Suomessa ei saisi harrastaa tosissaan juoksua?

Juoksupoika 34v

Kävin pari kuukautta sitten Tukholmassa. Ei tarvinnut kävellä satamasta kuin muutama minuutti kaupunkiin päin, niin tuli ensimmäinen juoksija vastaan. Eikä mennyt kauaa, kun tuli toinen. Aina vähän väliä tuli juoksijoita vastaan, sekä naisia että miehiä. Yllätyin melko lailla.

Jos Suomessa olisi yhtä tiheällä tahdilla nähnyt juoksijoita, niin melkein olisi voinut veikata, että täällä on jokin juoksukilpailu meneillään.

Juoksen itse noin 30-40 km viikossa, en halua mennä pururadalle, vaan pidän asvaltilla juoksemisesta pyöräteitä pitkin, kaupunkialueella (en aivan vilkkaimmalla alueella kuitenkaan paljonkaan). Näyttää siltä, että vauhti ei saisi mennä alle 4 minuutin/km, muuten alkaa tuunattujen bemarien tai mopoautojen ikkunoista kuulua kommentteja (joista ei aina saa selvää, mutta ei niin väliä). Minulle juoksu on kuitenkin sitä, että haluan parantaa tuloksiani, mutta en mene liiallisuuksiin harjoittelussa.

Useat nuoret on jo pienestä pitäen kasvatettu siihen, että ei sovi yrittää eikä rehkiä, varsinkaan yksikseen. Kaipaisin tänne hieman samanlaista asennetta, mikä Ruotsissakin näyttää olevan. Ilmankos sieltäkin tulee paljon laajemmalla rintamalla hyviä yleisurheilijoita kuin Suomesta.

13

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Ei onnistu asenteiden parantaminen Suomessa sinun elinaikanasi. Tämä kansa on niin läpeensä mätä tietyissä asioissa, että muutos kestää vuosisadan. Onneksi on niitä hyviäkin puolia, joiden vuoksi voi maassa vielä pysytellä.

      Enivei, ne mopoautoista ja bemareista (hei, itekin ajan bemarilla!) huutelevat pullasorsat eivät ymmärrä urheilun päälle yhtään mitään, ellei sitä harrasteta pelikonsolin ohjaimella. Kovin paljoa ei kannata painoarvoa laittaa millekään heidän sanomisille. Mutta kuten sanottu, tästä huutelusta ei pääse eroon. Siksipä harva Suomessa juoksee kaupungissa, tai ainakin tekee sen siellä kaupungin laitamilla.

    • No jaa

      No jaa, joissakin paikoissa on vaan ne sopivammat reitit siinä näkösällä ja porukka ei hajaannu koko alueelle, etenkin kun otat huomioon asukasluvun.
      Eikä olisi ensimmäinen kaupunki, jossa parhaat ja tasaisemmat jalkabaanat on siinä meren rannassa.

    • allu.

      Kyllä 30-40km on niin naurettavan vähän, etten puhuisi tosissaan mistään. Tuollaiset määrät ei ole mitään säännöllistä treeniä jos ihan tosissaan ollaan.

      Pane 100km viikkoon lisää ja käy juoksemassa pari satasen ja vuorokauden kisaa niin sitten puhutaan tosissaan juoksemisesta.

      • juoksupoika 34v

        Se on sitä hampaat irvessä menoa, jonka lopputulos on joko kiinnostuksen loppuminen jossain vaiheessa, tai paikat menevät muuten hajalle. Kilpajuoksijat ovat erikseen, mutta kyllä pienemmälläkin harjoittelulla saa tuloksia aikaan, jos panostaa laatuun. Eikä tarvitse lopettaa "uraa" siinä kolmikymppisenä.

        Ja kilometrejä lisätään sitä mukaa, kun kunto kohenee, ja aikaa muuten riittää.


    • Löpare

      Jokainen treenaa omien tavoitteiden/motivaation mukaan ja pelkät kilometrimäärät eivät vielä kerro juoksijan tasosta mitään ja suurin osa juoksijoista haluaa haastaa ainostaan itsensä eivätkä ota liikaa stressiä kilometrimääristä, ruokavaliosta ym. Tosta huutelusta voin sanoa, että joskus lähinnä kännissä olevat tai teini-ikäiset huutelevat jotain roskaa, mutta välillä kuulee kannustaviakin kommentteja. Treeni-iloa kaikille juoksijoille!

