Yerba Mate ja calebassi kuppi

2342423refesfsdf

Iltaa kaikki Yerba Maten ystävät. Itse olen tätä mahtavaa juomaa hörsiskellyt tähän mennessä hieman enemmän suomalaisperinteisin menoin teekupista ja hauduttamalla. Toki kokeillut myös oikeaa alkuperäisempää tapaakin niillä väleineillä mitkä on saanut kasaan väsättyä keittiö tarpeista.

Nyt kuitenkin tarttui Calebassi (pallokurpitsa) mate muki kaupasta käteen ja sitä pitäisi alkaa testaamaan.

Nyt voin tuli pieni kysymysmerkki että millainen on oikeasti laadukas tai edes hyvä mate kuppi? Ostamani on päältä kyllä sileä ja siisit mutta sisältä aika karkeaa tekoa (kaiverrettu) ja kupin sisäseinistä lähtee rapsuttamallakin sitä pallokurpitsa ainesta vielä irti suhteellisen runsaasti. Lisäksi kun mukiin lisää vettä niin sisäseinämä "vettyy" ja tuntuu surmella hieman pehmeältä ja niljakkaaltakin.

Onko tämmöinen tyypillistä mate kupeille vai pitäisikö "työn jälki" olla sileää ja kuppi lakattu sisältä yms yms..

Pitääkö jotain ottaa huomioon kun tälläisen kaiverretun kupin ottaa käyttöön? Suomessa kun ikävä kyllä ei meinaa saada tietoa tämmöisistä oikein mistään.

Kiitos.

9

3639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cebador

      Tieto tulee ehkä myöhässä. Kuppeja tehdään eri materiaaleista. Joissakin puustatehdyissä on sisällä lasia. Metalliakin käytetään varsinkin Buenos Airesissa. Pallokurpitsasta tehdyn kupin sisäosat ovat aina juuri niin kuin sinunkin kuppisi: Ainesta irtoilee yms.
      Ennen kupin käyttöönottoa on tehtävä seuraava toimenpide: Kuppi täytetään jo kerran käytetyllä yerba matella, jonka annetaan olla kupissa vuorokausi. Sen jälkeen kuppi tyhjennetään ja täytetään uudestaan samalla lailla. Yhteensä tämä tehdään vähintään kolme kertaa, jonka jälkeen kuppi on käyttävalmis. Käytetty yerba mate on siis kosteaa ja kuppiin ei lisätä vettä toimenpiteessä (espanjaksi salvar mate). Yerba jotenkin kyllästää kurpitsan pinnan. Jos kuppi otetaan heti käyttöön, vaarana on kupin homehtuminen.

      • Boludito

        espanjaksi CURAR el mate


    • neweristi

      Aika ärtsyn makuista eka kerralla.
      Hain Ruohonjuuresta 2 eri laatua ja tarvikkeet.

    • nami!!

      ostin just tuosta likeltä, taragüi yerba mate - 3 euroa kilo. :)

    • Matejuoja

      Just luin ret pitää hauduttaa kuumsl ja kaapia sisältä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      37
      1782
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      818
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      69
      776
    4. Miksi sitä miestä tuijotetaan joka paikassa

      Onko maine jonkinlainen?
      Ikävä
      108
      740
    5. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      651
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      33
      629
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      580
    8. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      15
      559
    9. Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta

      Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.
      Ikävä
      141
      461
    10. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      51
      453
    Aihe