Avopuolisoni petti ja valehteli suhteestaan Muoniolaisen M-n kanssa lähes kolme vuotta, kun se vähitellen paljastui, hän pahoinpiteli minua kun yritin lähteä suhteesta.
Tämä nainen vaan röyhkeästi lähetteli tekstareita, soitteli
ja kaikintavoin edesauttoi tätä kaameaa sotkua josta EN TIEDÄ TOTUUTTA vieläkään. En ole tietoinen miten se jatkuu ja miten tästä pääsen pois.
Miksi pettäjät eivät voi olla rehellisiä ja kertoa asioita missä mennään. Valehtelu on niin karmeaa ettei sitä voi käsittää.
Olen nyt terapiassa jotta voisin käsittää tästä edes jotain.
Tietääkö nämä "toiset" osapuolet mitä ne tekevät viattomille hyväuskoisille luottavaisille henkilöille. Sinulle M. voisin sanoa, että häpeä - jos tietoisesti lähdit tekemään tällaista olisit voinut kertoa kun kysyin sinulta totuutta.Mitä tämä henkilö luulee hyötyvänsä tästä muuta kuin "pientä kivaa".M- OLET TODELLA AVUN TARPEESSA !!
Tämä nainen vaan röyhkeästi lähetteli tekstareita, soitteli
ja kaikintavoin edesauttoi tätä kaameaa sotkua josta EN TIEDÄ TOTUUTTA vieläkään. En ole tietoinen miten se jatkuu ja miten tästä pääsen pois.
Miksi pettäjät eivät voi olla rehellisiä ja kertoa asioita missä mennään. Valehtelu on niin karmeaa ettei sitä voi käsittää.
Olen nyt terapiassa jotta voisin käsittää tästä edes jotain.
Tietääkö nämä "toiset" osapuolet mitä ne tekevät viattomille hyväuskoisille luottavaisille henkilöille. Sinulle M. voisin sanoa, että häpeä - jos tietoisesti lähdit tekemään tällaista olisit voinut kertoa kun kysyin sinulta totuutta.Mitä tämä henkilö luulee hyötyvänsä tästä muuta kuin "pientä kivaa".M- OLET TODELLA AVUN TARPEESSA !!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kunpa me ihmiset näkisimme itsemme..emmekä tietoisesti tuhoaisi toistemme elämää.
Olen samaa mieltä kanssasi, että mikään kiva ei oikeuta tekemään toisillemme pahaa.
Toivon, että tämä M-niminen kertoisi sinulle mistä on kysymys jotta pääsisit eteenpäin ja paranemisesi terapian avulla voisi alkaa. Ihmiseltä häviää todellisuus pohja valehtelun kohteena ollessa, varsinki sen jatkuessa pitkään.
Rumaa touhua toisen tietoinen tuhoaminen. Vastuuta perään minäkin. Toivon, että saat selvityksen asioihin.
Tehkää parannus mammonan kumartamisesta ja huorintekemisestä syntiset!
Tää on kyllä kumma juttu, että me naiset hyväksytään ja annetaan anteeksi pettäminen ja pahoinpitely, samalla me ollaan pettämisen toisia osapuolia. Usein kuulee petetyksi tulleen ja eronneen kanssasisaren syyllistyvän samaan jonkun toisen miehen kanssa. Olen samaa mieltä ensin kirjoittaneen kanssa siitä, että apua henkiseen pahoinvointiinsa kannatta hakea myös se joka alkaa tietoisesti tapailla varattuja.
Katsokaamme itseämme peiliin ja katkaiskaamme epärehellisyyden kierre
." Ensin vapaa sitten vallaton".!
Miksi olet liian hyväuskoinen, sehän suorastaan houkuttelee pettämään sua. Minäkin pettäisin hölmöä, en jaksaisi rakastaa, kaipaisin vähän jännitystä.
Sinulla on kyllä luonteessasi jotain pahoin pielessä, persoonasi on jossain vaiheessa vioittunut. Toivottavsti et elämässäsi ehdi tehdä pajon pahaa läheisillesi kun on tuollainen asenne uskollisuuteen ja molemminpuoliseen luottamuseen. Huomaa selvästi, että et arvosta ja kunnioita itseäsi. Sääli, onneksi kaikki ihmiset eivät ole sinunlaisiasi.
Avo- aviopuoliso voi olla röyhkeä aviosuhteen pettäjä. Se, joka harrastaa vieraita suhteita, epäilee eniten avio- avo suhteessa olevaansa myös pettäjäksi. Uskoo myös sen pettävän häntä. Pahanoloa teoistaan kärsivät toiminnastaan kääntäen aina omaksi edukseen ja ovat röyhkeät epärehelliset, sekä pahoinpitelee avio-avo puolisoaan henkisesti ja pahoinpitelyin, eikä usein monista pahoinpitely tapauksia häpeävänä pahoinpidelty tee ilmoitusta poliisille, eikä käy lääkärissä vammoistaan. Usein vasta poliisi kehottaa lääkärille menemään, heidän totemien vammojen seuraamana.
Röyhkein pettäjä antaa avio- avopuolisonsa juoda yksin reippaasti, sekä sen yhteydessä on mitä pahin riidan hieroja ja alkoholia ottanut yrittää kaikin tavoin vain rauhoitaa. Tämä petollinen pettäjä ilmoituksessaan käsittelee alkoholia nauttinutta, siitä antaen perättömiä tietoja pahoinpitelijänä ja kun toinen vähän ottaa kiinni pahoinpitelyn estääkseen rauhoittakseen. Petollinen menee toiseen huoneeseen ja pyytää poliisia hakemaan ilmoituksenaan juopuneen riehuneena, " vaatien ei riehunut putkaan", Valhe ilmoituksena lisäksi ilmoittaakin pahoinpitelijänä ym:t vakavaa. Petollinen vie vaikka lapset naapuriin ja kertoo vieneensä turvaan. Poliisit tulevat ja vievät syyttömän putkaan ja siellä selviääkin, että ilmoituksen tekijä onkin todellinen pahoinpitelijä ja henkisen kärsimyksen pitemmän aikaa toiselle aiheuttanut. Tämänkaltainen röyhkeä valehtelija on voinut ehtiä useille eri kavereilleen valehdella, että tämän poliisit hakenut ja häntä usein jo pahoinpidellyt ja uhannut tappaa hänet, vaikka tietojen levittäjä on äkkinäisesti nuuttuneena mitä pahin valehtelija rikollinen. Rehellinen putkasta päästessään häpeää esitutkinnassa kaikkea toisen aiheuttavaa valetietojen antaneen tapahtua, sekä on suurin huoli lapsista, koska epärehellinen voi lasten elämän jopa tuhota ja putkasta päästyään myöhemmin vasta selvityy antamaan epärehellisestä oikeita tietoja poliisille tapahtuneista tapauksen selvittämiseen. Tämän kaltaiselta petolliselta valehtelija henkilöltä lapset otetaan nopeasti takaisin peräättömästi epäillyn huostaan.
Pettämisestä seuraa aina pahaa, harvoin hyvää. Kenen syy, mitä sen väliä - ei ainakaan syy ole sen sinisilmäisen, hyväuskoisen, luottavaisen petetyn osapuolen.
Kuitenkin tätä tapahtuu kun jotkut "hakee jännitystä". Surkeat ihmisparat.
Kiertele tanssiravintoiloita ja seuraa ihmisten käyttäytymistä niin näet juurikin selviä tarinoita ja aina vaan samoja. Olen seurannut aika paljon näitä ja voin tunnistaa monta ja tunnistaa ulkonäöltäkin näissä tarnoissa olevia henkilöitä. Kantakaa vastuunne aikuiset ihmiset. Petetyksi tuleminen ja valehtelun kohteeksi joutuminen on paha asia.
Pilvistä jyrisee edelleen ammatissa kokeneena ja usein oikean syyllisen kiinni saaminen esitutkinnassa on hyvin vaikeata. Narsistit ovat usein erittäin älykkäitä, jopa hyvässä korkeissa virassa. Pahinta heittäen jos sattuisi olemaan vaikka lasten lääkäri. He ovat hengellisesti, jopa erittäin vaarallisia ja keskusteluissa toiminnallaan näyttävät erittäin pidetyiltä rehelliseltä henkilöltä. Älykäs narsisti voi erittäin etevästi saada usein ohitettua viroissa erittäin pätevän hakijan törkeillä keinoillaan, syyllistyen vaikka vakavaan rikokseen saadakseen syyttyömän syylliseksi. Narsistit käyttävät hyväkseen vain niitä, joista saa hyödyn ja unohtat hyötyjen jälkeen täydellisesti. Narsisti voi ympäri kylää kaikille selostaa kilpailijastaan, mitä törkeämpiä valheita. Sitten, kun narsisti kiinni joutuessaan tuomitaan törkeistä teoistaan on edelleen sitä mieltä, että oikeuden ratkaisu oli törkästi väärin häntä vastaan.
