Keskipituuden kehityksestä

Fabricius

http://forums.interbasket.net/f10/average-male-height-by-country-updated-9287/

Tällä sivulla on kerrottu miesten keskipituuksia eri maissa ja otettu samalla huomioon maiden väkiluvut. Näin on saatu laskettua mm. että miesten keskipituus koko maailmassa (kaikkia maita ei toki mukana) on 168,1 cm (nuorilla 170,6 cm) ja Euroopassa 175,3 cm (nuorilla 177,6 cm). Korkein keskipituus Hollannissa, jossa miehet 181,0 cm (nuoret 184,8 cm) ja alhaisin Kambodzassa, jossa se on 160,3 cm (nuoret 162,5 cm). Suomessa miehet 178,4 cm (nuoret 180,0 cm).

Suomalaiset ovat ehdottomasti yksi maailman pisimmistä kansoista, mutta muodostavat vähemmän kuin 1/1000 maailman väestöstä. Yleensä puhutaan jatkuvasta keskipituuden noususta täällä, mutta mietin vain että onko tässä varmasti otettu huomioon se, että suomalaisten syntyvyys on niin alhainen, että väestönkasvu perustuu suurimmaksi osaksi maahanmuuttoon?

Esim. Kiinassa miesten keskipituus on 168,3 cm (nuoret 171,8 cm), Intiassa 162,3 cm (nuoret 164,5 cm). Venäjällä on n. 30 kertaa suurempi väestö kuin Suomessa, siellä miehet 175,0 cm (nuoret 176,2 cm). Myös Turkissa ja Lähi-idän maissa selvästi alhaisempi keskipituus kuin Suomessa. Kaikista edellämainituista maista muuttaa jatkuvasti siirtolaisia tänne.

Koko maailman väestön keskipituus on varmasti alenemaan päin johtuen yksinkertaisesti siitä, että korkeamman keskipituuden omaavissa maissa syntyvyys on yleensä alhaisempi. Eikö maahanmuutto näillä näkymin tulekin alentamaan suomalaistenkin keskipituutta kuluvan vuosisadan aikana?

4

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moi kaksataa kolme

      terve

    • selvillä asiasta

      norjalaiset ja hollantilaiset ovat maailman pisimpiä.

    • 8+13

      Riippuu hollantilaisten määrästä. Joskus oli semmoinen sääntö, että yli kaksimetrisiä ei oteta Alankomaissa inttiin. Varmaan sen takia ne rupesivat tunkemaan Suomeen.

    • musca domestica

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      149
      5129
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      82
      2724
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      85
      1727
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1196
    5. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      48
      944
    6. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      902
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      883
    8. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      883
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      862
    10. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      808
    Aihe