Hattu-s nykyään z

Hattu-s ei äänny zetana vaan se on niin sanottu suhuässä jonka oikein lausuminen on suomalaiselle mahdotonta esimerkiksi sanassa Tšekki t-kirjaimen jälkeen. Nykyajan nuoret toimittajatkin sitä käyttävät kirjoituksissaan, mutta lausuvat sen kuitenkin zekki.
358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olisiko kuitenkin parempi olla keikuttelematta venettä ?

Nimittäin jos ploki-ihmisetkin alkaisivat hattu-ässiä suhauttelemaan , niin millä ihmeellä sitten me kultivoituneet saisimme heihin hajurakoa ?

Äänestä

Mitenkäs lausuvat, jos kirjoitetaan Tshekki, kuten usein tehdäänkin, varsinkin lehdissä?

Äänestä
  • Hattujen (= erikoismerkkien) välttelemiseksi š usein korvataan sh:lla. Kuinka oikeaoppista sitten lieneekään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Takaisin kouluun! kirjoitti:

Hattu-s ei äänny zetana vaan se on niin sanottu suhuässä jonka oikein lausuminen on suomalaiselle mahdotonta esimerkiksi sanassa Tšekki t-kirjaimen jälkeen. Nykyajan nuoret toimittajatkin sitä käyttävät kirjoituksissaan, mutta lausuvat sen kuitenkin zekki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu