Yerba Mate ja calebassi kuppi

2342423refesfsdf

Iltaa kaikki Yerba Maten ystävät. Itse olen tätä mahtavaa juomaa hörsiskellyt tähän mennessä hieman enemmän suomalaisperinteisin menoin teekupista ja hauduttamalla. Toki kokeillut myös oikeaa alkuperäisempää tapaakin niillä väleineillä mitkä on saanut kasaan väsättyä keittiö tarpeista.

Nyt kuitenkin tarttui Calebassi (pallokurpitsa) mate muki kaupasta käteen ja sitä pitäisi alkaa testaamaan.

Nyt voin tuli pieni kysymysmerkki että millainen on oikeasti laadukas tai edes hyvä mate kuppi? Ostamani on päältä kyllä sileä ja siisit mutta sisältä aika karkeaa tekoa (kaiverrettu) ja kupin sisäseinistä lähtee rapsuttamallakin sitä pallokurpitsa ainesta vielä irti suhteellisen runsaasti. Lisäksi kun mukiin lisää vettä niin sisäseinämä "vettyy" ja tuntuu surmella hieman pehmeältä ja niljakkaaltakin.

Onko tämmöinen tyypillistä mate kupeille vai pitäisikö "työn jälki" olla sileää ja kuppi lakattu sisältä yms yms..

Pitääkö jotain ottaa huomioon kun tälläisen kaiverretun kupin ottaa käyttöön? Suomessa kun ikävä kyllä ei meinaa saada tietoa tämmöisistä oikein mistään.

Kiitos.

9

3640

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cebador

      Tieto tulee ehkä myöhässä. Kuppeja tehdään eri materiaaleista. Joissakin puustatehdyissä on sisällä lasia. Metalliakin käytetään varsinkin Buenos Airesissa. Pallokurpitsasta tehdyn kupin sisäosat ovat aina juuri niin kuin sinunkin kuppisi: Ainesta irtoilee yms.
      Ennen kupin käyttöönottoa on tehtävä seuraava toimenpide: Kuppi täytetään jo kerran käytetyllä yerba matella, jonka annetaan olla kupissa vuorokausi. Sen jälkeen kuppi tyhjennetään ja täytetään uudestaan samalla lailla. Yhteensä tämä tehdään vähintään kolme kertaa, jonka jälkeen kuppi on käyttävalmis. Käytetty yerba mate on siis kosteaa ja kuppiin ei lisätä vettä toimenpiteessä (espanjaksi salvar mate). Yerba jotenkin kyllästää kurpitsan pinnan. Jos kuppi otetaan heti käyttöön, vaarana on kupin homehtuminen.

      • Boludito

        espanjaksi CURAR el mate


    • neweristi

      Aika ärtsyn makuista eka kerralla.
      Hain Ruohonjuuresta 2 eri laatua ja tarvikkeet.

    • nami!!

      ostin just tuosta likeltä, taragüi yerba mate - 3 euroa kilo. :)

    • Matejuoja

      Just luin ret pitää hauduttaa kuumsl ja kaapia sisältä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      107
      1470
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1192
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1084
    4. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      7
      1074
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      976
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      972
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      871
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      69
      771
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      57
      753
    10. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      322
      725
    Aihe