Veikkaukset 2011 sarjojen voittajista

Mitkä joukkueet voittavat ?

Vaahteraliiga
1 div
2 div
naiset
A-juniorit
B-juniorit
C-juniorit
D-juniorit

2010 voittajat:
Vaahteraliiga Butchers
1 div TAFT
2 div Steelers
naiset GS
A-juniorit Roosters
B-juniorit Butchers
C-juniorit Butchers
D-juniorit Roosters
35835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

2011
Vaahtera: Seinäjoella on hyvä sauma, katsotaan miten muukalaislegioona toimii tiukoissa paikoissa ja miten Bezairen hyökkäys toimii.
1. div: TAFTilla on vuoden kokeneempi joukkue ja joitain vahvistuksia riveissä ja pahin vainooja, Oulu, on poissa.
2. div: Todella vaikea arvata mitään.
naiset: Sarja ollut kahden kauppa ja on jatkossakin. Roostersilla uutta materiaalia paljon, nähtäväksi jää mitä ovat oppineet. GS vienyt kolme edellistä mestaruutta. Finaalit ovat olleet huikeita trillereitä, joten lantin heitolla menee runkosarjakin.

Äänestä

seinäjoki , porvoo , l-ranta

Äänestä

Vaahtera=Seinäjoki
1-div=TAFT
2-div=ECG
Naiset=GS
A-jun=Jyväskylä
B-jun=Roosters
C-jun=Roosters
D-jun=69ers

Äänestä
  • Aika kova luottamus ECG:n vaikka ei ole pelannut vielä yhtää peliä moneen vuoteen. Meneekö uudelleen aloitteleva joukkue muka Vaasan, Tampereen, Porin, Rauman ja Sipoon ohi ekana vuonna.

    ECG on kova tekeminen päästä jopa oman lohkonsa kahden parhaan joukkoon.

    Naisista ja junioreista en osaa sanoa. Mutta Vaahteran loppu ottelussa nähdään Lappeenranta ja seinäjoki. Tai ainakin jompikumpi.

    1-div. voin sanoa että ainakaan Kouvola ja Nokia se ei ole. Lopuista:

    - Mustat on mystisiä, kolmen joukkossa. voi yllättää loppuotteluun, mutta vain jos Vantaa pelaa Kuopiota vastaan välierissä

    - Vantaa: Jos ei ole fyysisesti vahvistunut, niin kolvi tulee kipeeksi.
    Jos voimaa on tullut lisää, voittaja ehdokas.

    - Kalakukoilla kunnian lintu voi laulaa tai sitten ei. Riippuu ihan siitä kuinka paljon Anthony de Carvalho saa pasmat sekasin. Jos ei ole puuttunut pelisysteemiin, niin tulosta voi tulla hopealle asti.

    Äänestä

  • ei kukoil oo ketää b-junnuis...

    Äänestä

  • 4+1 kirjoitti:

    Aika kova luottamus ECG:n vaikka ei ole pelannut vielä yhtää peliä moneen vuoteen. Meneekö uudelleen aloitteleva joukkue muka Vaasan, Tampereen, Porin, Rauman ja Sipoon ohi ekana vuonna.

    ECG on kova tekeminen päästä jopa oman lohkonsa kahden parhaan joukkoon.

    Naisista ja junioreista en osaa sanoa. Mutta Vaahteran loppu ottelussa nähdään Lappeenranta ja seinäjoki. Tai ainakin jompikumpi.

    1-div. voin sanoa että ainakaan Kouvola ja Nokia se ei ole. Lopuista:

    - Mustat on mystisiä, kolmen joukkossa. voi yllättää loppuotteluun, mutta vain jos Vantaa pelaa Kuopiota vastaan välierissä

    - Vantaa: Jos ei ole fyysisesti vahvistunut, niin kolvi tulee kipeeksi.
    Jos voimaa on tullut lisää, voittaja ehdokas.

    - Kalakukoilla kunnian lintu voi laulaa tai sitten ei. Riippuu ihan siitä kuinka paljon Anthony de Carvalho saa pasmat sekasin. Jos ei ole puuttunut pelisysteemiin, niin tulosta voi tulla hopealle asti.

    Oon kyllä ECG:stä aika samaa mieltä. Eli en voi mitenkään uskoa, että pääosin uusista pelaajista kasattu joukkue voittaisi heti ensimmäisenä vuotena, kun kuitenkin sarjassa on useampiakin jo monta vuotta pelanneita sarjatasoon nähden kovatasoisia joukkueita. Veikkaisin 2 div. voittajaksi Vaasa/Pori.

