Oli tosi hienoja kuvia Saturnussista viime lähetyksessä, mitä kerkesin äkkiä vilkaista. Tässä ohjelma sarjassa on ollut aikaisemminkin mielenkiintoisia aiheita planeettamme kehityshistoriaan liittyen.
Alkaahan tuo itse Saturnussikin nousta jo ihmisten aikoihin, pääsee super-jätti-putkellakin sitä zuumailemaan taas lähes vuoden tauon jälkeen
Alkaahan tuo itse Saturnussikin nousta jo ihmisten aikoihin, pääsee super-jätti-putkellakin sitä zuumailemaan taas lähes vuoden tauon jälkeen
Vastaukset 2
Vanhimmat
piti jättää jäähyväiset tuossa muutama ilta sitten, kun se yhdessä Merkuriaanin kanssa hiipi iltaruskotaivaalla kohti horisonttia.
Jättiputket ovat enimmäkseen pölyttyneet rauhassa, kun on niin aktiivisesti tarvinnut kytätä netistä kaikenmaailman loppuja.
Eilen illalla tiirailin pikaisesti Saturnussia ennen sen ajelehtimista Koivuniemen herran taakse piiloon. Yhtä hienon näköinen kuin ennenkin, ei voi muuta kuin ihastella sitä kauneutta.
Valitettavasti kaupungin levittämä valosaaste hankaloitti hieman tehtävääni ja mielessäni alkoi kyteä ajatus ns. punaisten lyhtyjen alueesta. Punainen valo ei sokaise tai häiritsee vähiten pimeänäköä. Tällä punaisten lyhtyjen alueella voisi siis tarkkailla taivasta häiriintymättä liikaa katuvaloista, kiikareilla tai kaukoputkilla. Pilvisen sään sattuessa ko. alueella olisi myös aika paljon maan päällistä katseltavaa ja silmänruokaa :-). Nyt jos lähtee pidempään reissuun ja passipaikalla onkin pilvistä, siellä ei ole juuri muuta katseltavaa kuin omat jalanjäljet lumihangessa.
Harmi vaan, että nämä kyseiset alueet ovat kiellettyjä Suomessa joidenkin ahdasmielisten poliitikkojen toimesta. Punaisten lyhtyjen alueet tarjoaisivat myös autottomille tähtitieteen harrastajille mahdollisuuden tutkia taivasta ja sen ihmeitä. Nykyisin valosaasteen takia valoton alue löytyy yhä kauempana kaupunkien keskustoista.
Nyt eduskuntavaalien alla tulisi kiinnittää huomiota tähän tärkeään seikkaan. Sallimalla Suomessakin nämä punaisten lyhtyjen alueet voitaisiin edistää tiedekasvatusta yleistä sivistystä tähtitieteen harrastamisen kautta!