Kesä 2010 kuumin Euroopassa ainakin 500 vuoteen

Koska CO2-raportti, johon tykkään linkittää, on täynnä Japani-uutisia, niin laitetaan tällä kertaa uutisia jostain muualta.

Ei tullut kylmintä talvea 1000 vuoteen. Sen sijaan viime kesä oli Euroopassa kuumin ainakin 500 vuoteen.

http://climatesignals.org/2011/03/2010-russian-heatwave-worst-in-at-least-500-years/
26210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

No sittenhän varmaan kerrot, että minkälainen lämpömittari oli käytössä esimerkiksi 1600 luvulla ja mihin on taltioitu tuon aikainen mittausdata.

Äänestä
  • Kerropas pelle, miten voidaan tietää 20 000 vuotta sitten olleen jääkausi?

    Äänestä


Ääliö!

Äänestä
  • Näyttäisi vähän siltä, että vain sinä pelle olet ääliö.

    Äänestä

Kerrotko vielä miten tuo venäjän lämpö vaikuttaa euroopan ilmastoon?

Äänestä

No voihan vittu minkälaista sontaa. Ensin dingdong heittää väitteen, että viime kesä oli kuumin 500 vuoteen ja yritän kysyä, että millä mitattu niin hohheli tulee sivusta sotkemaan.

Voisitteko nyt ystävällisesti kertoa, että miten tuollaisia otsikoita voi heittää kun ei ole mitään aineistoa, mistä voisi todeta paljonko Euroopan kesän 1602 keskilämpötila oli?

Äänestä

Edelleen kyselen, että millä mittarilla?

Äänestä

  • 4+8 on vajakki kirjoitti:

    Taidat olla ihan vajakki?

    Aloita vajakki opiskelusi vaikkapa tuolta:

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Paleoklimatologia

    Juttu luettu mutta ei tuohon 4 8:n kysymykseen vastausta löytynyt....Voinet antaa hieman tarkemman vastauksen?

    Äänestä

  • Löytyykö? kirjoitti:

    Juttu luettu mutta ei tuohon 4 8:n kysymykseen vastausta löytynyt....Voinet antaa hieman tarkemman vastauksen?

    Ilmeisesti "juttu luettu" mutta ei ymmärretty.

    No ei mikään yllätys, eihän suoli24-hörhöiltä voi edellyttääkään minkäänlaista tieteen ymmärrystä.

    Äänestä

  • Löytyykö? kirjoitti:

    Juttu luettu mutta ei tuohon 4 8:n kysymykseen vastausta löytynyt....Voinet antaa hieman tarkemman vastauksen?

    Sinulle annettiin linkki, josta voit ALOITTAA paleoklimatologian opiskelusi. Kyseisen linkin lukeminen viidessä minuutissa ei kuitenkaan pätevöitä sinua paleoklimatologian täyteen oppimäärään. Se edellyttää muutaman vuoden opiskelua esimerkiksi jossain alan yliopistossa. Sen jälkeen et todennäköisesti enää kysele tyhmiä.

    Äänestä

  • huohh... kirjoitti:

    Sinulle annettiin linkki, josta voit ALOITTAA paleoklimatologian opiskelusi. Kyseisen linkin lukeminen viidessä minuutissa ei kuitenkaan pätevöitä sinua paleoklimatologian täyteen oppimäärään. Se edellyttää muutaman vuoden opiskelua esimerkiksi jossain alan yliopistossa. Sen jälkeen et todennäköisesti enää kysele tyhmiä.

    Eli tajuutko taukki että yksinkertaiseen kysymykseen ei ole yksinkertaista vastausta? Älä tule lässyttämään mitään jos sinulla ei ole neljän vuoden koulutusta, eli noin puolta siitä mitä yliopisto koulutus suurinpiirtein ottaa.

    Äänestä

  • Hassua. Laitat ilmastonviilenemis-hörhöilysi tueksi linkkejä jotka kertovat selkeästä lämpenemisestä.

    Äänestä

Mikä siinä on hassua jos kerrotaan asioista totuudenmukaisesti?

Äänestä

Jos oli kuumaa niin oli kylmääkin. http://tinyurl.com/6zg5ml8

Vuosi 2010 oli kylmän alku- ja loppuvuoden vuoksi hieman tavanomaista kylmempi.
Talvi 2009–2010 oli kylmin sitten talven 1986–1987. Joulu-helmikuun keskilämpötila oli 3–5 astetta alempi kuin vuosien 1971–2000 keskiarvo. Koko maan talven keskilämpötila oli -12 astetta, kun pitkäaikainen keskiarvo on -8,9 astetta.
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan koko maan keskilämpötila oli 1,3 astetta, joka on 0,6 astetta alle pitkäaikaisen keskiarvon. Viimeksi on kylmempi vuosi koettu vuonna 1987, jolloin vuoden keskilämpötila oli -0,1 astetta. Vuoden keskilämpötila vaihteli maan lounaisimman osan noin 5 asteesta Pohjois-Lapin noin -3 asteeseen.
http://tinyurl.com/5vdhffw
2010 coldest year since 1990 ; 2010 was the coldest year France has seen in two decades, according to Météo France.

