Mitä ajattelet, kun kuulet..

-Työtön-

15

97

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vili.

      Ratikkakuskia

      Hähä! :D

      Niin?

    • Tulee mieleen, että kyseessä on osatotuus. Riippuu iästä, terveydestä, koulutuksesta, muuttohalukkuudesta, nirsoudesta ja monesta muusta syystä.

      • amore mio

        Nythän on olemassa työssäkäyntialueet (80 km) ja lainsäädäntö on sikäli kohentunut, että työtön voi lähteä kokeilemaan työssäkäyntiä tätä kauempanakin ja myöhemmin lopettaa työt ilman sanktiota, jos kokee matkat liian raskaiksi.
        - Normaalistihan ihminen saa karenssin, jos itse ottaa lopputilin.


    • Emmä koskaan kuule mitään tuollaista. Itse olen joskus noin sanonut... ja todennut, että niinku tuulehe huutaas.

      Pikemmin olen kuullut käytettävän sanontaa, että ei työt tekemällä lopu. Joten mua siten tässä ihmetyttää se miten jollakulla ei ole töitä. Miten työt on joltaki loppunu? Varmaan tekemättä töitä. Ei oo oike huvittanu.

      Aloituksen linkin kuvan kaverikin on varmasti lusmuillut ison toimiston suojissa, sitten on yt:ssä pistetty pihalle ja nyt ei enää kukaa huoli töihin. Turha pyllistää, ku paska on jo housuus.

    • tulee mieleen

      'Indikoiko työ ihmisen mielenterveyttä'.

    • aattelen onks miun tukka hyvin

    • tavallaan totta

      Tuossa juuri muutama päivä sitten eräät pitkäaikaistyöttömät juuri noin totesivatkin. Ei heillä ole intressiä maksaa ulosottovelkojaan.

    • alv-liskot

      jotkut tykkää nakella kaikenlaisia sanontoja joka paikkaan riippumatta siitä, sopiiko kyseinen väite tilanteeseen vai ei. En tiedä, mutta oletan että kyseinen sanonta ei ole ihan uusi.

      50-luvun maaseudulla tuo on kai tarkoittanut sitä, että aina voi kantaa vettä tai poimia puolukoita tai niittää. Tällöinkään työllä ei ole tarkoitettu työpaikkaa vaan tekemistä.

      Nykypäivän työttömille suunnattuna tuo sanonta on suorastaan vittumainen. Senhän voisi tulkita niin, että työpaikkoja muka olisi loputtomiin, mitä sanonnalla ilmeisesti alunperinkään ei ole tarkoitettu. Tekemistä kyllä on, mutta kannattavan tekemisen määrästä en tiedä.

      • dgi

        Normaaleiden työttömien lisäksi löytyy...

        - ulosottovelkaisia
        - suurperheisiä
        - traumatisoituneita
        - neurologisesti poikkeavia
        - konkurssin tehneitä
        - psyykkisesti häiriintyneitä
        jne.

        Minä en ainakaan lähde koko työttömien joukkoa puolustamaan. Osa on omasta tahdostaan kotona.


      • alv-liskot
        dgi kirjoitti:

        Normaaleiden työttömien lisäksi löytyy...

        - ulosottovelkaisia
        - suurperheisiä
        - traumatisoituneita
        - neurologisesti poikkeavia
        - konkurssin tehneitä
        - psyykkisesti häiriintyneitä
        jne.

        Minä en ainakaan lähde koko työttömien joukkoa puolustamaan. Osa on omasta tahdostaan kotona.

        niin paljon kuin tunnenkin antipatioita Lenita Airistoa kohtaan, myönnän että hänen taannoisessa provosoinnissaan oli tilkka totuutta mukana. Hänhän sanoi, että Nokian hajoaminen on mahtava tilaisuus luoda uutta.

        Osa on kotoisin yrittäjäperheestä ja pääsee halutessaan mukaan näihin kuvioihin. Osa taas on kasvatettu (myös koulun ja yhteiskunnan taholta) ajattelemaan siten, että koulutuksen jälkeen työpaikka saadaan jotenkin automaattisesti.

        Nyt työttömät ihmettelee ällistyneinä, että pitääkö mun keksiä joku juttu ja ryhtyä yrittäjäksi. No, ei pidä. Mutta se on erinomaisen hyvä vaihtoehto.

        Pitää kyllä jossain määrin paikkansa, että suomalaiset ovat tottuneita holhoamiseen. Jossain muualla on ihan itsestään selvää, että pitää muuttaa kauaksi pois kotoa ja jopa toiseen maahan. Keksiä jotain, uskaltaa. Ei voi vaan mennä johonkin virastoon, jossa täti sanoo että ota tuo esite ja täytä tämä lomake niin pannaan asiat kuntoon.

        Emmä haluais turhaan vittuilla siitäkään, että tämä holhoamiseen tottuminen on tapahtunut. Jos kasvatetaan siihen että viraston täti järjestää kaiken, niin vie sen nyt vähän aikaa päästä ajatuksesta irti.


    • Mjaa..a. Yleensä ajattelen että "tarkoittaakohan toi mitä? tavallisia palkkatöitä vain tekemistä noin niinku yleisestikkin?" ja/tai "mikähän todellisuudesta vieraantunut ääliö toikin on??"

      Alv-liskot tuossa osuvasti jo sanoikin tuonkin hokeman taustan.

      Hokema on keksitty tosiaan silloin kauan sitten jolloin ei tainnut varsinaisia palkkatöitä ollakkaan. Työllä tarkoitettiin lähinnä tekemistä jota varsinkin esim. maataloissa riitti loputtomiin.

      Nykyään työllä etupäässä tarkoitetaan palkkatyötä, ja sitähän ei löydy aina tekeville eikä halukkaille. Työtä yleisesti, orjatöitä jne. niin kai löytyis vieläkin mutta ainoastaan täyshullu lähtee tekeen ilman palkkaa toisille töitä.

    • Harmittele tätä finanssipolitiikka, kun hyvää työvoima olisi Suomessakin.

      Itse olen jo anastulla eläkkeellä, mutta töitä saisin vaikka tänään ja kesäsesonkina työpaikan, jossa Ratikan palkalla ei itseään kunniottva ammtattilainen ei tulisi ikinä.

      Eikä Ratikan kaltaista työaikapalstalijaa kasota päivääkään

      • ei jaksais

        Sinä olet ratikasta traumatisoitunut.


      • Kiitos huomiostasi! ;-)


    • känkkis :)

      Että tervetuloa näyttämään tännekin päin Suomea, missä ne työpaikat luuraa.

      Itelläkään ole koulutustavastaavaa, vaikka töitä onkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe