Terve, elikkäs olen 16-vuotias nuori miehenalku ja haluaisin vähän vinkkejä kuntoiluun kotona.
Vähän pohjaa peruskunnostani:
- Punnerruksia menee normaalilla otteella 40-50 maksimissaan ilman taukoja, vähän päivästä riippuen (puhtaita, kunnon suorituksia).
- Leukoja vastaotteella menee päivittäin 10. Ennätys on 15 parin kuukauden takaa
- Vatsalihakset on omasta mielestä hyvässä kunnossa, oikein kotona kun jaksaa rutistaa niin menee yli 100. Päivittäin menee 50 todella helposti.
- Ns. ''dippausta'' olen myös silloin tällöin kokeillut kun aikaa on ollut, eli jalat ja kädet eri tuoleilla, ja sitten keskivartaloa työnnetään ylös ja alas. Sitä menee ilman taukoja n. 40.
Tarkoitus olisi kesän jalkapallopelejä varten saada vähän lisäkuntoa ja voimaa ylävartaloon, jotta jaksaa kaksinkamppailuissa sitten kunnolla vääntää, kun en itse ole koskaan mikään voimalla pilattu ollut. Juoksunopeushan paranee vain juoksemalla, ja juoksen sellaisen 5 km pituisen lenkin ainakin kerran viikossa käyn pallon perässä juoksemassa viikottain.
Kaikkein parasta olisi jos alkaisi kotiharjoittelulla vähän tulokset näkyä uloskinpäin. Mieluiten haluaisin rintalihaksiin vähän muotoa ja hauiksiin.
Olen vähän netistä lukenut että rintalihaksille olisi hyvää punnerrukset leveällä otteella. Jos voitte antaa vinkkejä sopivista sarjoista millä tulosta alkaa tulla niin se on aivan tervetullutta :)
Vinkkejä kotikuntoilu-ohjelmaan
3
91
Vastaukset
- baddassfuck
Tunnut olevan jo varsin hyvässä kunnossa,mutta hommaa painoliivi ja jatka harjotuksia samaan malliin sen kanssa. Tee punnerruksia ja leukoja vähän joka otteella. kuntonyrkkeily painoliivin ja pienten käsipainojen kanssa saa ihmeitä aikaan.Muista syödä paljon proteiinia.
- Thrasheri
Jos haluat parantaa hapenottokykyä, joka on jalkapallossa aika tärkeä tekijä suosittelen tabataintervalleja. Itselläni nousi hapenottokyky tosi nopeasti
tabatojen avulla. Lisäinfoa löytyy osoitteesta
http://tabatatimer.blogspot.com/ - ei ei ei
Kaksinkamppailuun et tarvi voimaa, riittää että on ihan normi jamppa. Pitää juosta kovempaa, mutta olla taaempana. Takaa kun oot juoksemassa ohi, vähän ennenku oot pääsemässä kaverin ohi käsi tiukasti kiinni kylkeen ja sellasella pienellä yläkropan heijarilla varustettuna otat sivuaskeleen, niittaat kaverin ruohoon sillai että itku tulee.
Kerran,pari ajelet kaverin maihin vähä rajummin niin eipä tarvi paljoa kaksinkamppailla sen jälkeen, fyysinen kontakti on aliarvostettua jalkapallossa, ehkä koska suurin osa ei tee sitä puhtaasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223