Yerba Mate ja calebassi kuppi

2342423refesfsdf

Iltaa kaikki Yerba Maten ystävät. Itse olen tätä mahtavaa juomaa hörsiskellyt tähän mennessä hieman enemmän suomalaisperinteisin menoin teekupista ja hauduttamalla. Toki kokeillut myös oikeaa alkuperäisempää tapaakin niillä väleineillä mitkä on saanut kasaan väsättyä keittiö tarpeista.

Nyt kuitenkin tarttui Calebassi (pallokurpitsa) mate muki kaupasta käteen ja sitä pitäisi alkaa testaamaan.

Nyt voin tuli pieni kysymysmerkki että millainen on oikeasti laadukas tai edes hyvä mate kuppi? Ostamani on päältä kyllä sileä ja siisit mutta sisältä aika karkeaa tekoa (kaiverrettu) ja kupin sisäseinistä lähtee rapsuttamallakin sitä pallokurpitsa ainesta vielä irti suhteellisen runsaasti. Lisäksi kun mukiin lisää vettä niin sisäseinämä "vettyy" ja tuntuu surmella hieman pehmeältä ja niljakkaaltakin.

Onko tämmöinen tyypillistä mate kupeille vai pitäisikö "työn jälki" olla sileää ja kuppi lakattu sisältä yms yms..

Pitääkö jotain ottaa huomioon kun tälläisen kaiverretun kupin ottaa käyttöön? Suomessa kun ikävä kyllä ei meinaa saada tietoa tämmöisistä oikein mistään.

Kiitos.

9

3604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cebador

      Tieto tulee ehkä myöhässä. Kuppeja tehdään eri materiaaleista. Joissakin puustatehdyissä on sisällä lasia. Metalliakin käytetään varsinkin Buenos Airesissa. Pallokurpitsasta tehdyn kupin sisäosat ovat aina juuri niin kuin sinunkin kuppisi: Ainesta irtoilee yms.
      Ennen kupin käyttöönottoa on tehtävä seuraava toimenpide: Kuppi täytetään jo kerran käytetyllä yerba matella, jonka annetaan olla kupissa vuorokausi. Sen jälkeen kuppi tyhjennetään ja täytetään uudestaan samalla lailla. Yhteensä tämä tehdään vähintään kolme kertaa, jonka jälkeen kuppi on käyttävalmis. Käytetty yerba mate on siis kosteaa ja kuppiin ei lisätä vettä toimenpiteessä (espanjaksi salvar mate). Yerba jotenkin kyllästää kurpitsan pinnan. Jos kuppi otetaan heti käyttöön, vaarana on kupin homehtuminen.

      • Boludito

        espanjaksi CURAR el mate


    • kiitos huomioistasi
    • neweristi

      Aika ärtsyn makuista eka kerralla.
      Hain Ruohonjuuresta 2 eri laatua ja tarvikkeet.

    • nami!!

      ostin just tuosta likeltä, taragüi yerba mate - 3 euroa kilo. :)

    • Matejuoja

      Just luin ret pitää hauduttaa kuumsl ja kaapia sisältä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3204
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1599
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      953
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      803
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      719
    Aihe