AGW-tornadoja

1063
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eihän tämänkään ilmiön takana yksinkertaisesti voi olla mikään muu kuin ihmisen tupruttelut, hallelujaa:
http://www.youtube.com/watch?v=F_pkEgXdk3I

Johan se musiikin dramatiikkakin sen kertoo. Ilmasto on täällä, se on tullut. Ihmiskunnan on aika tunnustaa syntinsä kun yläkerran tuomion kongi soi.

Äänestä

Onko syy tupiruttelun,miten se olisi liitettävissä?

Äänestä
  • Pelkkä lämmin merivesi ei tee tornadoja. Tämän osoittaa esimerkiksi se, että tornadokausi ei todellakaan ole vilkkaimmillaan silloin, kun meksikonlahden pintavesi on huomattavasti kuumempi kuin nyt, eli tuossa elokuun tietämillä.

    Myöskään arvio, että tornadot voivat yleistyä ilmastonmuutoksen myötä, ei tee tornadoista AGW:n seuraamusta. Niitä kun on esiintynyt paljon jo ennen teollistumista. Havaintoja toki tehdään nykyään enempi, koska tekniikka on kehittyneempää sekä ihmisasustusta on laajemmalti.

    Äänestä

Näytä missä on poikkeuksellisen lämmin merivesi mihin hourimointisi perustuu.
Malliesimerkki kehäpäätelmästä, lämmin merivesi vain ei perustu mittauksiin, vaan IPCC raamattuun.

Äänestä

No eihän noissa puhuta mitään meksikonlahden lämpimästä merivesestä, vaan
satelliittimittauusten tuottamasta ylemmän ilmakehän lämmöstä.
Etkö taaskaan ymmärrä linkkejäsi.
Meriveden lämpötila mitataan mittamalla meriveden lämpötila.
Monesti sellainen on laiturin päässä, että voi tarkistaa, ennenkuin pulahtaa.
On useampikin järjestelmä mikä mittaa meriveden lämpötilaa, jopa eri syvyyksisistä.
Etkö tiennyt.
Ilman lämpötila on usein eri kuin veden.
Suomessakin ero on ollut päivisin jopa 20 astetta, eli älä vielä lähe
uimaan, saatat lyödä pääsikin jos järvi on jäässä.

Äänestä
  • Miksi lässytät tuollaista paskaa?

    Äänestä

Mikäli lämmennyt merivesi olisi se oleellisin tornadoja synnyttävä tekijä, olisi tornadokauden huippu elo-syyskuussa, jolloin merivesi on Meksikon lahdella huomattavasti tänhetkistä kuumempaa. Yksinkertainen, mutta jotenkin niin vaikean oloisesti hyväksyttävissä oleva asia...

Lämmin merivesi toki joskus edesauttaa asiaa. Mutta sen lisäksi tarvitaan paljon muutakin...

Äänestä

Aivan oikein. Eli uutisen mukaan tornadojen muodostukseen tosiaan tarvitaan myös kuivaa, viileää ilmaa. Vallitsevan AGW käsityksen mukaan lämpötilaerot tasaantuisivat, jolloin tuota kuivaa sekä viileää ilmaa olisi vähempi saatavilla.

=> Joten nimitys "AGW-tornadot" on mielestäni vouhotusta. Ellei joku asia ole väärin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


- kirjoitti:

"Poikkeuksellisen lämmin merivesi tuottanut satoja tornadoja"

http://yle.fi/uutiset/luonto_ja_ymparisto/2011/04/poikkeuksellisen_lammin_merivesi_tuottanut_satoja_tornadoja_2547340.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu