Keski-Suomen talvet lämpenvät yli 8 astetta, jos mallit pitävät paikkansa.
http://yle.fi/alueet/keski-suomi/2011/05/pitkan_aikavalin_ennuste_-_lamminta_ja_sateista_2552377.html
http://yle.fi/alueet/keski-suomi/2011/05/pitkan_aikavalin_ennuste_-_lamminta_ja_sateista_2552377.html
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ihan kuten viime talvi näytti. Pysyvä lumi tuli syyskuun viimeisinä päivinä ja viimeisiä rippeitä sulatellaan edelleen. Parhaillaankin sataa muuten ihan ehtaa lunta.
Näin täällä savossa.
Valehteleeko Baltic climate -hanke? Pysyvä lumi ei tullut syyskuun viimeisinä päivinä, äläpäs valehtele. "Viimeisiä rippeitä sulatellaan..", onhan tuota jossain kasassa jäljellä ihan rippeitä, mihin sitä lunta kasattiin metritolkulla. Mutta lumiraja on karannut jo harvinaisen kauas pohjoiseen ottaen huomioon ajankohdan.
Minä en valehtele. Täällä missä minä asun - eli korvessa keskeisessä savossa - pysyvä lumi satoi maahan syyskuun 30. pvä. Minulle on tosin yksi lysty uskot, eli et.
Lunta sataa muuten edelleen.
Valehtelusi on helppo tarkistaa tuolta:
http://ilmatieteenlaitos.fi/lumitilanne
Niin todellakin on. Noista kartoista selviää, että koko Savo, niin Etelä- kuin Pohjois-Savo ovat olleet lumettomia vielä 25.10., 31.10. , 5.11. Lokakuun puolivälissä lunta on vähän tainnut olla. Syyskuun lopussa tullut pysyvä lumipeite olisi käsittääkseni jo suuri tilastollinen harvinaisuus kun ei Lapista puhuta. Eikä sielläkään tavallista. Kas, himohiihtäjä on siis valehtelija kuten muutkin ilmastonviilenemishörhöt.
Voin sanoa että täällä saimaan ympäristössä ei ollut missään lumetonta vielä lokakuun lopussa. Kysy keneltä tahansa seudulla asuvalta, jos et minua usko.
Tänään on muuten kolmas peräkkäinen päivä kun täällä meillä on satanut lunta. Se ei tietenkään jää jo lämmenneeseen maahan. Tämäkin tarina on tosi.
Omituista tuo valehtelusi. Esimerkiksi Mikkelissä oli toissapäivänä ja eilen 7 astetta ja tänään 5 astetta. Lumikartallakaan ei näy lunta noin Rovaniemeä etelämpänä:
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/Mikkeli
Valehtelusi on helppo tarkistaa myös kelikameroista:
http://alk.tiehallinto.fi/alk/frames/kelikamerat-frame.html
Mutta minäpä en valehtele. Voin myöskin sanoa, että täällä ei ole ollut lähelläkään seitsemää astetta lämmintä, mutta asunkin n. sata kilometriä mikkelin pohjoispuolella.
Katsele vain maailmaa yksinomaan netin välityksellä, niin pysyt jatkossakin hakoteillä. Voin sanoa että lumisateen havaitsee paljon helpommin kun ryskii moottorisahan kanssa metsätöissä.
Kyllä sinä vaan valehtelit. Eipä 100 km Mikkelin phjoispuolella ole ollut paljoakaan erilainen lämpötila. Ja kelikameratkin osoittivat valehtelusi.
Olet kyllä tavan tampio kun jaksat jankuttaa kelikameroista ja virallisista lämpötiloista. Täällä satoi lunta kolmena päivänä ja sitä ei sinun lumetodellisuutesi muuta suuntaan, eli toiseen.
Plussa-miinus käyttäytymisestä huomaan että olenkin tekemisissä jälleen kerran hohhelin kanssa ja eelis taitaa olla yksi hohhelin sivupersoonallisuuksista. Se selittää paljon.
Vain sinä valehtelija olet tampio. Samana iltana kun valehtelit "Savon kolmen päivän lumisateesta" kertoi maikkarin isompi säämies Savonlinnassa sataneen hetkellisesti lunta. Tarkistin tilanteen sillon tuosta 15 minuutin välein päivittyvästä kelikameran kuvasta (ja muutamasta muustakin):
http://alk.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/kamera-C0351800.html
Ja todellakin, yhdessä iltapäivän kuvassa näkyi lumisadetta Savonlinnassa. Siellä siis ei satanut lunta kolmea päivää vaan alle 30 minuuttia.
Myös sadetutkakuvat kertoivat Savon seudun ylittäneen silloin pieni sadealue, joka ei todellakaan viipynyt siellä kolmea päivää. Lämpötilat myös kertoivat kolmen päivän lumisateen mahdottomuuden.
Joten lopeta tuo säälittävä valehtelusi.
Valehtelit myös pysyvän lumen tulleen Savoon viime syksynä syyskuun lopulla, joka oli myös iso vale.
tunnettu ja arvostettu klimatologian instituutti Keski-Suomen liitto. Nyt ovat alueelliset tukirahat kiikarissa.
Keski-Suomen Martat.
Mitenniin Keski Suomen martat,
Saatanan tyhjännauraja, sehän on kaikki Martat, mua nauratti juttusi, ja arvasin että nekin on mukana.
Niilläkin on oma ilmastopoliittinen ohjelma, ja ehkä ne pitsinnypläyskerhossa kirjoittavat seuraavaa IPCC AR5 raporttia.
http://www.martat.fi/neuvot_arkeen/ymparisto/ilmastonmuutos/
Oi aikoja, oi tapoja.
Lasama taitaa tuntea nyt meren pohjan lämmön kun tuollaisia ennustaa, toivottavasti siellä on hyvä nukkua. Ikävä kyllä tällaiset hihhuloinnit ei muuta millään tavalla sitä tosiasiaa, että ilmasto kylmenee, jäätiköt kasvavat, merenpinta nousee jne.