Niin kuin nyt geeni- ja fossiilitutkimuksen ansiosta tiedämme, n. 4 % meidän eurooppalaisten perimästä on Neanderthalin ihmisiltä lähtöisin. Neanderthalien ja Cro Magnon -esivanhempiemme välinen vipinä ei ilmeisesti kuitenkaan ole ollut molempisuuntaista, koska meissä ei ole lainkaan Neanderthalin ihmisten mitokondrio-DNA:ta. Se kun periytyy ainoastaan äidin puolelta. Mikä tarkoittaa, että ainoastaan Neanderthal-miehet lisääntyivät homo sapiens -naisten kanssa eikä päinvastoin. Ne vei meiltä naiset!
Onneksi kuitenkin vain harvat naaraamme joutuvat Neanderthal-äijien hyppysiin. Neanderthal-geenien osuus perimässämme on ainoastaan tuo 4 %. Ties miltä luolaihmisiltä muuten näyttäisimme... Mielenkiintoinen kysymys on se, ovatko neanderthalit ryöstäneet Cro Magnon -naisia väkivalloin vai ovatko Cro Magnon -naaraat tunteneet itse viehtymystä homo sapiensia matalaotsaisempia, karvaisempia ja lihaksikkaampia Neanderthal-uroksia kohtaan. Jälkimmäinen vaihtoehto saattaisi sopia yhteen sen kanssa, mitä tiedämme naisten sukupuolisista haluista nykymaailmassa. (Tämän nyt sanoin tällaisenä vähän nörttimäisenä miehenä.)
Lähde:
http://www.cosmosmagazine.com/features/online/4247/my-great-great-great-grandfather%E2%80%99s-a-neanderthal
Neanderthalit vei meiltä naiset!
12
594
Vastaukset
- Rautahans
Voinee johtua myös siitä, että karvaiset neandertalinaiset eivät ihmeemmin viehättäneet siroihin gasellimaisiin afrikkalaisnaisiin verrattuna Cro-Magnonmiehiä.
Koska Afrikan ulkopuolella olemme kaikki siis hybridejä, täytyy puhdasta Cro-Magnon-ihmistä etsiä Afrikasta.
Tuossa risteytymisessä voi hyvin olla takana oruuttaminen ja alistaminen. Pieni Afrikkalaisperäinen pioneeriporukka joutuu helposti reviiritietoisen Neandertaaliheimon alistamaksi. Nykyään tiedetään seuraukset. - musta blondi
Yllättävä tieto. Yleensä väistyvä kansa (tai rotu) risteytyy naistensa kautta kun alistetun ryhmän miehet tapetaan ja naiset otetaan orjiksi.
Neanterdalit tekivät sen toisin eli sieppasivat sapiens sapiensi naisia ja pakenivat erämaihin saaliinsa kanssa. - 1+1
Tai syy on se että äiti vei lapset mukanaa, Homo sapiens-äidit toivat ne omaan kyläänsä, ja neandertal-äidit omaansa. Neandertal-äitien puoliveriset lapset kuolivat kansansa mukana.
- klgke
Tai joku Neandertalien päällikkö määräsi ristiveriset lapset tapettavaksi peläten että niistä kasvaa jonkinlaisia kostajia?
- Kaarle Tarvinen
Oletetaan, että näiden kahden ihmislajin yhteydenpidot olisivat olleet pelkästään sotaisia. Ryhmät taistellessaan reviireistä hyökkäsivät toistensa kimppuun. Tällaisissa kohtaamissa tapahtuu vihollisnaisten raiskaamisia. Jos näitä raiskaamisia tapahtui molemmin päin tai vaikka niin, että nykyihmiset raiskasivat enemmän neanderthalilaisia kuin nämä nykyihmisiä, syntyi molempiin ryhmiin yksilöitä, joilla oli geenejä molemmilta ryhmiltä.
Silloin siis neanderthalilaisten ryhmässä eli ihmisiä, joiden isät olivat nykyihmisiä, ja nykyihmisten ryhmässä eli ihmisiä, joiden isät olivat neanderthalilaisia. Risteytymistä oli tapahtunut molempiin suuntiin. Miksei nykyään sitten näy tätä molempiin suuntiin tapahtunuttta risteytymistä? Selkeä syy on, että kaikki neanderthalien ryhmät kuolivat sukupuuttoon, riippumatta siitä oliko jollain sen jäsenellä esi-isänään ollut nykyihminen. Jäljelle jäivät vain nykyihmisten ryhmät, joissa siis oli myös yksilöitä, joilla oli ollut esi-isinään neanderthalilaisia miehiä.