Narsistina voi yhtä hyvin olla myös nainen. Mies tai nais narsisti voi henkisesti pitemmän aikaa pahoinpidellä aviopuolisoaan, joka on aina hoitanut perheen ja lapset. Narsisti yrittää saada aviopuolisonsa törkein teoin pahoinpitelemään häntä hyötyä saadakseen alistamisekseen aviopuolisonsa hänen napin alle. Aviopuolisonsa puolustautessaan vähäksikään Narsistin pahoipidellessä on heti Narsisti valmis menemään lääkärille puolisonsa saadakseen katalin keinoin syylliseksi epäilyksi. Narsisti voi pahoinpidellä usein ja toinen häpeään, sekä narsisti saa kauhukohtauksia keinotekoisesti, että avipuolisonsa pahoinpitelee, vaikka narsisti on pahoinpidellyt. Narsisti voi kertoa poliisille, mitä kuhistuttavan pahoipitely tappouhkaus kertomukset, vaikka onkin aina itse syyllinen. Narsisti voi käyttää huumaavia lääkkeitä ja alkoholia joutumatta keinoineen kiinni, kun etua on ensin aviopuolisonsa tietämättä soittaen poliisit, että mies on juopuneena ja poliisit huomaakin miehen haisseen alkoholille se joutuu arestiin ja siellä ilmenee, että Narsisti olisi tullut viedä adestiin juopuneena, sekä huumeissa. Aviopuoliso, kun ilmoittaa, että hän tulee ottamaan poliisiin yhteyttä. Narsisti onkin sitten piilossa heti salaa pyytänyt poliisit paikalle ja valehdellut ennakoon poliisille, että aviopuoliso pahoinpiteli. Narsisti, kun huomaa poliisien tullessa vaikka pihalle. Hän alkaa huutaa valetettarin kauhuissaan ja selittää älä tapa minua äläkä pahoipitele, vaikka aviopuoliso menee aina vain karkuun tietämättä mitään, että poliisille oli soitettu. Poliisin tullessa uskotaan Narsistia ja poliisilaoitoksella ilmenee esitutkinnassa, että epäilyt kohdistuvat perättömiä ilmoituksia tehneeseen narsistiin. Tutkiessa aviopuoiso todetaan tuoreena vammautuneeksi Narsistin pahoipidellyksi, sekä suurella työllä Narsisti saadaan vastaamaan teoistaan. Vaikka narsisti olisi poliisien heti tullut viedä huume ja alkoholi tutkimukseen. Adestiin otettu todetaankin ei huumavia aineita käyttäväksi. Narsisti voi valehdella, että on joutunut pakosalle menemään pahoinpitelyä ja aviopuolisonsa tappo uhkaan lasten kanssa ja katkaisee lasten ja omat puhelin yhteydet aviopuolisoon pitkäaikaisesti. Tehden kaikin keinoin toiselle, mitä kipeämmät teot perättömänä ja aina vain valheilla pyrkii aviopuolisolle aiheuttamaan hyvin raskaita kärsimyksiä, kun ei pääse Narsistin valheilla keskustelemaan lasten kanssa ja puhelinyhteyteen. Narsisti voi valehdella vaikka miehensä uhkaileen tappavan tai pahoipitelevän ja kaikin keinnoin pyrikii saamaan lapset pelkoon ja syytöntä vastaa. Syyllinen häpeää ja tulee ajoissa ehdottomasti tehdä rikosilmoitus, sekä sosiaaliviranomaisiin yhteteys. Narsisiti voi olla itselleen ja muille jopa hengenvaarallinen, sekä vaihtaa nimeään pelkona joutumisestaan kiinni. Narsistin lähi sukutaustalla voi ilmetä kyseiseen viittava vaikka vakava tappo rikos tai muuta vastaavaa ja sairus ilmenee uudelleen.
Kyllä narsisti omaa runsaasti näitä ominaisuuksia. Mutta kerrotko itsestäsi, oletko ulkomaalainen?
Pilvistä jyrisee.
