Yerba Mate ja calebassi kuppi

2342423refesfsdf

Iltaa kaikki Yerba Maten ystävät. Itse olen tätä mahtavaa juomaa hörsiskellyt tähän mennessä hieman enemmän suomalaisperinteisin menoin teekupista ja hauduttamalla. Toki kokeillut myös oikeaa alkuperäisempää tapaakin niillä väleineillä mitkä on saanut kasaan väsättyä keittiö tarpeista.

Nyt kuitenkin tarttui Calebassi (pallokurpitsa) mate muki kaupasta käteen ja sitä pitäisi alkaa testaamaan.

Nyt voin tuli pieni kysymysmerkki että millainen on oikeasti laadukas tai edes hyvä mate kuppi? Ostamani on päältä kyllä sileä ja siisit mutta sisältä aika karkeaa tekoa (kaiverrettu) ja kupin sisäseinistä lähtee rapsuttamallakin sitä pallokurpitsa ainesta vielä irti suhteellisen runsaasti. Lisäksi kun mukiin lisää vettä niin sisäseinämä "vettyy" ja tuntuu surmella hieman pehmeältä ja niljakkaaltakin.

Onko tämmöinen tyypillistä mate kupeille vai pitäisikö "työn jälki" olla sileää ja kuppi lakattu sisältä yms yms..

Pitääkö jotain ottaa huomioon kun tälläisen kaiverretun kupin ottaa käyttöön? Suomessa kun ikävä kyllä ei meinaa saada tietoa tämmöisistä oikein mistään.

Kiitos.

9

3497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cebador

      Tieto tulee ehkä myöhässä. Kuppeja tehdään eri materiaaleista. Joissakin puustatehdyissä on sisällä lasia. Metalliakin käytetään varsinkin Buenos Airesissa. Pallokurpitsasta tehdyn kupin sisäosat ovat aina juuri niin kuin sinunkin kuppisi: Ainesta irtoilee yms.
      Ennen kupin käyttöönottoa on tehtävä seuraava toimenpide: Kuppi täytetään jo kerran käytetyllä yerba matella, jonka annetaan olla kupissa vuorokausi. Sen jälkeen kuppi tyhjennetään ja täytetään uudestaan samalla lailla. Yhteensä tämä tehdään vähintään kolme kertaa, jonka jälkeen kuppi on käyttävalmis. Käytetty yerba mate on siis kosteaa ja kuppiin ei lisätä vettä toimenpiteessä (espanjaksi salvar mate). Yerba jotenkin kyllästää kurpitsan pinnan. Jos kuppi otetaan heti käyttöön, vaarana on kupin homehtuminen.

      • Boludito

        espanjaksi CURAR el mate


    • kiitos huomioistasi
    • neweristi

      Aika ärtsyn makuista eka kerralla.
      Hain Ruohonjuuresta 2 eri laatua ja tarvikkeet.

    • nami!!

      ostin just tuosta likeltä, taragüi yerba mate - 3 euroa kilo. :)

    • Matejuoja

      Just luin ret pitää hauduttaa kuumsl ja kaapia sisältä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5006
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      79
      2697
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2632
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2010
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1743
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      47
      1740
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1695
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      22
      1666
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1651
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1651
    Aihe