    Vaahterassa toivoisin voittajaksi KETÄ TAHANSA muuta kuin Porvoo. Seinäjoki on osoittanut olevansa kovatasoinen joukkue ja on varmasti yksi mestariehdokkaista. Wolvoilla voi olla mahdollisuudet, mikäli kaikki importit pysyvät ehjinä tulevana kautena. Wolvojen peli kun perustuu aika paljon niiden ympärille.

    1. divisioonassa TAFT on kysymysmerkki QB vaihdoksen jälkeen. Mikäli uusi sekoittaja pystyy lähellekään samaan kuin miro, niin TAFT voittaa ykkösen.

    Äänestä

Edellisten kanssa samoilla linjoilla

Vaahteramalja matkaa tällä kertaa Seinäjoelle ja TAFT vie divarin voiton. Muihin en ota kantaa.

Äänestä

Vaahteraliiga Crocodiles tai Wolverines
1 div TAFT
2 div ECG jos pelaa yhtää kovaa kuin treenaa! muuten Steelers kokemuksella
naiset Roosters, GS heikentynyt viime vuodesta
A-juniorit Jaguaarit tai Roosters, Wolvot voi yllättää
B-juniorit Butchers tai Roosters
C-juniorit Butchers tai Roosters
D-juniorit Roosters tai 69ers

Äänestä

Vaahtera=Northern Lights
1-div=69ers
2-div=Mikkeli Bouncers
Naiset=GS
A-jun=Tampere Saints
B-jun=Kuopio Steelers
C-jun=Rauma Sea City Storm
D-jun=69ers

Vaahterassa pohjosen pojat tekee TAFT:it ja yllättää kaikki.
1 Divarissa kokemus puhuu
2 Divarin voitto menee savolaisella kieroudella ja vääryydellä Mikkeliin
A-jun TAMPERE.TAMPERE.TAMPERE nousuun D on poissa.
B- junt EI EPÄSELVYYTTÄ voittajasta
C-Jun Rauma pyyhkii muut kuin Japanin zunami
D-jun SUOMEN PARAS JOUKKUE ja VALMENNUS muilla ei mitään sanaa

Äänestä

Vaahtera = Seinäjoki tai Roosters!
1-div = TAFT YV!
2-div = ECG... Valmennus on varmasti tuonut hedelmää!
Naiset = Roosters tiukan finaalin jälkeen
A-Junnut = Butchers tai Roosters. Riippuu saako kaikki parhaat paikalle.
B-junnut = Kuopio (miksei heillä ole a-junnu joukkuetta? Viime vuonna b-junioireissa vaikka kuinka paljon pelaajia).
C-junnut = Turku
D-junnut = Roosters (snowbowlin perusteella)

Äänestä

Vaahteraliiga Crocodiles
1 div TAFT
2 div ECG
naiset Roosters
A-juniorit Wolverines
B-juniorit Butchers
C-juniorit Roosters
D-juniorit Roosters

Äänestä

Vaahteraliiga Ritarit
1 div TAFT
2 div Stigut
naiset Roosters
A-jun. Jaguaarit

Äänestä

Onko taas tehty joitain sarjamuutoksia, joista kaikki ei tiedä ku täällä on veikkailtu Kuopio II-div kärkiporukoiksi ;)

Äänestä

Oliskohan Steelers mennyt vaan väärälle riville ja haastamassa TAFT:n?
Steelers voi ylllättää TAFT:n ja sixtarit.

Äänestä

Muutamilla vaihtoehdoilla, ei järjestyksessä.

Vaahtera=Crocodiles/Rajaritarit/Wolverines

Crocodiles on vahvan organisaation ansiosta ollut ehdokas jo (todella) monena vuotena peräkkäin. Ei missään nimessä voi sulkea pois tänäkään vuonna. Kyse lähinnä henkisestä puolesta ja palasten paikalleen loksahtamisesta. (En siis sano, että joukkue on henkisesti jotenkin heikko, mutta kemia vain ei ole pelannut, muuten olisi noilla materiaaleilla pitänyt tulla kovempaa menestystäkin jo, vaikka sijoitukset sinänsä näyttävät ihan hyviltä... Eivät kuitenkaan niin hyviltä kuin "pitäisi".)

