Harjoittelijan palkka ja aikaisempi työkokemus

dfbdfbd

Olen hakemassa kaupan kassalle töihin ja kuvitellaan, että pääsen ja olen aluksi harjoittelijan palkalla. Minulla on vähän aiempaa työkokemusta sieltä täältä, mutta otetaanko nämä huomioon, jos ne eivät ole kassatyötä? Olen aiemmin ollut mm. kesätöissä kaupassa purkamassa ja hyllyttämässä, siivoushommissa, puhelinmyyjänä ja lähes 5 kk vaatekaupassa työharjoittelijana (harjoittelijat eivät saaneet käyttää kassaa). Mietin vain, lyhentääkö mikään näistä työsuhteista vuoden kestävää harjoitteluaikaani?

4

561

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liidelin kassa

      Ei lyhennä minuutillakaan. Palkka on sen ajan max 6 euroa tunnilta ja sillä hyvä!

    • MM

      Itse saan kesätöistä sitä täyttä palkkaa kaupan kassalla tänä kesänä, vaikka kokemusta vina siivouksesta ja jätskin myynnistä viime kesältä! Eri riippuu myös paikasta :)

      • *******

        Harjoittelija on eri asia kuin kesätyöntekijä


    • 26

      Kaupasta en tiedä, mutta esim. tietoalalla ei harjoittelijan palkkaa voida soveltaa kuin kerran. Asiasta on sovittu työehtosopimuksella.

      Harjoitteluajasta sovitaan, joten koeta pitää puoliasi, ja neuvotella se pois/lyhyeksi. Neuvottelussa on kuitenkin lähtököhta että ne haluavat työntekijän.

      Jos tuo kommentti Lidlin kassasta pitää paikkaansa, niin kouluttamaton siivooja saa ISS:llä jo harjoitteluaikanaan yli 50% parempaa palkkaa. Ihan ilman ei vapaa-ajastaan kannata luopua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      897
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      657
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      573
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      530
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      488
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      486
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      462
    Aihe