Voi suuri turisti, tule apuun, ja opeta näitä aaärräläisiä paukapäitä ymmärtämään, että sinä et halua tulla tänne laskemaan nyppylöiltä alas, ajelemaan hisseillä ylös ja sitten kelkalla ylös ja alas, kun sitä namia saa muualtakin kuin saamelaisten porolaitumilta. Vaadi, että sinun on saatava sitä mitä mainostetaan, eli rauhaa ja hiljaisuutta ja suurenmoista luontoa, ja sitähän täältä silti vielä löytyy lantalaisen tekemistä suurista tuhoista huolimatta.
Kerro, oi suuri turisti, matkanjärjestäjällesi, että haluat nähdä kuinka kaikesta tapahtuneesta pahasta huolimatta, saamelaiset poroineen elävät edelleen elämäänsä omassa elinympäristössään ja että olet valmis maksamaan sellaisesta matkasta hyvin, ja jopa ekstraa, että pääset näkemään tämän osan maapallosta säilyvän, kun se on saamelaisten osaavissa käsissä. Ja kerro myös, että jollei sitä ole saatavissa, vaihdat matkanjärjestäjää. Asiakas on aina oikeassa ja hän saakoon mitä tilaa.
Me kysymme sitten ahte leagohan dat čuoigi doppe tu Risten vai mu Risten. Muhto naa…dál mun oidnen, iihan dat lea goappáge, go dathan lea turisten!
Kerro, oi suuri turisti, matkanjärjestäjällesi, että haluat nähdä kuinka kaikesta tapahtuneesta pahasta huolimatta, saamelaiset poroineen elävät edelleen elämäänsä omassa elinympäristössään ja että olet valmis maksamaan sellaisesta matkasta hyvin, ja jopa ekstraa, että pääset näkemään tämän osan maapallosta säilyvän, kun se on saamelaisten osaavissa käsissä. Ja kerro myös, että jollei sitä ole saatavissa, vaihdat matkanjärjestäjää. Asiakas on aina oikeassa ja hän saakoon mitä tilaa.
Me kysymme sitten ahte leagohan dat čuoigi doppe tu Risten vai mu Risten. Muhto naa…dál mun oidnen, iihan dat lea goappáge, go dathan lea turisten!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuota,niin että taitaisi mennä matkanjärjestäjät tuolla menolla konkurssiin,jos kiehna matkoja alkaisi järjestämään.Tai voisihan olla niin,että niitä matkoja järjestäisiin nimikkeellä: Norjan ja Ruotsin saamelaiset Suomessa.Tule ja katso kuinka naapurimaan kiehnat vallanneet Suomen.heh heh.tosi puheessa ette pärjää ilman Suomen valtion tukea päivääkään.Kääntäköön tuulesi jo etelään.
No, hyvä termospullo, olkoon tämän kerran, kauniista pyynnöstäsi heltyneenä autan sinua ja puhallan sinut vastatuuleen aina fukushimaan asti. Sano huppuinsinööreille terveisiä.
Turisti haluaa juurikin liikunnallisia aktiviteettejä, kuten laskettelun ja lumilautailun kohdepaikkakunnaltaan. Lapin turismin selkäranka on sitäpaitsi vahva kotimainen kysyntä ja kotimaan matkailija ei käytä matkanjärjestäjää.
Rauhaa ja hiljaisuutta haluavat suunnistavat yleensä omalle mökille. Lappiin tullaan liikkumaan ja pitämään hauskaa.
Yhdessä asiassa tosin olet oikeassa, ihmiset haluavat nähdä saamelaiset poroineen ja kuinka he elävät edelleen elämäänsä omassa elinympäristössään. Samalla he haluavat siihen jonkun joka kertoo ja selittää miellyttävällä äänellä mitä nyt tapahtuu koko 45 minuuttisen ylen luonto-ohjelman ajan telkkarista.
Vai tarkoititko mahdollisesti Joulupukkia poroineen? Silloin on tilanne täysin eri. Siitä ihmiset ovat valmiita maksamaan suuriakin summia matkanjärjestäjille, jopa vähän extraakin ja tulemaan ihan paikan päälle tekemään sen.
Minusta kannattavin saamelaisammatti on muuten matkamuistokaupustelija. Siitä saa jopa rahaa. Suosittelen uraa sinulle.
Vähän asiantuntemusta teksteihisi ja lopeta terrorisointisi täällä.
ja kohtahan onkin sitten taas väärtipäivät. Toivottavasti saadaan taas iki-ihana kuju laulamaan sinne turistiäidin kehtolaulua. Kunhan kunta saisi vain taas sitten huutokaupattua edes yhden tontin, että olisi edes yksi kaveri.
osaa kyllä olla enemmän väärässä kuin kymmenen pientä aitajuoksijaa jotka kompastuvat joka aidalla
Minäpä taidan siirtää turisteiluni vähän syrjemmälle sieltä, vaikka Kittilän hulabaloohon, jos noita pohjoistuulia alkaa olla enemmänkin.
etelän turisti ei oo ku hetan jyppyrän omistaja... he heeee.
kittilän hulabaloo saa olla kittilän hulabaloossa. saamenmaa ja porot ei niitä tartte.
se mitä pohjoismyrsky kirjottaa matkailusta, on laatumatkailua. se mitä b-luokan turistimatkanjärjestäjä tarjoaa on kitchiä, muovia ja hälyä. sitä ei haluta.
pohjoismyrsky on 20 vuotta edellä aikaansa, 20 vuoden päästä se enontekiö huomaa mitkä virheet se teki ja mikä olisi myyny. hiljaisuus, aitous ja ekologisuus.
pittää suojella sitä alkuperästä ideaa ja tuotetta. muovi ei kuulu siihen. edes ajatuksen tasolla
hongkongdohkalle
Sain loistavan idean, kun kuulin että malariaan yritetään kehittää rokotetta. Aloitamme kehittelemään sellaista rokotetta turisteille, että mekin pärjäämme heidän kanssaan räkkäaikana. Mutta sitäkin myydään tietysti vain tarkan karsinnan läpäisseille oikeille, kunnon ihmisille, hyvällä hinnalla.
Laitetaanpa viisaat päämme yhteen, siitä tulee huipputuote, niinkuin oikeista nutukkaista heinineen.
Jaa........ kummat päät ?
Oikeat tietysti, mitäs luulit, eihän vääriä päitä kannata alkaa yhteen sovittelemaan. Siitä tulee vain yhteensopivuusongelmia. Ja loputtomia päivityksiä, jotka nekään eivät sitten toimi.
Ettei vain olis tuolla päätuottajalla siellä kasvihuoneessa sellaista erästä määrätynlaista viljelmää...