painonpudotusta

yrittävä

Olen hiljalleen yrittänyt muuttaa ruokailutottumuksiani paremmiksi. Nyt olen jättänyt leivän,(näkkileipää lukuunottamatta) kokonaan pois, ennen söin päivässä vaaleaa leipää vähintään 2-3 kertaa päivässä. Mutta nyt on ongelmaksi tullut että mitä söisin leivän tilalta, puuroa, maustamatonta jogurttia,( jonka sekaan esim.pilttiä, hedelmää, marjoja) sekä hedelmiä syön nyt. Mutta kaipaisin lisäksi jotain muuta mutta en millään keksi, mitä sitä söisi. Etenkin lämpimiä aamiseksi/illaliseksi käyviä ohjeita kaipailisin.
Miten muuten on, onko tuo maustamaton jogurtti 1/3 tai puoli purkkia piltti hedelmäsosetta huono yhdistelmä painonpudotusta ajatellen? Sen tiedän että ainakin nuo valmiiksi sokeroidut/maustetut jogurtit ovat kauhean sokerisia, joten olen yrittänyt jotain vähän parempaa keksiä tilalle.

Ja pitää vielä hehkuttaa kun olen aiemmin ollut kauhea karkkihirmu, niin olen selvinnyt viimeiset 2 viikkoa parilla palalla tummaa suklaata. Ja tuntuu että se himo karkkiin olisi mennytlähees kokonaan pois eikä tuo suklaakaan maistunut enää niin hyvältä kuin ennen kun sitä jatkuvasti natusti :D

0

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2395
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1377
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        74
        1185
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        4
        1107
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        835
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        780
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        43
        678
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        82
        660
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        24
        638
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        636
      Aihe