Muodostelmaluistelu irti taitoluistelusta

Hallitukset haisee.

Muodostelmaluistelu pitäisi erottaa Oikeasta taitoluistelusta koska monissa "taitoluisteluseuroissa" on unohdettu miksi koko seura on alun alkaen perustettu.
Oman kullan edun pitää olla etusijalla, ja koko seuran missio on vääristynyt/kadonnut. Muodostelmaluistelu heikentää näinollen suomalaisten lahjakkaiden taitoluistelijoiden Mahdollisuuksia päästä huipulle.

3

805

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!

      Hei!
      Aivan ehdottoman samaa mieltä!!!!!!!

    • Skatemom

      Muokkarit ja yksärit vetää seuroja toki omaan suuntaansa, mutta kyllä väylä näiden "lajien" välillä pitää pitää auki. Moni muokkari on taustaltaan yksäri.

      MUTTA on totta että muokkarit suurena massana seuroissa voivat halutessaan helposti vetää maton yksäreiden alta. Näin ei kuitenkaan tapahdu koska muokkareille yksärit ovat voimavara josta tulee uutta hyvää verta.

      Yksärit kuitenkin kokevat itsensä seuroissa uhatuksi. Ja erityisesti pääkaupunkiseudun suurien seurojen HL HTK HSK ongelmana on yksinluistelun ja muodostelman tasapainottelu. Näissä muodostelma on todella vahva.

      Muodostelma kannattaa yksinluistelua tiettyyn rajaan asti, SM-tason tai maajoukkuetason yksinluistelua se ei kaipaa. Se koetaan rasitteena josta muodostelmalle tulee kuluja. Vaikka tämä seuroissa piilotetaankin hyvin muodostelma vanhempien tietoisuudesta.

    • ...........

      yksärithän just vie kaikki jäävuorot !! näin ainaki pienemmissä seuroissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe