Tai Savorinen, miten vaan, en voi olla avautumatta asian tiimalta ja oletan suurimman osan jäljelläolevien lukijoiden yhtyvän käsitykseeni.
Ymmärrän jossain määrin päätymisesi tälle saitille, onhan tämä tunnetusti viimeinen paikka, jossa voi vielä esittää typeryyksiään toivoen että lukijakunta olisi riittävän ymmärtämätöntä suhtautuakseen teoriaasi yhtä alentavan hilpeästi naureskellen kuin muissa paikoissa joissa olet hengentuotettasi tyrkyttänyt.
Kypsähtämiseni johtuu lähinnä siitä, että olet jatkuvalla häiriköinnilläsi karkoittanut käytännöllisesti katsoen kaikki, aiemmin jopa jossain määrin vilkkaasti ja osaltaan joitain tiedonmurusiakin levitelleet osallistujat ja näivettänyt senkin vähäisen älyllisen puntaroinnin, mitä joskus on ilmennyt.
Erittäin harras toiveeni olisi että jos tunnet tarvetta jotenkin täydentää nerokkaita ideoitasi, et avaisi uusia aloituksia uudestaan ja uudestaan samasta aiheesta, vaan täydentäisit entisiä.
Suoranaisen tyydytyksen soisit jos ymmärtäisit siirtyä kokonaan muualle keskustelemaan itsesi kanssa onesimplestä tai vastaavasta kouhotuksesta, täällä olet tappanut kiinnostuksen asiaan jo aikoja sitten.
Todella vilpittömästi toivoen T.R
Herra Pressure !
17
175
Vastaukset
- martta0
Kannatetaan.
- vieras.....
Joo.
Ei ole tiedepalstan juttuja.
- siiioaiis
Kannatetaan. Savorinen pois täältä.
- ashtray
Savorisen sepitykset kuuluisivat pikemminkin ''Uskonnot ja uskomukset'' -palstalle. Umpihullu koko ukko.
- zweistein
Tottakai se riehuu sielläkin antaen positiivisia "mielipiteitä" omiin aloituksiinsa käyttämällä eri nimimerkkejä.
"Missäs hevonp....a, jos ei reen jalaksilla", sanotaan Savossa...
- luulija
Ikävä havaita kuinka hänen kielen käyttö on mennyt ivalliseksi ja lukijoita aliarvioivaksi.
ilmeisesti lääkitys ei ole kohdillaan.
Kannattaisin kyllä hänelle kokonaan sulkemista pois tältä palstalta.- Mr. Asiantuntija
Sitä saa mitä tilaa!
. >
Sellaisia ne huudot uppoavasta laivasta yleensä ovat.
Menepä selittämään vaikkapa jollekin vahvasti uskovaiselle, Raamatun vedenpaisumussatuun kirjaimellisesti luottavalle, ettei kaikkia maailman eläimiä voinut millään mahtua paria kutakin satametriä pitkään puuarkkiin. Millaisen reaktion saat? Haukkuja, ivallista kiemurtelevaa puolustelua, sinua alentavia juttuja.
Tämä on luonnollinen reaktio kun menään näin henkilökohtaiselle alueelle. Usko on täysin subjektiivista, hyvin henkilökohtaista ja intiimiä. Sen kyseenalaistaminen koetaan suurena loukkauksena. Samoin toimii Savorinen. Hänen ivalliset reaktiot ovat osoitus siitä, että hän kokee henkilökohtaisen uskonsa uhatuksi.
Kun Savorinen tulee minulle höpöttämään, että koko termodynamiikka on väärässä ja ettei kemiallisella reaktiolla ja ydinreaktiolla ole mitään eroa, ei minulla ole syytä suuttua. Nämä asiat kun eivät rakennu minun henkilökohtaisen uskomukseni varaan, niin en koe olevani mitenkään uhattuna.
Pelkästä reaktiosta voi jo siis helposti nähdä, perustaako kirjoittaja juttunsa tieteellisesti havaitun ja todistetun faktan vai subjektiivisen uskomuksen varaan.- Nöyrä kysymys
Vanellus kirjoitti:
>
Sellaisia ne huudot uppoavasta laivasta yleensä ovat.