    • Pyörällä töihin

      Keskustelun avaus tuo esille merkittävän yhteiskunnallisen ongelman. Työikäisistä suomalaisista vain yksi kymmenestä harrastaa liikuntaa riittävästi. Työurien pidentämisestä on turha puhua niin kauan kuin suomalaiset eivät huolehdi fyysisestä kunnostaan.
      Lapset ja nuoret eivät saa mallia elämäntavasta, jossa liikunta on osa arkirutiinia. Ei siis ihme, että Tukholmassa törmää lenkkeilijään useammin kuin täällä.

      • Että mitä

        Ketä se työurien pidentäminen kiinnostaa? Paljon enemmän kiinnostaa, että jaksaisi eläkkeellä puuhata vielä omia juttuja, eikä se että jaksaa painaa duunia 100 v:ksi.


    • vai niin

      Jaa, missähän junttilassa mahdat asua?

      Ei mulle vaan ole koskaan mitään huudeltu ja kun käyn lenkillä, niin kyllä toisia samalaisia pösilöitä tulee aina useampia vastaan.

    • 45km/vko

      Kiinnitin itse samaan asiaan huomiotta Tukholmassa, paljon tuntui olevan lenkkeilijöitä liikenteessä. Kuulemma kaikki juoksu ja urheilutapahtumat ovat ulkomailla myös iloisimpia, ohjelmaa matkan varrella yms. Suomalaisista ei saa sitä fiilistä irti.

      Ja ne on noi 100km viikossa juoksevat niitä joilla on itsetunto-ongelmia, kuvittelevat nyt olevansa jotain kun juoksevat enemmän ku muut ja ainoalla oikealla tavalla, muut ei oo mitään. Minä sanoisin että hyvä on jos juoksee vaik jopa 20km viikossa, ei kuitenkaan kaikista tule kestävyysurheilijoita, mut kumminki suomi pitäis saada liikkumaan ja pitää liikkeessä, ei tavoitteet voi olla tommosia 100km viikossa. Ja aikojen parantamista tapahtuu kaikilla, jos ei suomen ennätystä aio parantaa ni oma kympin ajan rikkominenkin on jo hieno juttu. Sellaista ajatusmaailmaa tarvitaan eikä tollasta: "et sä mitää viel tiedä juoksusta"!!

    • uskoo ken tahtoo

      Niinpä niin. Ulkomailla aina kaikki on paremmin, joopa joo:)

      Käypä seuraavan kerran Tukholman reissulla juoksemassa Rinkebyssä tai jossain muussa äkäisessä lähiössä ja tule sitten kertomaan, millaisia katseita sait:)

      Jos olet nähnyt juoksijoita Tukholman alueella kantakaupungissa eli kivikaupungissa, jossa asuu tuo tyytyväinen itseäänhoitava porvaristo niin tilanne tuskin eroaa siitä, jos käyt Helsingissä juoksentelemassa Töölön rantaa Seurasaareen, Töölönlahtea ympäri tai Eiranrannassa. Juoksentelen itse Helsingissä eikä siellä ole kukaan koskaan huudellut.

    • the king

      tjaa-a, ainakin etelä suomessa missä itse asun, tulee lenkillä useinkin muita juoksijoita vastaan. autoista ei ykskään ralliperuna / räkänokka akneteini ole huutanu yhtään mitään...mut meigä onkin poke, joten eipä sitä kannata huudella, ellei halua turpaansa.

    • Xommo

      Ne oli suomalaisia, jotka siinä laivan kupeessa lenkkeili.

    • Juoksijamies..

      Vietin muutaman viikon Thaimaan Chum Phae'ssa (pieni maalaiskaupunki Khon Kaenin maakunnassa Koillis-Thaimaassa) ja siellä iltaisin oli paljon nuoria juoksemassa. :) Tytöt tosin kipittivät aika hiljaa porukoissa.

      Suomessa pitäisi olla iso tapahtuma, että päästäisiin samaan.

      Ei ihme, että Suomesta löytyy niin vähän huippujuoksijoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4167
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3403
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1775
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1633
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1412
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      915
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      852
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      813
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      778
    Aihe