Syntyjään olen Suomalainen, mutta ensi kieleni on ollut Ulkomaan kielet ja sen
huomaa kirjoituksissa. Kirjoittelen vain pikakirjoituksena 24;ssa ja en vaivaudu virheitä tarkennuksin korjailemaan, sekä minulla on erittäin vahvat sekavat murrekielet. Tunnetuissa Suomen mm. Narsisti oikeudenkäynneissä on asioiden hoidoista korkeatasoitesti ammattityöstäni luennoitu sosiaalisen näkemyksen tieto taitona. Oikeudenkäynneissä ei käytetä useinkaan nimikettä Narsisti. Poliiseja on esitukinnassa hyvinkin korkeatasoisesti koulutettu tuntemaan Narsisti. Poliisit tutkivat usein vaikeita Narsistien tekemiä rikosia. Kiinnostusta on aikoinaan ollut poliisialalle. Pater est guem nuptie demonstrant.
Olen itsekkin lukenut narsismista tosi paljon.Työkaverina, että parisuhteessa kumppanina narsisti persoonallisuus- Olen tunnistanut aikaisemminkin kumppanistani juuri noita piirteitä., toki taustatekijät kuten lapsuuden- ja kasvatuksen tuomat elementit vaikuttvat luoneteeseen ja käyttäytymiseen eri tilanteissa ja eri elämänvaiheissa.
Kaikesta huolimatta olen nyt sen asian "uhri".
Toivon, että tämä Muonion Merja ymmärtäisi myös tämän, Levin tanssahtelut ei ehkä tuo sinulle taivasta joten älä sinä jatka osaltasi valehtelua !
En valitettavasti ole päässyt eroon tästä narsistani..kärsin kaikista valheista ne hyväksyen jotta en joudu raivon kohteeksi. Rakkaus.. se on kuollut ja lenäntäyt maailman tuuliin valehtelun ja pahoinpitelyjen myötä.
Nyt vaan keräten voimia päästä eroon tästä paskasta.
Merjoja tulee ja Merjoja menee. Ikävää, että jouduit tuohon peliin kohteeksi. Toivon, että pääset eroon ja erilleen tuosta miehestä.
Käänny poliisin puoleen. Tällaiset henkilöt eivät ikinä kerro/tunnusta totuutta koska valhe on heidän totuus.
Kaksi valehtelijaa narsistia yhteen - vau..ihanne juttu , suomme heille toisensa. Toivottavasti sinä pahoinpidelty selviät vahingoittumattomana, uutisista lukee kuinka nämä tapaukset joskus päättyvät.
Pilvistä jyrisee;
Varo sitä, kun kaksi Sinua vastaan. Vaarallisinta on, kun toinen narsisti kantelee Sinua vastaa kertomalla luotettavalta vaikuttavat valheet. Yhteen Sinua vastaan toinen narsisti on mitä vakuuttavammin todistamaan toisen valheet todeksi.
Omaan myös ennnestään pitkän poliisikokemuksen. Edelleen, kun toteat narsistin ensi kerran tekevän Sinusta täysin perättömiä rikoksia ja usein poliisikin erehtyy ja voi joutua epäilynä arestiin sekä esitutkintaan. Tee heti perusteluin vastarikosilmoitus ja rehelliset ovat myös valmiit usein oikaisemaan narsistin valehtelut. Narsistin joutuessa kiinni ja tuomitaan perättömistä rikosilmoituksista. Edelleen tuomionkin jälkeen narsisti selittää parhaiten, että hänet on tuomittu perättömästi.
mie olen eronut mies vaimo petti ja lähti, mutta toista ihmistä ei voi omistaa, polkupyörän, auton,talon voi omistaa ei toista ihmistä...
Näin se vaan on.
Pilvissä jyrisee edelleen, ehkä on tunnette miehen, joka usein on aikoinaan esiintynyt avustajana oikeuksissa, sekä onko sanottu rautanyrkiksi. Samanen on pistänyt usein narsistit kiinni teoistaan ja pyyhkinyt Muonion pölyt. Edelleen taitaa avustaa vieläkin narsisti riita asioissa. Olisiko näin vai ei?
Totta, että toista ei voi omistaa ja se juuri parisuhteessa pitäisi olla ensisijaisen tärkeä asia. Tuossa ensi tekstissä ongelmana ei varmaan ollut omistaminen vaan REHELLISYYS.