Menepä selittämään vaikkapa jollekin vahvasti uskovaiselle, Raamatun vedenpaisumussatuun kirjaimellisesti luottavalle, ettei kaikkia maailman eläimiä voinut millään mahtua paria kutakin satametriä pitkään puuarkkiin. Millaisen reaktion saat? Haukkuja, ivallista kiemurtelevaa puolustelua, sinua alentavia juttuja.
Tämä on luonnollinen reaktio kun menään näin henkilökohtaiselle alueelle. Usko on täysin subjektiivista, hyvin henkilökohtaista ja intiimiä. Sen kyseenalaistaminen koetaan suurena loukkauksena. Samoin toimii Savorinen. Hänen ivalliset reaktiot ovat osoitus siitä, että hän kokee henkilökohtaisen uskonsa uhatuksi.
Kun Savorinen tulee minulle höpöttämään, että koko termodynamiikka on väärässä ja ettei kemiallisella reaktiolla ja ydinreaktiolla ole mitään eroa, ei minulla ole syytä suuttua. Nämä asiat kun eivät rakennu minun henkilökohtaisen uskomukseni varaan, niin en koe olevani mitenkään uhattuna.
Pelkästä reaktiosta voi jo siis helposti nähdä, perustaako kirjoittaja juttunsa tieteellisesti havaitun ja todistetun faktan vai subjektiivisen uskomuksen varaan.Epäilen kykyäni ilmaista asiaa yhtä osuvasti, joten voisinko saada luvan kopioida tekstisi ja osoittaa sen vastaavanlaiselle "Savoriselle" eräällä toisella -tiede- otsikon alla olevalla palstalla.
T.R @ E.d.K Nöyrä kysymys kirjoitti:
Epäilen kykyäni ilmaista asiaa yhtä osuvasti, joten voisinko saada luvan kopioida tekstisi ja osoittaa sen vastaavanlaiselle "Savoriselle" eräällä toisella -tiede- otsikon alla olevalla palstalla.
T.R @ E.d.KOllos hyvä vaan.
- Mr. Uhmaikäinen
Mr. Asiantuntija kirjoitti:
Sitä saa mitä tilaa!
.Kunhan lupaat vaan... menisit nyt sinne lääkäriin!
- Mr. Pressure
Minä siis aiheutan ulkoisen paineen teitä kohti tällä palstalla ja se saa aikaan sisäisen paineen, joka pyrkii työntämään minut pois täältä jne.
Näin te itse olette todistamassa mallini mukaisesta maailmankaikkeudesta.
Kiitos!
.- Mr. Avojolla
Jos myönnämme tuon, niin painutko VITTUUN TÄÄLTÄ?
Olet vain paskaa jauhava ääliö jne.
Noita sinun "mallejasi" löytyy pilvin pimein Niuvanniemestä... - Misip
JEP! Kyllä aiheutat!
Se miten sen olet tehnyt ei liity mitenkään tieteeseen.
Sinulla on oma teoriasi siitä miksi maailmankaikkeus on se mikä on.
Selityksiä asialle voi antaa miljoonia, mutta tiede itsessään haluaa antaa selityksen kerrallaan faktoihin perustuen.
Sinun ajatuksesi voivat olla totta, mutta niihin perustuvat factat puuttuvat kokonaan, sekä fysiikan laskukaavat, sekä matemaattiset kaavat!
Siinä sinulla onkin työsarkaa, kun ne teet!
- Niinpä !
Niinpä. Miksi ei voisi koota tuota aina yhdeksi aloitukseksi. Saisi sitten kiinnostuneet/itsensä hauskuuttajat käydä aina tarvittaessa ko. keskustelussa. Nyt, Savorinen, spämmäät palstan täyteen roskapostia. Ja kuten tiedät, spämmääjät saavat kaikkien negatiivisen huomion. Kampitat vaan OneEpicFailiasi spämmäämällä.
Käyttäytyisit edes järkevästi - vaikkei "teoriassasi" mitään järkeä olekaan. - katsokaa peiliin
Sitä saa mitä tilaa!
.- Haista kainaloitasi
Luepa itse Savorisen/Arto Laurin/Skömyn "teorioita" vuodesta toiseen ja tule sitten vasta mussuttamaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24914194Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu617220Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2006947Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä415029K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1094807Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744687Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos794390PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *194371Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754132Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013921