3,90 euron lätty vai omatehty?

oma vai ei oma

Kumpi parempi mielestänne, paikallisesta karvakäsi ählämistä ostettu 3,90 euron pitsa vai kotona omassa uunissa tehty pitsa? Hintaeroa juu, entä maku, entä toteutus? Rahat yrittäjän taskuun vai kaupan taskuun? Ruuan eettisyys? Hygieniaolosuhteet? Vaivannäkö? Kumpi parempi, kerro!

http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2011/05/13/pizzaa-390-eurolla-nyt-alkaa-pudotuspeli/20116569/137

"Pizzaa on nyt tarjolla ihan liikaa. Se näkyy myös hinnoissa. Halvimmillaan pizzaa saa jo 3,90 euron hintaan. Uusia pizzerioita perustetaan ennätystahtiin – kymmenet uudet yrittäjät kyselevät joka viikko pizzeriakebabien perustamisesta. Samaan aikaan pizzerioita on myynnissä ennätysmäärä. Alkamassa on pudotuspeli, ennakoi asiantuntija."

3

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä kotonatehty

      pizza voittaa aina pizzerian tuotteet.

    • Pizzan hyvä ystävä

      Kalliosta on saanut päivän pizzan jopa 2 eurolla, normaalihinnan ollessa 3.90. En tiedä onko pulju enää pystyssä, tuskin.

      Denniksen pizza muistuttaa aika paljon semmoista pizzaa mitä itsekin teen kotona, siksi mielummin teen itse pizzaa kuin menen dennikseen koska tulee paljon halvemmaksi tehdä itse. Joskus tekee mieli sit pizzaa missä on rapeat reunat jne...sillon meen Vuosaaren pizzeriaan...ei paha hinta ja on hyvät pizzat/kebabit. Classic pizza(esim itiksessä) on kanss hyvä, mutta hintava, koska käyttää kalliita raaka-aineita. Ei pizzaan tartte mielestäni välttämättä käyttää niitä kalliimpia ja laadukkaimpia raaka-aineita koska ei kuitenkaan sieltä niin paljoa maistu että viitsis maksaa siitä lätystä lähes 15eur!

      • pizza online

        Oma tekemä rulettaa, vaikka testattu on ketjujen ja karvakäsien tekeleetkin, sekä kaupan valmispizzat.
        Silti ihan paras pizzeria löytyy omasta keittiöstä.
        Kun on onni omistaa leivinuuni ja vuolukivinen pizzanpaisto alusta
        niin lopputulos on pohjasta rapea ja täytteet sitten mielialan mukaan.
        Viimeisin pizza tehtiin kana-salami-persikka-mozzarella yhdistelmällä, njam.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe