mies vs paras ystävä

suhde error

En tiedä minne tätä purkaisin niin laitanpahan sitten tänne...

Olen tässä puun ja kuoren välissä miesystäväni ja parhaan ystäväni välissä.
Ystävän olen tuntenut jo kymmeniä vuosia ja purettu on toisillemme hyvät ja pahat, yhdeksän hyvää ja kymmenen kirosanaa.
Paljon isoja ja rankkojakin asioita...

Tapasin sitten kauan (leskenä) oltuani miehen. Alkuun kaikki meni tosi hyvin meidän kolmen kesken, iloittiin yhdessä siitä että lopulta joku löytyi munkin elämääni.

Miesystävän kanssa alkoi sitten tulla riitoja, lähinnä mun ajankäytöstäni, ystävä ei asu ihan lähellä ja päivisin ollaan useasti netti- tai puhelin yhteyksissä. Miehestä tuli mustasukkainen.

Tuntui kun mua revittäisiin kahtialle, ja lopulta tilanne päätyi melkomoiseen riitaan jonka jälkeen oltiin yli kuukausi erillään.
Ystävä ymmärsi, tuki ja auttoi .
Mies epäili että mulla on joku "nettirakkaus" meneillään vaikka sanoin ettei tosiaankan ole.

Mies alkoi tehdä sovintoa vähin erin ja nyt on asioita puitu ihan urakalla, ja olen selittänyt miten hankalaa tämä on mulle enkä halua
olla mitenkään kenenkään puolella toista vastaan. Ystävä on jyrkällä kannalla; ei enää koskaan takaisin.
Mies rakastaa mua oikeasti, samoin kuin ystäväni.

Tämä on niin vaikeaa; tuntuu että jommasta kummasta oisi luovuttava. Yhteiseen juttupöytään heitä ei saa, sen tiedän.
Ja nekin kerrat kun ystävää tapaan ihan livenä niin ei sitä nyt haluaisi riitelemiseen käyttää.

Miehen luokse luikin nytkyisellää silleen etten kerro koko asiasta mutta tiedän että ystäväni vaistoaa tilanteen koska on varoittanut
monesti menemästä sinne. Jodun siis tavallaan keksimään "tekosyitä" siitä että menen.

Kummastakaan en haluaisi luopua. Me ollaan ihan aikuisia kaikki,
tilanne on vaan tosi tukala ja epäselvä.

Mitä mä teen....

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi ihmeessä sinun pitäisi luopua jommasta kummasta? Molemmathan sinun mukaasi rakastavat sinua, ja ovat tärkeitä sinulle. Miehesi saa nyt oppia sietämään ystävääsi, ja ystäväsi pitäisi ymmärtää valintasi, jos otat miehesi takaisin. Valehdella ei kenellekään tarvitse, eikä pidä.

      Minä en ainakaan pystyisi luopumaan nykyisestä parhaasta ystävästäni. MIeluummin menisi se mies... Mutta se on vain minun mielipiteeni.

    • xym

      Niin, miten se nyt sinun ystäväsi mielenrauhaa järkyttää jos sinulla on mies?
      Taitaa ystäväsi olla sinulle kateellinen ja sinusta mustasukkainen. Luota siihen, että tämä tilanne on ihan OK, siis että seurustelet miehen kanssa ja pidät ystäväsi. Mies on jo tullut hienosti vastaan joustamalla asiassa, hänessä voisi olla ainesta pidempäänkin suhteeseen. Päätä ihan itse, ja pidä huoli, että sen paremmin mies kuin bestis-ystävätärkään ei sanele sinulle, miten pitää elää ja tuntea. Jos tulee välirikko bestikseen, siinä on silloin ystävälläsikin kasvun ja nöyrtymisen paikka, ymmärrystä täytyy löytyä siihenkin, että sinulla on muita ihmissuhteita, joita vaalit. Miten hän saa päättää sinun rakkauselämästäsi, ei hänellä ole oikeutta kiristää sinua minun mielestäni. Älä pyrikään siihen, että teillä kolmella on yhdessä kivaa, tapaa aina vain jompaakumpaa, niin hyvin menee!

    • Oma elämä

      Molemmat on perseestä. Eihän ystävä voi päättää kenen kanssa sinä olet. Ja mitä miesystävällesi kuuluu ajankäyttösi, siitähän pääsätä sinä.... avi muka aikuisia :DDDD
      Mustasullainen, ei kuulosta hyvältä pidemmän päälle.
      Miksi jommasta kummasta on muka luovuttava? Kuka painostaa?
      Mitä tekee ystävällä joka riitelee koko ajan?

      Olet tosi pöljä. Sinulla on vain yksi elämä ja päätökset tet sinä itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe