FAQ

Tähtitiede

Mitä juuri nyt näkyy:
http://ursa.fi/extra/taivaalla/tahtikartta/
http://yle.fi/radio1/tiede/kuukauden_tahtitaivas/

Uutis ja keskustelulinkkejä:
http://www.avaruus.fi/uutiset.html
http://foorumi.avaruus.fi/index.php
http://www.tiede.fi/keskustelut/tahtitiede-ja-avaruus-f6/
http://www.astronetti.com/linkit/astrobest.htm
http://www.blogilista.fi/avainsana/tähtiharrastus

Ilmaisia tähtikarttaohjelmia
PC tai Mac:
http://www.stellarium.org/fi/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Celestia
http://www.ap-i.net/skychart/start

iPhone, iPad etc.
http://itunes.apple.com/us/app/planets/id305793334?mt=8

Symbian jne.. (Java)
http://sideralis.free.fr/index.html

Selaimella:
http://www.google.com/intl/fi/sky/
http://www.worldwidetelescope.org/Home.aspx

6

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitos paljon

      Varmaan ensimmäinen kommentti pitkään aikaan joka liittyy siihen aiheeseen, jota palstalla alunperin pitäisikin käsitellä.

      Kuvittelin jo, että tämä on vain Nibruun, salaliittoteorioihin, humanoideihin ja tuomiopäivään uskovien jakomielitautisia aineksia pursuileva kiihkoilupalsta.

      Kiitos sinulle. Oli mielenkiintoista saada infoa välillä oikeastakin tieteestä. Meillä on siis sittenkin toivoa käydä älykästä keskustelua; oikeasti älykkäästä aiheesta. Eritoten olen kiitollinen noista mainituista keskustelusivustoista, joissa ainakin nopeasti vilkaistuani on olemassa aiheita, jotka liittyvät lähinnä tähän todellisuuteen.

      • Astrodamus

        Käykääs vilasemassa "Tähdet ja avaruus" lehden kotisivu (06.05). Sieltä löytyy uusi huikea kuva galaksistamme.


    • 19+12

      Mikä vika Nibiruun liittyvissä salaliittoteorioissa on?

      • Ei niissä ole mitään vikaa. Salaliittoteoriaksi täysin pätevää tavaraa: ennen tiedettiin ja osattiin kaikki paremmin, nykyajan sankarina häärii hörhö pilvenveikko, jonka "tulkitsemasta" sumerilaisesta pesulalaskusta löytyy tieto Aurinkokunnan kahdestatoista planeetasta, joista yksi on Tuhon Tuoja, jota sumeritkaan ole nähneet kuin kerran, silti laskien sen kiertoradan infinitesimaalisen tarkasti. NASA peittelee tosiasioita, jotta kansa ei pelästyisi ja öljyn hinta kallistuisi, koko maailman kaikki astronomitkin ovat mukana tässä suuressa juonessa.

        On se ihan hyvä salaliittoteoria.


    • Tähtitiede
    • Tähtitiede

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      26
      5079
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4071
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3637
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2708
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      149
      2497
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2358
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      78
      2173
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2127
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1674
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1525
    Aihe