Meteorologists say the average temperature was 0.3°C below average between 1971 and 2000, making it the coldest since 1990, on a par with 1996.
2010 was coldest year
since 1986 says Met Office
http://www.telegraph.co.uk/earth/earthnews/8272195/2010-was-coldest-year-since-1986-says-Met-Office.html
According to the Bureau of Meteorology, 2010 was Australia's coldest year since 2001http://www.theaustralian.com.au/news/opinion/global-warming-is-dead-lets-move-on/story-e6frg71o-1225990501249
http://temecula.patch.com/articles/2010-coldest-year-in-a-decade
2010 Coldest Year in a Decade2010- the coldest Year in Mallorcahttp://www.exploringmallorca.com/news/2010_-the-coldest-year-in-mallorca
2010 was the coldest year in Sweden for more than two decades
This made last year the coldest in Norway since 1941
http://stockholmnews.com/more.aspx?NID=6600
Winter 2010- for US was 39th Coldest in 117 years - Decadal cooling of 4.1F http://tinyurl.com/46bhhra

Äänestä

Konsteja löytyy...

Tietyissä syvissä lammissa syntyy pohjasedimenttiin vuodenaikaislustoja, ikään kuin vuosirenkaita. Avoveden ja jääpeitteisen ajan pituuksia voi tulkita tiettyjen vesikirppujen ja piilevien jäämistä ja niiden lajisuhteista ja siten saada kuva vallinneista muinaisilmastoista. Ehjän pohjanäytteen saaminen edellyttää näytesondin nestetypellä jäähdytystä ym temppuilua.

Työläitä ja kalliita ovat nuo tutkimukset ja nykyisessä vajaaälyisessä SMP-persu-asenneilmastossahan tieteenteko on ituhippien typerää ja turhaa elitististä puuhastelua joten uusia tuloksia ei ole lähiaikoina odotettavissa.

Äänestä
  • Niin, mutta noista pohjasedimenteistä et pysty sanomaan kovinkaan tarkasti paljonko oli kyseisen paikan kesäkuukausien lämpötila. Ja sitä paitsi ei ole olemassa koko Euroopan kattavaa pohjasedimenttiarkistoa, josta voisi luotettavasti katsoa Euroopan kesien lämmöt eri vuosilta. Ei yksittäisen esimerkiksi Suomessa sijaitsevan järven pohja kerro sinulle, mitä lämpötila oli silloin vaikkapa Ranskassa.
    Ethän sinä yhdestä lämpömittaristakaan voi mitata koko Euroopan lämpötiloja.

    Äänestä

  • 4+8 kirjoitti:

    Niin, mutta noista pohjasedimenteistä et pysty sanomaan kovinkaan tarkasti paljonko oli kyseisen paikan kesäkuukausien lämpötila. Ja sitä paitsi ei ole olemassa koko Euroopan kattavaa pohjasedimenttiarkistoa, josta voisi luotettavasti katsoa Euroopan kesien lämmöt eri vuosilta. Ei yksittäisen esimerkiksi Suomessa sijaitsevan järven pohja kerro sinulle, mitä lämpötila oli silloin vaikkapa Ranskassa.
    Ethän sinä yhdestä lämpömittaristakaan voi mitata koko Euroopan lämpötiloja.

    Hansen pystyy yhdestä tai parista mittarista mittaamaan koko
    arktiksen lämpötilat. Lienee kyseessä laajempi alue kuin Eurooppa.

    Äänestä

Sedimentit ym vuotuisvaihteluista kertovat aineistot ovat proxyjä, eivät ilmastomittauksia.

Kun tällainen proxyaineisto sovitetaan lähihistorian ajalle (eli tuotetaan yhteisvaihtelusta tilastollinen malli) - josta varsinaisia mittauksia on olemassa voidaan taannehtivasti tehdä tiettyjä johtopäätöksiä menneiden aikojen lämpöoloista.

Ei se sen ihmeellisempää rakettitiedettä ole, tosin edellyttää matematiikan ja tilastotieteen tiettyjen menetelmien hallintaa.

Äänestä

Toivottavasti ilmastonmuutos tulee samaan aikaan kun messias palaa maan päälle pelastamaan ihmiskunnan.

Molempiin liittyvät ennusmerkit ja todistusaineisto on olemassa ja domumentit tehty.

Äänestä

aika säälittävää taas. jos nämä AGW hihhulit osaisivat lukea ja tuntisivat historiaa, niin tietäisivät että esimerkiksi 1640-luvulla Euroopassa oli kesiä jolloin "kesää ei tullut ollenkaan". Nämä tiedot löytyvät aikalaiskirjoituksista. Silloin käytiin sitä 30-vuotista sotaa ja eri armeijoiden kirjurit panivat merkille mm. säätiloja.

Eli kysymys kuuluu, milloin 1600-luvulla oli sitten se lämpimämpi kesä. 1500-luvun tiedotkin kelpaavat. Tosin, AGW hihhulit eivät pysty todistelemaan suuntaa tai toiseen yhtään mitään. He tekaisevat tilaston pari ja huutelevat sitten omiaan. Näin on toimittu jo parikymmentä vuotta.

Äänestä

Onko venäjä eurooppa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


dang dang kirjoitti:

Koska CO2-raportti, johon tykkään linkittää, on täynnä Japani-uutisia, niin laitetaan tällä kertaa uutisia jostain muualta.

Ei tullut kylmintä talvea 1000 vuoteen. Sen sijaan viime kesä oli Euroopassa kuumin ainakin 500 vuoteen.

http://climatesignals.org/2011/03/2010-russian-heatwave-worst-in-at-least-500-years/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu