spagaatista hirveästi juttua jo mutta...

17+13

Niin eli lueskelin tätä palstaa ja sieltähän kappas vain löytyi todella paljon samaan aiheeseen liittyviä kysymyksiä kuin minulla. Eli SPAGAATTI! Mitä teen? Osaan lonkankoukistajan venyttää ja sitten takareiden, ja lisäksi pari muuta joista on spagaatissa hyötyä (Tuttuni ohjasi minulle nämä liikkeet (= )
Eli venytykset suurin piirtein tiedän, ja tiedän myös sen että pitää lämmitellä ennen kuin alkaa venytellä. Mutta se pääkysymykseni on siis se että kuinka useasti viikossa/kuinka useasti päivässä. Onko hyvä pitää välipäiviä venyttelystä (tästäkin on monia mielipiteitä. Tätä Voimistelu palstaa lukiessani monet olivat sitä mieltä että joka päivä täytyy venytellä, toiset taas olivat sitä mieltä että jokapäiväinen venytys ei ole hyväksi.. eli kumpi on oikea). Ja lämmittelyn jälkeen täytyykö pitää mitään taukoa ennen venyttelyä, vai voiko heti lihakset täysin lämpiminä ja keuhkot hengästyneenä alkaa venyttää. Ja sitten vielä, alanko heti ja vain venyttelemään spagaattivenytyksiä, vai olisiko hyväksi venyttää muita lihaksia myös.

Itse olen tähän asti tehnyt näin:
Venyttelen vähintään joka neljäs päivä, ja silloin venyttelenkin kunnolla:
15-30 min venytykset. Ja yleensä venyttelen takareiden, lonkankoukistajan ja etureidet. Joskus saatan myös pohkeita ja kaulan ja käsien lihaksia. Ja yleensä pidän 15 sekuntia venytystä päällä, mutta joskus pidempään.
Olen innostunut harjoittelemaan sitä spagaattia, joten voisiko joku ystävällisesti tehdä minulle viikon treenitaulukon , tai kertoa vastauksia ylempänä esittämiin kysymyksiini. Olen hyvin täsmällinen ja moneen asiaan haluan tarkat ohjeet, niinkuin tähänkin. Itse en oikein tiedä että miten te, jotka saatte spagaattin, venyttelette/venyttelitte kun harjoittelitte spagaattia.

Tuhannet kiitokset kaikille vastaajille. =)

P.s. Kuinka kauan teillä kesti saada spagaatti?
p.p.s. Olisi kiva jos saisin tämän parin kuukauden aikana sen spagaatin. Niin ja tällähetkellä spagaatista jää jtn 40cm

2

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 29

      vastatkaa!

    • rytminenvoimistelija

      No, yleensä venytyksissä kannattaa olla yli minuutti, jotta lihakset oikeasti venyvät. Ja jos haluut saada nopeesti spagaatin, ni venyttele ainaki joka toinen päivä :D Ja jos venyttelet tosi ahkerasti ni etköhän sä sen spagaatin saa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      90
      3914
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      199
      1518
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1100
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1040
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      326
      1023
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      47
      949
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      132
      920
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      919
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      899
    Aihe