Rajaritarit on satsannut rajusti. Jos (ja kun?) homma on terveellä pohjalla, voi olla kova nippu pidemmän aikaakin. Kovaa pelaavan joukkueen suurin ongelma on ollut kahteen suuntaan pelaaminen, joka on väistämättä väsyttänyt avainpelaajia. Paljon tietenkin kiinni uudesta pelinrakentajasta, mutta jos mies paikallaan, niin hyökkäys on kova. Puolustus vahvistunut paperilla, toivottavasti myös hieman monipuolistunut skeemoiltaan. Viime vuonna sitä vietiin ajoittain ihan systeemin urpoudesta johtuen kuin litran mittaa...

Wolverinesin toiveet elävät ja kuolevat importtien mukana. Kasassa on sellainen jenkkikolmikko, että pisteitä ropisee. Jos saavat hyökkäyksen linjapelistä sekoilun pois ja hyvän tekemisen meiningin päälle, niin hyökkäys on äärimmäisen kova ja pystyy voittamaan pelin kuin pelin, vaikka puolustus ei nappiin pelaisikaan. Mielenkiintoista nähdä, kuinka uusi valmennus pystyy hyödyntämään liigan eittämättä leveintä tukimieskaartia. Viime vuonna heittopuolustus oli kusessa jatkuvasti, pitkälti paineen puuttumisen takia. Siinä siis isoin kysymysmerkki.

1-div=TAFT/Steelers, musta hevonen Indians

TAFT on menettänyt Miron. Tilalle tulee jenkki. Vaikka Miro on kova, niin kyllä peruslähtökohta on edelleen se, että jenkki pystyy paikan, ainakin pelillisesti, täyttämään. Muita menetyksiä ei rosterissa hirveästi ole, jos ei nyt valtavasti uusia nimiäkään. Hakkarainen, Kuusisto ja Luomajoki tuovat toki kokemusta ja syvyyttä, mutta isoin puute TAFTilla on varmasti edelleen fyysisyys. Luomajoki ei ole mikään fyysisyyden perikuva, mutta pelasi varsin kohtuullisesti kuitenkin LB paikalla liigassakin, joten hieman kuitenkin vahvistaa puolustusta siltä osin. Kuusisto lyö varmasti hetkittäin lujaa, mutta mihin paukut vielä riittävät ja mikä on rooli? Viime vuonna joukkue pystyi tarpeeksi hyvin vielä vastaamaan muille fyysisyydessä, mutta Steelers voi nousta aikamoiseksi kannoksi kaskessa.

Steelersillä on kokemusta ja nimenomaan fyysisyyttä pelata TAFTia vastaan. Coach D on kysymysmerkki, mutta divarista on hyvääkin menestystä, erityisesti kuherruskuu… -kauden aikana. Itse laittaisin finaalipaikalle vähintään rahat likoon. Varmin suorittaja läpi kauden.

Indians… Tarpeeksi kovilla ja monilla vahvistuksilla pärjää Vaahterassa, miksei siis divarissakin?

2-div=Vaasa, musta hevonen ECG

Järjestelmällinen ja pitkäjänteinen työ Vaasassa kantaa hedelmää. Kokeneita ja nuoria ja hyvä valmennus. Porilla voisi olla sanansa sanottavana, mutta en usko, että jaksavat Vaasan kyydissä loppuun asti.

ECG on ehdottomasti musta hevonen. Ja kyse ei ole niinkään uusista pelaajista, vaan nimenomaan kokeneista. Uudet ovat treenanneet hyvin ja sarjatasoon nähden suorastaan loistavasti. Eli siitä saadaan kohtuullinen runko. Se ei kuitenkaan riitä vielä voittoon asti. Jopa yksittäiset voitot voisivat olla tiukassa, vaikka varmasti kelpo vastusta antaisivat useammassakin pelissä. Musta hevos status ansaitaan kuitenkin enemmänkin vielä toistaiseksi julkistamattomien nimien ansiosta. Treenivideoilta löytyy esim. kaksikko Salovalta/Känsälä. Jo nuo miehet kahdestaan olisivat hankala pysäytettävä kakkosen puolustuksille, jos pelaavat koko kauden.

Naiset=GS/Roosters

Kahden kauppa. Jyväskylä koki ison kolauksen tehoissaan, kun MJ pelinrakentaja Tiina Salo lähti Seinäjoelle. Roosters ainakin paperilla vahvistunut, kun uusia pelaajia on iso nippu. Tämä nostaa varmasti myös treenien tasoa. GS hieman heikentynyt, mutta vahva runko kuitenkin pitänee mukana mestaruustaistossa loppuun asti.

