Elikkäs painoa koittelen pudotella, eikä makean himo ole niinkään ongelma kuin suolaisten naposteltavien himo :) Ja joka paikka tuntuu tulvivan näitä vähäkalorisia makeiden herkkujen ohjeita ja vinkkejä.
Eli vinkkejä/ohjeita helppoihin/kohtuu nopeisiin suolaisiin välipaloihin ja naposteltaviin, jotka mahdollisimman vähäkaloriasia ja hiilihydraattipitoisiakin?
suolaista välipalaa/naposteltavaa
3
704
Vastaukset
- Vanha Jojo
Jos tunnet halua napostella, et ehkä ole syönyt tarpeeksi. Kokeile siis ensin sitä, että syöt oikeaa ruokaa riittävästi, mutta et liikaa. Moni laihduttaja tekee sen virheen, että pudottaa ruuan määrän liian pieneksi. Sillä tavalla ei kauan jaksa.
Toiseksi, vähän vaikea on löytää sellaista, missä olisi sekä vähän energiaa että vähän hiilihydraatteja, kun et kuitenkaan taida tarkoittaa kurkkua, tomaattia tai kukkakaalia. VHH-linjaan sopivat pähkinät, mieluiten sellaisenaan, mutta jos verenpaine ei ole ongelma, suolapähkinätkin käyvät.
Oma suosikkini kevyemmäksi naposteluversioksi ovat ruissipsit, joissa on toki hiilihydraatteja, koska ne ovat itse asiassa leipää, mutta huomattavasti runsaammin kuituja ja vähemmän rasvaa kuin chipseissä. Lisäksi niitä tulee syödyksi paljon vähemmän, koska ruisleipä on niin täyttävää.- exxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Omenasipsit on kevyttä naposteltavaa,ja löytyy melkein joka kaupasta,ainakin hesassa.
- Heijjehhe
Kasvikset dippi...mun herkkua NAM :-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022286- 1041704
- 881415
- 1331387
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741228Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631101- 511047
- 36972
- 33834