Totiset ja ilottomat joogit

Poistin ja poistan avaukset, joissa joogaa kyseenalaistetaan ja joogasta varoitellaan kirjoittajan oman uskonnollisen vakaumuksen johdosta. Näitä viestejä voi kirjoitella palstoilla, joiden aihe on kristinusko. Samoin ylläpito on poistanut näitä avauksia tältä palstalta.

Eräässä kommentissa kirjoittaja näki joogit totisina ja ilottomina. Jos näin surkeasti on käynyt, että vain tällaisia joogeja on nähnyt, niin täällä voi sitten korjata kokemuksiaan:
http://www.nauravainen.fi/

4

327

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jesus-Fan

      Outoa tässä on se, ettei mitään saisi kyseenalaistaa! Esim. helluntailaisten palstalla liikkuu monia epäilijöitä, kyseenalaistajia, jopa suoranaisia jumalan pilkkaajia ilman että viestit poistuu. Siellä hyväksytään myös epäilevällä kannalla olevat ihmiset, huonot kokemukset ja varoitukset. Terve ja oikealla pohjalla oleva oppi kestää myös kriitikkiä ja epäilyä. Monet tuntemistani uskoon tulleista ihmisistä ovat uskoon tultuaan löytäneet todellisen ilon ja vapauden entisen elämänfilosofian sijaan.

      • Kuten avauksessani mainitsin, niin joogan kyseenalaistaminen kristinuskon perusteella kuuluu kristinuskoa käsitteleville palstoille. Täällä joogaa käsitellään ensisijaisesti liikuntamuotona ja toissijaisesti joihinkin idän uskontoihin kuuluvana osana.

        Joogaa on niin laaja kirjo hyvinkin erilaista juttua, että joogan "kyseenalaistaminen" yleistasolla on vähän hassua ja sen motiivi on pääsääntöisesti oman uskonvakaumuksen lähetyssaarnaaminen. Se ei yksinkertaisesti kuulu tälle palstalle millään muotoa.

        Joogaa voi vapaasti kyseenalaistaa kunhan tarkentaa että mitä siinä kyseenalaistaa. Esimerkiksi eri joogalajien erilaisia asanoita ja niiden suorittamista voi kyseenalaistaa vapaasti. Samoin eri ohjaajien ohjeita tai joogaharrastajien neuvoja toisilleen täällä. Nämä kuuluvat tälle palstalle - lähetyssaaraaminen, jota esimerkiksi viestisi loppu oli, ei.


    • Jesus-Fan

      Olen tehnyt itsekin kaikenlaisia rentoutus-harjoituksia ja jooga-asentoja nuorempana, kun hain helpotusta levottomaan mieleeni. Ne auttoivat hetkeksi, mutta pysyvää vapautta ja rauhaa ne eivät tuoneet. Ihminen koostuu mm. tunteista ja muistoista, myös ikävistä. Ei niistä kuulukaan tyhjentyä, anteeksianto ja käsittely auttavat niihin. Todellinen vapaus saavutetaan muulla tavoin, kuin liikesarjoilla tai omalla suorituksella.

      • Hmm. Ilmeisesti et ole lainkaan joogannut ohjatusti? Ohjaus on joogassa todella tärkeää ja jos asanoita tekee väärin, niin niistä on helposti enemmän haittaa kuin hyötyä.

        >> Ihminen koostuu mm. tunteista ja muistoista, myös ikävistä. Ei niistä kuulukaan tyhjentyä, anteeksianto ja käsittely auttavat niihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      21
      4688
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3314
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3147
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2579
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1248
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      257
      1133
    7. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1099
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1092
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1081
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      200
      966
    Aihe