Muodostelmaluistelu irti taitoluistelusta

Hallitukset haisee.

Muodostelmaluistelu pitäisi erottaa Oikeasta taitoluistelusta koska monissa "taitoluisteluseuroissa" on unohdettu miksi koko seura on alun alkaen perustettu.
Oman kullan edun pitää olla etusijalla, ja koko seuran missio on vääristynyt/kadonnut. Muodostelmaluistelu heikentää näinollen suomalaisten lahjakkaiden taitoluistelijoiden Mahdollisuuksia päästä huipulle.

3

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!!!!

      Hei!
      Aivan ehdottoman samaa mieltä!!!!!!!

    • Skatemom

      Muokkarit ja yksärit vetää seuroja toki omaan suuntaansa, mutta kyllä väylä näiden "lajien" välillä pitää pitää auki. Moni muokkari on taustaltaan yksäri.

      MUTTA on totta että muokkarit suurena massana seuroissa voivat halutessaan helposti vetää maton yksäreiden alta. Näin ei kuitenkaan tapahdu koska muokkareille yksärit ovat voimavara josta tulee uutta hyvää verta.

      Yksärit kuitenkin kokevat itsensä seuroissa uhatuksi. Ja erityisesti pääkaupunkiseudun suurien seurojen HL HTK HSK ongelmana on yksinluistelun ja muodostelman tasapainottelu. Näissä muodostelma on todella vahva.

      Muodostelma kannattaa yksinluistelua tiettyyn rajaan asti, SM-tason tai maajoukkuetason yksinluistelua se ei kaipaa. Se koetaan rasitteena josta muodostelmalle tulee kuluja. Vaikka tämä seuroissa piilotetaankin hyvin muodostelma vanhempien tietoisuudesta.

    • ...........

      yksärithän just vie kaikki jäävuorot !! näin ainaki pienemmissä seuroissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1769
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1081
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1017
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      23
      967
    Aihe