Voiko ohuen teräsastian laittaa leivinuunin hiillokselle? Irtoaako siitä kuumassa ruokaan jotakin?
Teräsastian lämmönkesto?
5
204
Vastaukset
- Steelman.
Teräksen sulamispiste on noin 1500 c, eikä siitä irtoa mitään ruokaan. Voit siis kaikessa rauhassa asettaa astiasi leivinuuniin hiillokselle!
- metallilurki
Vähän tarkuutta peliin, teräksen sulamispiste on 1370c rausan sulamispiste löytyy sieltä 1500c huitteilta.
Sinänsä ruoanlaitossa molemmat käyttämättömiä lämpötiloja.
- Steelman.
Tarkista tietosi ennen väittmää. Teräksen sulamispiste on todellisuudessa hieman yli 1500 c ja raakaraudan puolestaan noin 1150 c. Alumiinin puolestaan 660 c, jota tosin ei kysytty, mutta alumiiniastioitakin on paljon käytössä.
- metallilurki
ja höpön höpön tarkistappa itse tietosi. Puhdas rauta sulaa 1528 Celsius asteessa. 1% hiiltä sisältä ( siis teräs) sulaa 1350-1480 Celsius asteessa.
- ........er
http://www.youtube.com/watch?v=gCzfiRxdrkA
Lue täältä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802100- 1751781
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701642Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1041435Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise241433- 1031117
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1601069Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771053Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud228876Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,56850