Valtauksen tekeminen Ruotsissa?!

MetsämiesMatti

Hei
olen kulkenut ihan pohjoisessa Ruotsin erämaissa lähellä Norjan rajaa aika paljon ja minulla olisi siellä tiedossa uskoakseni lahjakas kultaesiintymä. Toki voi olla kysymys yhdestä palasestakin, en ole päässyt kovin tarkasti tutkimaan paikkaa. En ole erämaissa aseen ja koiran kanssa kulkiessa opetellut Ruotsin kieltä joten en osaa selvittää miten siellä voi tehdä valtauksen eli millainen kaivoslaki on, voiko Suomalainen tehdä?
Kyseessä ei ole kivessä oleva mineraali vaan oikeita juonikkaita vedestä löydettyjä eikä todella mitään hippusia vaan isompiakin löytyy.
Tämä tarina on tosi. Erämaahan löytöpaikalle purolle on sen verran pitkä matka lähimmältä tieltä että olen käynyt siellä viimeksi 2009. Ja yhä seutu on kilometrien(väh 6 km linnuntietä joka suuntaan) säteellä koskematonta ja kulta yhä paikallaan uskoisin, koska on niin syrjäinen kolkka. Ajatelkaa en edes ottanut sitä mukaani sillä uskoin meneväni löydölle seuraavana päivänä uudelleen yksin, mutta se ei onnistunutkaan!! GPS:ssä on koordinaatit ja kartalta löydän paikan kun seuraan puroa "suunnilleen" oikeaan kohtaan.
Kuinka suuren alueen voi vallata itselleen, kiinnostaa myös ja sitten tosiaan se protokolla. En osaa sanoa miten paljon "tavaraa" löytyy mutta yksi palanen oli ainakin n 3cmx5cm kokoinen. En sen kummemmin ole kaivellut alueella myöskään vaan löydökset löytyi alunperin yhdestä suvantopaikasta, kirkasvetisestä purosta kun olin ylittämässä sitä. Paljonkohan tuollaisella palasella on arvoa ja mihin sitä kannattaisi tarjota? Satasia vai peräti tuhansia euroja?

3

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nå jos sielä kultaa on niin maksat vaan jollekin kielenkääntäjälle avusta valtauksen tekemisestä.
      http://www.bergsstaten.se/info/foretag.htm
      tuolta löytyy kaikki tarvittava, siis vaatimukset, esim maanomistajista on otettava selvää....
      Valitettavasti tuo kultajuttusi kuullostaa jotenkin, "Oishan noita juttuja ku muistas" luokkaa.

      • Yksityis henkilölle ei normaalisti myönnetä suurempia valtauksia kuin 100 ha


    • MetsämiesMatti

      Kiitos asiallisista vastauksista ja hyvästä linkistä! Siirsin sen suoraan google-kääntäjään ja sain aika hyvin tietoa jo siitä!
      Eikä mitään valitettavasti, Arkhimedes vaan vaikka se siltä kuulostaakin niin seikka on tosi. Olemme yhden ystävän kanssa lähdössä ensi syksynä 2-3 päiväksi alueelle ratkeilemään. Hamme siihen metsästys ym tarvittavat luvat ja ellen enää löydä sieltä mitään niin toivottavasti saamme ainakin riistaa sieltä. :)
      Olen kyllä ollut kuin tulisilla hiilillä tämän aikaa kun en ole päässyt uudelleen todentamaan näkyä, onkohan se sitä kultakuumetta sitten. ;o)
      Toivon että asia on vielä samalla tolalla kuin viimeksi paikalla käydessä. Kiitti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      104
      3695
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3183
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      227
      2784
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      38
      2349
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      35
      1666
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1486
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1466
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1351
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      15
      1311
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1271
    Aihe