Minä aikuisena tasvertaisena ihmisenä haluan kertoa-/haluan, että minulle kerrotaan pettäminen ja miksi..Sen jälkeen vain minä-/tai sinä voit tehdä päätökset,suhteessa tulevaisuuteen. Kyllä aikuisten ihmisten pitäisi kunnioittaa toista ihmistä sen verran, että ymmärtää rehellisyyden tärkeyden..vai voiko ?? Pahoinpitely ja pakottaminen taas on kriminaalista ja siksi tuomittavaa. Nyt en kyllä ymmärrä/tai en halua ymmärtää parisuhteen peruspilareisiin kuuluvaa rehellisyys ajattelun väärinkäyttöä, olen ehkä liian suora siihen.Jos itse tekisin juuri päinvastoin lkuin omat periaatteeni on..kuvittelisin,, , että voisin asettua puolisoni rooliin ja ymmärtäisin rehellisyysperiaatteen siitä näkökulmasta, että "miltä musta tuntuisi tuossa samassa tilanteessa!." Itse en sekaannu varattuihin miehiin, en halua tehdä kenellekkään vahinkoa. Itse en myöskään petä niin kauan kun olen suhteessa johonkin toiseen, mielestäni tämä on todella helppoa. En ole mikään nynny harmaa vaatimattoman näköinen persoona..mutta silti PERIAATTEET !
Minne rehellisyys meistä on hävinnyt ??
Pivissä jyrisee
Olen hyvinkin pitkälle tapauksissa tietoinen siitä katkesuudesta, jonka petetty kokee. Pahinta usein on se, että petetty aina vain alistuu ja on usein syyttömänä syyllistetyn asemassa terapiassa,eikä enää kakeruudessaan jaksa puolustua ja tuoda vakavia ongelmia esiin. Otetaanpa esiin, että mies on aina lauantaista sunnuntaisin kalastelemassa yhtiön kaverien kanssa. Nainen on sitten vastaavasti koiranäyttelyissä, tai yhtiön koulutus tilaisuuksissa. Aina se löytyy, juokin alan kurssi tai kekattu opintomatka ulkomialle,eikä aviopuoliso kelpaa matkalle. Nämä yksin tehdyt matkat ovat niitä seurustelu ja isku paikkoja. Todellisuus kapakoissa ja sen kaltaissa juopotteloutiloissa ja sopivasti alkoholia ottaneena, sitä innostutaan pettäjäksi ja kun alkuun päästään se kirottu petturin harrastelu lisääntyy. Ellei aviopuoliso työviikon jälkeen vapaa päivinä viihdy puolisonsa ja lasten kanssa perheen parissä ja toisen on aina jäätävä yksin. Mikäli jatkuvasti mennä halutaan siihen on oikeus niin naisella, kuin miehellä tasapuolisesti. Ennen avioliittoon menoa on tulevalle jo seurustelussa kerrottava, että en ole perhesuhteisiin luotettava ja tulee varautua mahdollisiin sivu hyppyihin. Usein seurustelu päättyy jo siihen tietoon. Hyvät yhtiön ja firmat ilmoittavat yhteisistä koulutus ja muista tilaisuuksista etukäteen, että tilaisuuksissa ei hyväksytä sivuiskuja ja rakasteluja, eli fyysisesti. Eräissä yhtiöissä on tilaisuuksia jouduttu järjestämään vain päivisin, eikä haluta ollenkaan sellaisia tilisuuksia missä alkohoi ja asuminen tapahtuvat samassa vaikka hotellissa, siellä sitä todetaan eräiden nauttivan kuinka monta on ehtinyt selättää tilaisuuksissaan. Niin sitä vihille mennessä vaimoni käski minun muistaa, että pappi sanoi, rakasta ikuisesti avipuolisoa, eikä rinnalle tule muita ottaa. Minähän heti vastasin, että niin pitkään rakastan kunnes löydän paremman. Eikä uutta löytynyt, eli aviolitto tulee perustaa rakaudessa ja se rakkaus kestää siihen saakka, kunnes kutsutaan iäisyyteen.
Pilvet jyrisee!. Usein puhutaan hyväksi käyttämistä ja siihenkin asiaan suhtaudun, että hyväksi käyttämisellä tarkoitetaan usein yhden yön suhdetta.
Mikäli mies ja nainen tapailevat toisiaan lähes päivittäin tai viikoittain. Tämä ei ole hyväksikäyttöä. Suhteen voi päättää, kumpi puolisko tahansa. Miehissä ja naisissa on hyvin aktiivisia, sekä rakastelua tapahtuu hyvin vilkkaalla toiminnalla. Eihän tiivis fyysinen rakastelu useinkaan onnistu olleenkaan, ellei ole kiinteä suhteista rakkautta toisiinsa. Suhtaudun oudosti, kun puhutaan, että mies tai nainen käyttää fyysisesti kaveriansa petiasioissa hyväksi. Käsitykseni on, että tiivis rakastelu jo iäkkäälläkin on hyvin vilkasta, kunhan rakkaus on todella syttynyt. Suhteen katkaiseminen tapahtuu hyvin ihmeellisellä tavalla. Rakkaussuhteella voi tulla myöhemmin pahasti pettyneeksi eri asioista, siihen riittää, että toisen kaverit ovat huonomaineisia pettäjiä ja naisistimaisen etuuden hyväksi käyttäjiä. Monet suhteet päättyvät äkkinäisesti jyrkästi päättyen kerralla ja rakkaus katoaa kivellä heitettynä kerralla. Toinen ihmettelee miksi näin päättyi. Siihen riittää se, että toinen hyväksyy epärehelliset ja kierot luirot kavereinaan, sekä rehellinen uskoo ja vaatii vain rehellisyyttä. Näin voi rakkaus kerralla kadota,eikä hyväksy enää toiselta, että puhelin pirahtaa.
Eihän sille mitään voi jos pettää puolisoaan tai tulee petetyksi. Peteyksi tulleena olisi asian prosessoimisen kannalta - toipumisen etenemisen näkökulmasta katsoen, haluaisi pettäjältä suoraselkäistä toimintaa kertoa asian oikea laita eikä kieltää ja valehdella. Täällä joku kommentoi, että" toista ei voi omistaa", mielestäni ei voikaan.. mutta rehellisyys kuitenkin parisuhteessa on asian ydin. Joku,,, Merjukka kuka sitten lieneekin ja missä asemassa sitten onkin ..kanna vastuusi ja kerro totuus jotta kaikki osapuolet pääsevät jatkamaan elämäänsä eteenpäin.
Tämä sama nainen on aiheuttanut ennekin kyseenalaista toimintaa, harmi, että osui tiellesi.
Tätä pariskunttaa ei vaan kielloista huolimatta jätä rauhaan soittelee häiriöksi asti. Toivottavasti löytää vapaan kohteen ylitsepursuaville tunteilleen.
ihmettelen ihmisiä jotka täällä yrittävät viestiä jotain olisko tyhmää vai mitä jos olet petetty ja pahoinpidelty tee sille jotain muuta kuin täällä jauhat paskaa tai ehkä et mutta kai sinulla jokin ystävä on jolle voit puhua saat asias kuntoon toivon sitä todella naisen hakkaajat kuuluvat niin jonnekkin missä niitä ei näy
Pilvissä jyrisee. Useat avioliitot voivat päättyä seuraavaan: Ensin todellinen vilkas rakkaus kestää noin 2 vuotta. Sen jälkeen tulee rakkauden unohtaminen. Muista, että heikkoa ei saa pahoinpidellä. Pahinta on se, että yhtä hyvin nainenkin voi pahoinpidellä miehensä. Sen sijaan vaimot pahoinpidellään silmään lyömällä. Rakkaus menetetään usein, että tehdään yötä päivää töitä ja unohdetaan rakastettu. Miehen tulee aina muistaa naiskauneus ja hyväillä häntä usein. Pelkästään suutelu ja onnen katselu päivittäin on merkki rakkaudelle. Onnellisessa perheessä ei tule äänekkäästi riidellä ja mustamaalata aviopuolisoa. Usein syyllistetään ja mustamaalataan myös samalla aviopuolison suku. Laajasti rakkautta ruostutetaan.
Avioliitossa, ei pidä keskustella aviopuolisoa syyttelemällä. Muistakaa, että aina tulee olla aikaa puolisolle ja lapsille, sekä rakkaudella ilahduttaa perhettä. Useat naiset valittavat, että mies ei enää hyväile, eikä rakastele ja ravintolat ovat paras rentoutumispaikka. Tai lepäämispaikka on sänky ja kalja. Ellet ole perheen ilkeä narsisti tai pahoinpitelijä. Perheesi avioliitostasi vielä myöhästyenkin voit pelastaa eroamatta avioliitosta. Mikäli eroat tulet huomaamaan, että ei löydy enemmän rakastettavaa uutta aviopuolisoa entisen tilalle. Uusio avioliitto on usein tekninen ja voi tuoda edessä suuria vaikeuksia. Lapset eivät hyväksy isälle tai äidilleen uutta aviopuolisoa. Ellei lapset ole vanhempiaan vaatineet eroamaan entisestä avioliitosta. Mikä on älykkään ja viisaan ero?. Vastaus: Älykäs selviää hienosti tilanteista, mihin viisas ei edes joudu.