mies vs paras ystävä

suhde error

En tiedä minne tätä purkaisin niin laitanpahan sitten tänne...

Olen tässä puun ja kuoren välissä miesystäväni ja parhaan ystäväni välissä.
Ystävän olen tuntenut jo kymmeniä vuosia ja purettu on toisillemme hyvät ja pahat, yhdeksän hyvää ja kymmenen kirosanaa.
Paljon isoja ja rankkojakin asioita...

Tapasin sitten kauan (leskenä) oltuani miehen. Alkuun kaikki meni tosi hyvin meidän kolmen kesken, iloittiin yhdessä siitä että lopulta joku löytyi munkin elämääni.

Miesystävän kanssa alkoi sitten tulla riitoja, lähinnä mun ajankäytöstäni, ystävä ei asu ihan lähellä ja päivisin ollaan useasti netti- tai puhelin yhteyksissä. Miehestä tuli mustasukkainen.

Tuntui kun mua revittäisiin kahtialle, ja lopulta tilanne päätyi melkomoiseen riitaan jonka jälkeen oltiin yli kuukausi erillään.
Ystävä ymmärsi, tuki ja auttoi .
Mies epäili että mulla on joku "nettirakkaus" meneillään vaikka sanoin ettei tosiaankan ole.

Mies alkoi tehdä sovintoa vähin erin ja nyt on asioita puitu ihan urakalla, ja olen selittänyt miten hankalaa tämä on mulle enkä halua
olla mitenkään kenenkään puolella toista vastaan. Ystävä on jyrkällä kannalla; ei enää koskaan takaisin.
Mies rakastaa mua oikeasti, samoin kuin ystäväni.

Tämä on niin vaikeaa; tuntuu että jommasta kummasta oisi luovuttava. Yhteiseen juttupöytään heitä ei saa, sen tiedän.
Ja nekin kerrat kun ystävää tapaan ihan livenä niin ei sitä nyt haluaisi riitelemiseen käyttää.

Miehen luokse luikin nytkyisellää silleen etten kerro koko asiasta mutta tiedän että ystäväni vaistoaa tilanteen koska on varoittanut
monesti menemästä sinne. Jodun siis tavallaan keksimään "tekosyitä" siitä että menen.

Kummastakaan en haluaisi luopua. Me ollaan ihan aikuisia kaikki,
tilanne on vaan tosi tukala ja epäselvä.

Mitä mä teen....

3

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi ihmeessä sinun pitäisi luopua jommasta kummasta? Molemmathan sinun mukaasi rakastavat sinua, ja ovat tärkeitä sinulle. Miehesi saa nyt oppia sietämään ystävääsi, ja ystäväsi pitäisi ymmärtää valintasi, jos otat miehesi takaisin. Valehdella ei kenellekään tarvitse, eikä pidä.

      Minä en ainakaan pystyisi luopumaan nykyisestä parhaasta ystävästäni. MIeluummin menisi se mies... Mutta se on vain minun mielipiteeni.

    • xym

      Niin, miten se nyt sinun ystäväsi mielenrauhaa järkyttää jos sinulla on mies?
      Taitaa ystäväsi olla sinulle kateellinen ja sinusta mustasukkainen. Luota siihen, että tämä tilanne on ihan OK, siis että seurustelet miehen kanssa ja pidät ystäväsi. Mies on jo tullut hienosti vastaan joustamalla asiassa, hänessä voisi olla ainesta pidempäänkin suhteeseen. Päätä ihan itse, ja pidä huoli, että sen paremmin mies kuin bestis-ystävätärkään ei sanele sinulle, miten pitää elää ja tuntea. Jos tulee välirikko bestikseen, siinä on silloin ystävälläsikin kasvun ja nöyrtymisen paikka, ymmärrystä täytyy löytyä siihenkin, että sinulla on muita ihmissuhteita, joita vaalit. Miten hän saa päättää sinun rakkauselämästäsi, ei hänellä ole oikeutta kiristää sinua minun mielestäni. Älä pyrikään siihen, että teillä kolmella on yhdessä kivaa, tapaa aina vain jompaakumpaa, niin hyvin menee!

    • Oma elämä

      Molemmat on perseestä. Eihän ystävä voi päättää kenen kanssa sinä olet. Ja mitä miesystävällesi kuuluu ajankäyttösi, siitähän pääsätä sinä.... avi muka aikuisia :DDDD
      Mustasullainen, ei kuulosta hyvältä pidemmän päälle.
      Miksi jommasta kummasta on muka luovuttava? Kuka painostaa?
      Mitä tekee ystävällä joka riitelee koko ajan?

      Olet tosi pöljä. Sinulla on vain yksi elämä ja päätökset tet sinä itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2514
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2481
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      29
      2370
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1866
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      27
      1661
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      311
      1655
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1486
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      72
      1339
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1078
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      1053
    Aihe