lohikeitto

Pliis hyvän lohikeiton ohje, maitoon:)
31933
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

-Kuutioi perunat ja sipuli ja keitä vähässä vedessä(kalaliemi)
-Kun perunat on melkein kypsiä,lisää lämmin maito(kerma) seos niin paljon kuin tarviit keittoa.
-lisää paloiteltu kirjolohi ja paljon tilliä
-mausta suolalla ja sitruunapippurilla.

Helppoa ja niin hyvää ;-)

Äänestä

Tähän Pörje sedän keittiöpalstalta löytämääni kalakeittoon olen minä ihastunut. Korvaan tosin kerman vähemmän rasvaisilla tuotteilla. Ja kalaliemen keitän yleensä lohenpäästä ja perkausruodoista. Useimmiten valmiiksi pakastimeen.

SUURUSTETTU LOHIKEITTO

Valmistusaineet:

2 litraa siivilöityä kalalientä
10 keskikokoista perunaa
2 sipulia
2 valkosipulin kynttä
0,5 kg nahattomia lohikuutioita ( lohihiput liemestä)
2 dl kermaa
10 - 15 maustepippuria
runsaasti tillisilppua
nokare voita
karkeaa suolaa
Suurus:

2 rkl vehnäjauhoja
2 dl kylmää vettä
Lisää paloitellut perunat ja suolaa kiehuvaan kalaliemeen. Paloittele sipulit ja laita ne pippureiden kanssa liemeen. Valmista suurus perunoiden kypsyessä. Sekoita vehnäjauhot ja vesi vadissa vispilällä tasaiseksi velliksi niin, ettei suurukseen jää klimppejä. Kun perunat alkavat pehmetä, lisää lohikuutiot. Kun keitto alkaa kiehua, lisää suurus tasaisesti samalla keittoa sekoittaen. Kun keitto sakenee, lisää kerma ja anna keiton porista miedolla lämmöllä noin 10 minuuttia. Lisää lohihiput, voinokare ja tillisilppu. Tarkasta suolaisuus ja lisää tarvittaessa. Anna keiton muhia levyn jälkilämmöllä noin 10 minuuttia ja tarjoile keitto.

Äänestä

Kirjolohi, perataan, filoidaan. Pää ja muut romppeet vähään veteen kiehumaan. Kun liemi on valmista, lisään siihen kuutioidut perat, n.1,5 cm kanttiinsa, hiukan ohueksi kuutioita porkkanaa, ja maun mukaan sipulia ja paljon tuoretta tilliä.

Kun perunat alkavat olemaan sopivasti puolikypsiä, lisään kuutoidut, nahattomat lohipalaset, ja kun ne on alkaanet kypsyä, lisään vispikermaa ja keiton suuruudeta riippuen 0,5 - 1 paketin mustaa Koskenlaskijajuustoa.

Kiehauta ja lisää suolaa maun mukaan.

Sitten vielä nokare voita pintaan ja hiukan tuoretta tilliä koristeeksi.

Paahda hyvää tummaa ruisleipää ja tarjoile voin kera lämpöisenä keiton kanssa. Ei mikään painonvartioiden keitto, mutta takaan, että on HYVÄÄ!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenkku kirjoitti:

Pliis hyvän lohikeiton ohje, maitoon:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu