Parhaat varrasreseptinne?

Obelix3

Kertokaapa onnistuneimmat reseptinne mitä ja miten teette vartaissa?
Helppo, melko perusraaka-aineista syntyvä ja hyvä grillaus- / marinointi kastike olisi myös hakusessa.

2

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha kokki

      Kokeile turkkilaista shis-kebapia, se on grilliruokien parhaita ja varmasti perinteikkäin. Varaa syöjää kohti 250 gr karitsan tai lampaan sisäfilettä.
      Jos haluat voit myös marinoida lihat, mutta se ei ole tarpeen, sillä liha on mureaa ilmankin.
      Leikkaa fileet 3 sentin mittaisiksi ja pujota vartaisiin, voitele lihat oliiviöljyllä ja mausta suolalla ja pippurilla sekä oreganolla. Ellei sinulla ole metallisia vartaita, kastele huolellisesti puiset tikut, etteivät pala. Kääntele vartaita grillatessasi ja lopuksi voit lämmittää vartaiden päällä esimerkiksi halkaistua ranskanleipää, jonka kera shiskebap maistuu mainiolta kun lisäät kastikkeeksi tzazikia ja salaattia. Afietus olsun!

    • äiteeeeeee

      Meillä vartaisiin tulee:

      paprikaa
      ananasrenkaita
      sipulilohkoja
      pekoniin käärittyjä broilerin marinoiduista fileepihveistä leikattuja paloja
      porsaan marinoidusta sisäfileepötköstä leikattuja paloja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      137
      3546
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      55
      3121
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2584
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2141
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1786
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1346
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1172
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      953
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      923
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      158
      922
    Aihe