Eli siis jos olet saanut hyvää palvelua, kerro missä ja keneltä. Viitaten aikaisempaan keskusteluun citymarketin palvelusta. Kovin on vaihtelevaa muutama todella asiallinen ja ystävällinen myyjä, joilta saa aina hyvää palvelua esim. neuvonnassa ja lihatiskillä. Bombuksessa olen aina saanut hyvää palvelua ja yritän aina muistaa kiittää hyvästä palvelusta. Itse olen nuorempana tehnyt asiakaspalvelutyötä ja tiedän ettei se herkkua ole, varmaan suurin osa parhaansa yrittää. Olisi helpompaa jos asiakkaat kohtelisivat myyjiä ihmismäisesti, ei ole helppo hymyillä kun kohdellaan kuin roskasäiliötä johon kaikki oma pahaolo kipataan.
Annettaisko välillä hyvää palautetta?
käytöstavat kunniaan
14321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ota selville ensin mitä sanalla palvelu tarkoitetaan
Kerro ihmeessä mitä sillä sinun mielestäsi tarkoitetaan.
asiakkaat ovat typeryksiä. En ymmärrä miksi sanomalehdet viljelevät sanontaa "kyllä kansa tietää", ehkä lehtien omia päämääriä pönkittääkseen???
Niin, asiakkaat ovat typeryksiä. Tässä jokin aika sitten tuli uusi ennätys: 40v nainen oli edessäni Oulussa Prisman luukulla ja oli palauttamassa sinne jotain ostostaan. Myyjä ei halunnut ottaa sitä vastaan, mutta nainen raivosi niin, että myyjä uhkasi kutsua vartijan.
Siihen tuli sitten myymälän johtaja? paikalle, joka sitten ilmeisesti mökän lopettaakseen antoi Rouvalle pari euroa?? kolikoita kuitenkin. Arvatkaas mikä se tuote oli: Pirkka-kahvipaketti! Ja jos et ymmärtänyt, liike oli todellakin Prisma!
Vastaavia tarinoita on paljon... valitettavasti. Tämäkään rouva ei varmasti ymmätänyt että missä mennään vikaan...
saludolla onnistut aina.
Tietääkseni palvelulla tarkoitetaan sitä että tekee jotain ilmaiseksi. Työ on asia erikseen. Kassanhoitajalle ei makseta siitä että se läyryää kaikille kusikoille. Suurin osa asiakkaista on kusipäitä, miksi pitäisi opetella palvelemaan heitä. Työnantaja voi opetella ensin maksamaan siitä että joku tekee sen.
Sana palvelu on muutenkin hämärtynyt nykyaikana, otetaan jopa palvelumaksua siitä että asiakas palvelee jotain laitosta kotoa päin, pankit on hyvä esimerkki
Ainahan sanoilla voidaan harrastaa mitään tarkoittamatonta tyhjänpäiväistä semanttista kikkailua. Mikä muuten mielestäsi on PAM, eli Palvelualojen Ammattiliitto? Ilmaiseksi palvelevien etujärjestö?
Jos on palveluammatin itse valinnut pitäisi palvella asiakkaita hyvin ja asiallisesti. Tylyt myyjät saavat asiakkaat äänesstämäään jaloillaan.
Cittttarissa on muutama erityisen mukava myyjä, samoin S-mrketissa
Minä sain mielestäni rahan arvoista palvelua valtakadun -sex hieronnassa. ystävällinen ja hymyilevä kaunis nuori nainen otti minut vastaan.Lähtiessäni hän vielä toivotti suomeksi hyvää matkaa ja tule pian uudestaan. MIKSEI KUKAAN SUOMALAINEN KAUPPIAS TEE SAA OMASSA PIKKU ERIKOIS_PUTIIKISSAAN, ESIM: KENKÄKAUPASSA ???
Varmasti osa asiakkaista tulisi uudestaan pelkästään henk. koht. palvelun TUNTEEN ansiosta ??????????
saa todella Kemin ja Tornion posteissa.
Olen laittanu useammankin paketin eteläsuomeen, niin aina on postin (Itellan) virkailijat katsoneet sen halvimman tavan postituksessa. Kysyvät vielä molemmissa paikoissa että voivatko he katsoa miten lähetys menee halvimmalla tavalla!
Ystävällisiä, juttelevat ja ovat hymyileviä työntekijöitä. Aina olen antanut suoraa palautetta jo postin tiskillä, ja kiitellyt palvelusta.
Alkosta saa hyvää palvelua, kerrot vaan mistä mausta pidät, niin sopiva puteli tuodaan käteen.
MINÄ OLENlähes lelimymppien kuningas, elänyt illman seksiä
koko ikäni. et sitä usko.l en minäkään. oorrtingitr kaikki ihan ok, ja sepaluskin on kiinni vaikka joku ethi sanoa muuta...perskuta !!!
Palatakseni aloittajan esittämään toiveeseen kuulla, missä on saanut hyvää palvelua...
Olen saanut hyvää palvelua lähes kaikkialla, ja uskon sen johtuvan usein myös omasta asenteestani (niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan?): jos lähestyt itse ystävällisellä asenteella palveluammatissa olevaa tai ketä tahansa, saat useimmiten takaisin samanlaista kohtelua.
Itse olen toiminut asiakaspalvelussa yli kaksikymmentä vuotta, ja ns. hankalat asiakkaat ovat harvassa (mutta tietysti parhaiten jäävät mieleen). Olen sitä mieltä, että asiakas ei suinkaan aina ole oikeassa, mutta ei sitä tarvitse hänelle erityisesti osoittaa!
Kemin alueen hyvän palvelun paikoista ensimmäisenä tulevat mieleen yllämainitut posti ja Bombus, sekä lisäksi Prisman Emotion, Musti ja Mirri, Yliopiston apteekki ja Corner Inn. Kertokaa lisää!
Unohtui Kemin Specsaversille ruusut hyvästä ja ystävällisestä palvelusta!