olkapään sijoiltaanmeno

pekkkkkku

Lähti tuossa aamupäivällä vähän painiessa olkapää sijoiltaan, elikkä käsi meni aivan hervottomaksi eikä sitä pystynyt nostamaan juuri lainkaan. Sain omin neuvoin väännettyä olkapään takaisin paikalleen, mutta edelleen viisi tuntia myöhemmin se on pirun kipeä ja muljahtelee ja rutisee oudosti kun kättä pyörittelee.
Iso kysymys kuuluukin pitäisikö olkapään kanssa käydä lääkärillä vai "paraneeko" se tästä omia aikojaan? Onko muilla ollut vastaavaa ongelmaa?

3

9370

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olkapäävamma

      Samantien lääkäriin! Olkapää vammat ovat aina hankalia.
      Mitä nopeammin ne hoitaa sen varmemmin ne parantuu. Helposti voi joutua leikkaukseenkin. Tosin sekään ei aina auta kuin hetkellisesti.
      Pelkkä nivelsiteidenkin paikaltaan meno voi tarkoittaa helposti puolenvuoden toipumista. Usein annetaan myös kortisoni piikki olkapäähän.

      Toki se voi olla ihan ajankanssakin parantuva, mutta turkia se kannattaa, varsinkin jos ei pysty liikuttamaan kaikkiin suuntiin.

      Yli kahta viikkoa ei kannata odotuttaa.

    • Anonyymi

      Laitoin itse olkapään paikoilleen makaamalla lattialla sivuttain ja painamalla vasenta olkapäätä lattiaa vasten samalla pitäen vasenta kättä koko ajan suorana ja liikuttelemalla sitä eri suuntiin, etsin olkapäästä kipeimmän kohdan jota työstin samalla painaen lattiaa vasten. Kipu poistui kun olkapää meni takaisin kuoppaansa. Helposti lähtee pois nukkuessa, mutta taas laitetaan paikoilleen. Mulla meni keppijumpassa pois paikoiltaan kun venytin liian rajusti yli pään ja taakse, ote oli myös liian kapea. Magneetissa ei paljastunut mitään repeymiä, ainoastaan tulehdus olkapäässä ja sekin on nyt laantunut hiljalleen kun olen painanut sitä paikoilleen, hitaasti parantuu, saattaa mennä useita kuukausia. Kannattaa opiskella itse, ettei mene rahastettavaksi heti jonnekkin osteapaatille tai fysioterapeutille.

    • jos oli eka kerta niin se on noin viikon kipeä, sitten jos liikerajoituksia ei ole niin et tarvitse lääkäriä, mutta lihaksia kannattaa alkaa treenaamaan - itse säästyin leikkaukselta kun aloin käymään kuntosalilla, ennen sitä olkapää aina sopivissa asioissa lähti pois paikaltaan (sen sain itse aina takaisin), mutta nyt se on pysynyt vuosia kun ympärillä olevat lihakset tukevat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      68
      1076
    2. 64
      1052
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      58
      833
    4. 93
      827
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      226
      659
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      575
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe