Kuka lienee keksinyt sellaisen muotitermin kuin pauttiarallaa, ja mitä se edes tarkoittaa? Ja onko se edes se? Olen nimittäin törmännyt netissä muotoihin pauttiarallaa, pauttirallaa ja palttinarallaa.
Mielisairas muotitermi.
Voin pahoin.
4152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei kai se ole enää millään muotoa muotia?
En tiedä, mutta luulen taustalta öbauttiarallaa löytyvän englannin sanan "about".
Oddiatuota... Odd Tommelstad on kirjoittanut nelisen vuosikymmentä sitten kirjan nimeltä Kungsgrogg och rallarjuice. Kirjassa (tai ainakin sen Kalevi Haikaran suomentaman Kotiviinit ja väkevät -nimisen laitoksen viidennessä painoksessa) on pauttiarallaa 140–150 sivua.
Rallarjuice on Haikaralla kääntynyt muotoon rautatieläisjuice.
Ratatöitä (ransk. ratatouille?) tekevä työmies eli rautatienrakentaja on ruotsiksi rallare. Nimike ei pitäne sisällään junansuorittajia sun muita vaihdemiehiä.
Älä juo rallarjuicea – voisit voida vielä pahemmin, juuri kun poliitikot yrittävät vaalipuheissaan peräänkuuluttaa paremminvointivaltiota!
No rallaa-suffiksi voidaan tietty liittää aivan mihin sanaan vaan halutaan. Toinen kiva on pääte endaali. Voidaan sanoa vaikka että flirttendaali tai pimppendaali.
Mikä muotisana..!? Taitaa olla aprillipila!
En ole koskaan ennen tuollaista "sanaa" edes kuullut