½-vuoden lämpötilojen kehitys

salattu tieto

Suomen huhtikuun lämmöt näyttävät aiheuttavan runsaasti parran pärinää.

Heittäkääs kehiin viimeisen ½-vuoden ajalta (marraskuu - huhtikuu) järjestys viileimmästä ajanjaksosta vuosilta 2001-2011.

Heitän oman veikkaukseni ensimmäiseksi. Ykkösijaa pitää juuri päättynyt ½-vuotiskausi. Mikä onkaan kakkonen ja kolmonen, jne..

Linkkilistoja eikä värjättyjä taideteoksia hyväksytä.

Palkintona julistaminen palstan, jos ei kingiksi niin tietäjäksi, ennustajaksi tai paskan puhujaksi! Reilua vai mitä.

Pyydetään ITL:ltä viranomaisen vahvistamat tilastot ko. ajalta. Näinhän se ratkeaa. ITL valmistautuu huolella pyydettyyn erotuomarin tehtävään.

6

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keski Lämpötila
    • ojaho

      Marras- huhtikuun Suomen keskilämpötilat

      2007- 08 -1,9
      2006- 07 -3,1
      2008- 09 -3,5
      2004- 05 -3,8
      2003- 04 -3,9
      2001- 02 -4,0
      2005- 06 -4,8
      2009- 10 -6,3
      2002- 03 -6,5
      2010- 11 -7,0

    • ojaho

      Näinhän olen monessa yhteydessä kertonut, että kuukausien keskilämpötiloja on ylhäällä vuodesta 2001 lukien. Helppo laskea. Älä ole katkera.

    • Ennustaja Eukko

      Kolea ja epävakainen sää jatkuu, sanoi juuri TV,sää.
      Ja taalas hehkuttaa poikkeuksellisen lämmintä, eli olemme saamassa ennätyslämpimän kuukauden jälleen, tilastollisesti, muttei kokemusperäisesti.
      Olenhan korostanut koetun ja pleikkarimallinnusten säitten eroa,
      ihme vatulointia, jos taalas väittää 20C, ja oma mittari 3C,
      kumpaa uskotte kun lähdette ulos.

    • Eelis Permanen

      Taidat ymmärtää väärin taas, ei Taalas. Poikkeuksellisen lämmintä oli huhtikuussa, mikä on mennyttä jos olet ehtinyt kalenteria vilkaista. Ennusteet lähipäiviksi taas kertovat suht koleasta kelistä. Ennuste kertoo tulevasta (tai ennustaa sitä). Menikös perille? Käsitteet ovat tärkeitä, mennyt eri asia kuin tuleva. Tuntuu hörhö olevan korkeintaan esikoululaisen tasolla ymmärryksessään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe