Kuhan nyt ollessa melko edullista se oli köyhemmänkin ulottuvilla. Netistä luin että keittoon kuhaa ei suomusteta koska suomuista lähtee keittoon makua.
No maukasta keitosta kyllä tuli, mutta suomuja sai koko ajan syljeskellä suustaan.
Mikä meni vikaan?
No maukasta keitosta kyllä tuli, mutta suomuja sai koko ajan syljeskellä suustaan.
Mikä meni vikaan?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se, että laitoit ne nahat suomuineen sinne keittoon. Keitä seuraavalla kerralla nahoista ja ruodoista (lisäksi tietysti mausteita, juureksia, yrttejä...) liemi, siivilöi se ja tee se keitto siitä liemestä.
Mitenkä saan nahan irti?
No sitten luin samasta netin ohjeesta, että paistettavat kuhat suomustetaan.
Tein tämän hankalan toimenpiteen, en sitten ymmärrä että miksi se piti tehdä. Paistoin palaset, ja syödessä nahka kerittiin vaan pois. Kai siinä samalla olisi suomutkin lähteneet.
Oli kyllä hyvää.
Fileoi kala ja tee liemi kaikesta siitä, mikä fileistä jää yli. Siivilöi liemi keiton pohjaksi, keitä juurekset ja mitä muuta nyt käytätkään, ja lisää ihan loppuvaiheessa pieniksi pilkotut ruodottomat fileet mukaan muutamaksi minuutiksi.
No nyt taitaa olla selvää. Kuha ei nyt ole huippukallista ainakaan täällä.
Syö seuraavaksi se nahkakin. Rapeaksi paistettuna se on herkkua, kunhan tosiaan vaan muistaa suomustaa sen ensin.
En niin harrasta kärvennetyn syömistä. Sellainen on syöpätoksista.
Kokkilas hei! Rapeaksi paistettu ja kärvennetty on kaksi eri asiaa! Grillaamalla onnistuu varsin helposti saamaan noita syöpään altistavia toksiineja eli PAH yhdisteitä. Se edellyttää tosin, että liekit pääsevät nuoleksimaan grillattavaa pintaa ja huonoissa grilleissä niin tapahtuu helposti. Mikäli paistat pannulla jotain rapeaksi, ei noita yhdisteitä voi syntyä, joten boikotointisi on aiheetonta rapean ruuan suhteen!
http://www.hs.fi/ruoka/reseptit/?selaus=teema.ruokaohjeet&kaikkiSanat=kuha
JärviSuomessa kalan kimppuun
http://www.ahven.net/opetusmateriaali/kuvapankki/indexVideo1.html