Mahdollista on myös, että risteymät olivat ensimmäisessä sukupolvessa hedelmällisyydeltään puhdaslajisia heikompia. Näin on joillain muillakin lähilajeilla. Tämä saattoi heikentää nimenomaan pienemmän ryhmän mahdollisuuksia selvitä ja näin nopeuttaa neanderthalilaisten sukupuuttoa.
Yksi mahdollisuus on, että risteymistä ainoastaan sellaiset olivat fertiilejä (hedelmällisiä), joiden isä oli neanderthalilainen ja äirti nykyihminen. Päinvastaiset tapaukset olisivat olleetkin täysin steriilejä, kuten hevosen ja aasin risteymä, muuli. Tässäkin tapauksessa siis jäljellä ei olisi enää neanderthalilaisten mitokondrio-dna:ta - werthgwtehr
Nojoo.. _Jos ja kun näin on tapahtunut, niin neanderthalilaismiehet olivat homo sapienseja isompia ja vahvempia, joten sapiens naisten kuksiminen kävi helpommin. Sen sijaan hintelämmät homo sapiens miehet luultavasti eivät onnistuneet niin helposti raiskaamaan vahvoja neanderthal-naisia. Ja ilmeisesti kun ovat olleet vielä meikäläisiä rumempiakin, niin onko tehnyt edes mieli.
- 88788
Mitä todisteita on siitä että Neanderit olivat nykyihmisiä karvaisempia? Aasialaisilla on myös Neandertal-geenejä, eivätkä ne ole kovin karvaisia. Karvaisuus yhdistetään korkeisiin testosteronitasoihin, mutta joidenkin käsityksien mukaan Neandertalien elämäntyyli muistutti enemmän bonoboja kuin nykyihmistä/simpanssia, eli matriarkaalinen yhteiskunta ja alfaurosmeininki puuttui (bonobojen testosteronitasot ovat simpansseja matalampia). Eli ennemmin sen tiettyjen kansojen karvaisuuden olettaisi olevan ihan homo sapiens sapiensin omaa perintöä.
- Manta-mummo
Ja höpö höpö! Tehän olette kuin harlekiinisarjan kirjoittajia koko porukka!
Miehiä kuoli silloin paljon metsästysonnettomuksissa kummassakin rodussa. Naisia oli paljon, miehiä vähän.
Neanderthal miehet lähtivät metsästyreissuilleen ja kohtasivat takuulla enemmän kulkijoita kuin kotiluolassa kököttävät naisensa. Varmasti tapasivat myös yksinäisiä naisia joille ei riittänyt miehiä (elättäjiä) omassa rodussaan.
Mies tunnetusti kelpuuttaa kumppanikseen kenet vaan, "jos vähän lohkeaa".
En usko että kotiluolan nälkäiset naiset kovasti pullikoivat vastaan, kun miehet toivat ruuan ohella mukanaan kotiin vähän muutakin...
Siihen aikaan se naisen iskeminen oli paljon yksioikoisempaa. Se mies, kellä oli syötävää, oli se haluttavin.
Neanderthal-naiset tuskin ottivat vauvat, sairaat ja vanhukset mukaan ja lähtivät rimpsalle katsastamaan tarjontaa... - Finlandaarilainen
P....leen Neanderlaiset vie meidän naiset ja työpaikat s..tana.
- kjkl
Ufot kehoittavat varomaan karhuihmisiä! Noita hiippailee esimerkiksiNational geograficin realitysarjoitssa Amerikan kovimmat keräilijät, huutokauoa tms sarjoissa.
Vastaavasti muuallakin tosielämässä. . - erughighuhthiu
Näinhän se on nykyäänkin, neandertalilaiset vievät ne kauneimmat naiset. Nykyisin näitä neandertalilaisia tosin kutsutaan jääkiekkoilijoiksi.
Ja mistä löytyvät ne neandertalilaiset naiset nykyään? Nehän ovat niitä televisiosta tuttuja itäeurooppalaisia, erityisesti romanialaisia, karvaisia urheilijanaisia. - Ugh ugh!
"Kanna minut metsään apinamies" Ne naiset lauloivat Kikan biisiä ja sitten neandertalilaiset veivät naiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset12610822Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1096186Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1635507Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..555366Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut694326Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1154246Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa243797Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät513791Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali133466IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k773061