se superfoodista

puolukkaonsuper

Kaukomaiden superruoka todetaan tullissa usein määräysten vastaiseksi

Ulkomailta Suomeen tuodut superfood-tuotteet jäävät tavanomaista useammin tullin haaviin. Vuosina 2009 - 2010 yli puolet Tullilaboratorion tutkimista superfoodeista hylättiin määräysten vastaisina. Puhtaat paperit sai vain noin kolmannes tutkituista tuotteista.

Pääosin kaukomailta tuotavien superfoodien tyypillisin ongelmakohta on puutteelliset pakkausmerkinnät. Varsin usein superfood-tuotteissa tavataan myös liian suuria pitoisuuksia torjunta-ainejäämiä. Osa jää tullin tarkastuksissa kiinni heikon mikrobiologisen laatunsa vuoksi.


http://uutiset.ruokatieto.fi/Link.aspx?id=1203412

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo, kyllä itse käytän mieluummin mustikkaa ym. kotimaisia marjoja. mutta monet taitavat pitää kotimaisia tuotteita niin "tavanomaisina", ettei usko niiden voimaan! tosin en tiedä, kuinka paljon näitä eksoottisiakaan superfoodeja porukka ostaa...

    • variksenmarja fin

      on se oikeesti piru irti,et suomen puhtaan luonnon tarjoama superfood ei kelpaa ja jengi iloisena maksaa pussitetusta kaukoidän ympätist myrkyst maltaita

      • 20+6

        Joo, samaa mieltä ja aika naurettavalta kuulostaa mokoma superfood nimikin. Varmaan monen uusavuttoman pintapellen mielestä tosi jännittävää ja uutta jenkkihömpötys-superfood.

        Suomen luonto tursuaa paljon ilmaista supersapuskaa ja sitä on täällä syöty jo tuhansia vuosia. Pitkän talven varalle voi kuivata, säilöä ja pakastaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4398
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3221
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2512
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2465
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      102
      2154
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1642
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      35
      1261
    Aihe