Äänestä

ihme arvailuja taas kerran! Butchers vie kuitenkin varmasti taas maljan porvooseen,sitten voitte inistä täällä taas. Joukkue on vahvistunut huomattavasti viime kaudesta,vaikka muutama lopettikin...eli porvoo ainakin finaalipelissä,seinäjoki,wolverines vastassa.edes ulkomaan apuja ei tarvita tänä kautena montaa..

Äänestä

Eiköhän porvoon dynastian ole aika päättyä tälle kaudelle.

Äänestä

Vaahteraliiga Jaguaarit
1 Divari Steelers
2 Divari ECG
A-Junnut Trojans
B-junnut Steelers

Äänestä

Kukas helvetin urpo noita ykkösen otteluohjelmii tonne pitäs päivittää. Kausi alkaa kolmen viikon kuluttua ja si ole paikkoja, päiviä tai aikoja vieläkään. Onko se taas se Kouvolan Lindholmi joka viime vuonnakin törttöili noiden hommien kanssa?

Äänestä

Eipä ole hänen vika, vaan kaupunkien joissa joukkueet pelaa. Eivät nimittäin anna tietoa kentistä ajoissa.

Äänestä

Ei ykkösen sarjapäälliköllä ole mitään tekemistä kaupunkien vuorojakojen kanssa. Esimerkkinä (näitä onv varmasti muitakin) Nokia, jossa pelataan luonnonnurmella jonka pelikunto on täysin riippuvainen säästä ja kenttämestarista.

Pitäisikö tiedottamista ja sarjan alkua huomioida uutisoinnissa ja tiedottamisessa paremmin; ehdottomasti. Se ei kuitenkaan ole sarjapäällikön tehtävä, jolla tuskin on päivitysoikeuksia sajl.fi- sivustolle.

Kohta mennään joka tapauksessa ja kesästä on odotettavissa erittäin mielenkiintoinen!

Äänestä

Taitaa olla taas että 1 divarista tulee kaikista jännittävin, niin kuin viimevuonnakin.
Siellä on pienet tasoerot ja jännitystä joka pelissä loppuun saakka.

Äänestä

VL Crocodiles
1 div TAFT
2 div ECG
naiset Roosters
A-juniorit Butchers
B-juniorit Butchers
C-juniorit Butchers
D-juniorit Roosters

Äänestä
  • Kohta A-junnut osu ja uppos!! Onnittelut Porvooseen.

    Äänestä

Vaahtera: Helsinki Wolverines
1. Divari: Tikkurila American Football Team
2. Divari: Pori Bears (musta horse ECG)
3. Divari: who cares?
A-junnut: Butchers
Naiset: Roosters

Äänestä

Pitääkö huhu paikkansa,että Miro EI ole tehnyt sopimusta Taft:in kanssa vaikka niin ollaan annettu ymmärtää??!!!

Raadokas "Taft on menettänyt Miron" Mihin jengiin mies palaa Amerikan jälkeen????Kuka tietää?

Äänestä

Mistä näitä huhuja oiken tulee....?

Äänestä
  • Saunalahdelta?

    Äänestä

  • 13+18 kirjoitti:

    Saunalahdelta?

    tietenkin.

    Äänestä

  • 12+12 kirjoitti:

    tietenkin.

    Vai onko huhu??? Kuka kertoo totuuden=)

    Äänestä

En tiedä. Soita TAFT:in tai Mirolle ja raportoi selvityksesi tulokset täällä. Meitä kaikkia kiinnostaa. Jooko.

Äänestä

Mites veikkaatte Porvoon käyvän? Onko se heikentynyt niin paljon, ettei mahdu enää mitaleille?
Näköjään ainakin reipas nuorennusleikkaus näyttää olevan käynnissä.

Itse veikkaan Seinäjokea tämän vuoden mestariksi.

Äänestä

Porvoo ei mahdu mestarisuosikkeihin. Seinäjoki, Wolverines ja Rajaritarit taistelevat mestaruudesta. Porvoo ja Roosters sijoista 4 ja 5.

Äänestä

Vaahteraliiga:
1.Crocodiles
2.Rajaritarit
3.Wolverines
4.Roosters
5.Jaguaarit
6.Butchers
7. Northern Lights
8. Trojans

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tilastoihmettelijä kirjoitti:

Mitkä joukkueet voittavat ?

Vaahteraliiga
1 div
2 div
naiset
A-juniorit
B-juniorit
C-juniorit
D-juniorit

2010 voittajat:
Vaahteraliiga Butchers
1 div TAFT
2 div Steelers
naiset GS
A-juniorit Roosters
B-juniorit Butchers
C-juniorit Butchers
D-juniorit Roosters

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu