Yöllä tuli baarin jälkeen riitaa miehen kanssa ja hän kuristi kolme kertaa minua ja hakkasi noin 15 kertaa päähän nyrkeillä. Nyt minulla on naama turvonnut ja mustelmilla ja etuhampaat poikki. Yöllä juoksin hakemaan apua naapurista ja hän soitti poliisit. Poliisit kuvasivat vammojani kyselivät tapahtuneesta. Kävin lääkärissäkin näyttämässä yöllä kasvojani. Nyt mietin, että mitä minun pitää seuraavaksi tehdä, koska haluan miehen vastuuseen teoistaan.
Miten nostetaan syyte pahoinpitelystä?
6
846
Vastaukset
- Zubbba
Sinun tarvitsee marssia poliisilaitokselle tai soittaa, ellet ilmaissut syytettä jo silloin kun poliisit kävivät? Todisteet (poliisin ottamat kuvat, lääkärissä käynti) riittävät syytteeseen.
- Voimia!!!!
Jep, eli komppaan edellistä. mahdollisimman pian poliisin puheille, kerrot mitä tapahtui, kerrot että olet hankkinut jo todisteita, ja vaadit rangaistusta vastapuolelle.
Miehen sinuna potkisin pellolle ja katkaisisin välit häneen kaikin mahdollisin tavoin. On meinaan mahdollista että hän yrittää manipulioda sinua muuttamaan mielesi, ja jos annat niin käydä, vaarannat silloin mahdollisuutesi asian voittamiseksi ja samalla saatat vaarantaa terveytesikin.
jos uhkailuja tulee, sen jälkeen kaikki tiedot poliisille niistäkin. Voi esiintyä kiristämistä, uhkailua, lahjontaa, mutta pidä pää kylmänä!
Sen jälkeen ...odotat...valitettavasti esitutkinta kestää yleensä n.puolesta vuodesta 8 kuukauteen.
Kun saat tiedon milloin on oikeudenkäynti, hankit mahdollisimman pian asiakirjat itsellesi ja tutustut niihn huolellisesti. Pänttäät kaiken ulkoa ja varsinkin vastapuolen lausuntoon kannattaa paneutua kunnolla. Siellä kun yleisimmin ne epäkohdat ovat, paitsi jos vastapuoli on myöntänyt kaiken. mutta jos siellä on niitä epäkohtia, (esim. jatkuvaa puolustelua omille teoilleen, asian kieltämistä, vähättelyä, sinun syyllistämistä,ei muistikuvia) suosin lukemaan ne suunnilleen suurennuslasin kanssa.
Hankit asianajajan (mutta sitten vasta kun tiedät vähän enemmän onko oikeudenkäynti tulossa) jonka kanssa käyt läpi kaikki todisteet, asiakirjat, korvausvaatimukset, ihan kaiken. häneltä saat myös tietoa siitä kuinka asiat etenee ja mitä vastapuoli todennäköisesti aikoo tehdä saadakseen sinut vastuuseen koko asiasta.
Itse olen joutunut tuon saman käymään läpi, joten en voi muuta toivoa kuin voimia sinulle ja toivottavasti kaikki päättyy hyvin. - ap.
Onneksi on vielä elämä edessä kun vasta 20 olen. Ei tarvitse tuollaista miestä katsella vaikka toisaalta tuntuu niin pahalta, koska en olisi kaiken halunnut päättyvän näin... Poliisit kyllä ottivat ylös miehenkin teidot ja kyselivät tapahtuneesta ja sanoin kyllä että haluan nostaa syytteen, mutta en muista pitikö minun vielä tehdä jotain...
- en hyväksy
Meet poliisi laitokselle sanoo et nostat syytteen. Naisten hakkaaminen on todella väärin ja rangaistukset on liian lieviä suomessa. Olen itse mies enkä ikinä hyväksy et mies lyö naista. Enkä toisinpäin kans.
- hakattu kans
Ja sanot poliisille, että VAADIT RANGAISTUSTA!
Etkä missään tapauksessa suostu mihinkään sovitteluihin!!!
Vaadit myös korvauksia kaikesta!!! - Anonyymi
POLIISIN TULEE tehdä aina lähisuhdeväkivallasta esitutkinta ja saattaa asia syyttäjälle. Sitä poliisi ei kuitenkaan aina tee, eivät ole ajan tasalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802908Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka492298Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051664Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 561189
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181