Sopiiko skiket?

Koira vetää?

Kokemusta löytyy rullaluistimilla, koira valjaissa vetää ja juoksee. Ihan reipasta menoa, mutta koiran vauhdissa on välillä hankala ohjata, ettei mene hiekaisille osuuksille, joita joskus on huonosti hoidetuilla pyöräteillä. Ja koiran tassuja ajatellen, alustan vaihtelu olisi tärkeää.
Siksi tuli mieleen skiket, niiden kanssa ei haittaa vaikka ei olisi niin sileää tietä alla. Onko kellään kokemusta?

En viitsisi ostaa kaliita vehkeitä vaan kokeilua ja pettymistä varten.

Kiitos etukäteen ystävällisistä vastauksista!

2

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MCMLXII

      Skikeistä on hieman kokemusta, ei tosin koiran kanssa. Alustan suhteen Skiket eivät ole yhtä vaativia kuin rullaluistimet, mutta nopeat suunnan- ja rytminmuutokset ovat selvästi hankalampia. Mikäli luisteluhiihto koiran kanssa on selkäytimessä, saattaa homma ehkä onnistuakin, arvelen sen kuitenkin olevan varsin vaativaa puuhaa. Iso kumirengas tökkää helposti, mikäli ei ole huolellinen tai hieman horjahtaa. Skikeillä on kyllä kiva treenata, mutta pidän hommaa sekä rullaluistelua että luisteluhiihtoa vaativampana vaikka vauhti onkin hiljaisempi.

    • Hihnanpäähän

      Hommaa rollaattori pyöräkelkka , skikkeillä et moppen kanssa muuta kun kolot ittes ja ennenkaikkea aiheutat muille liikkujille suuren turvallisuusriskin ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3113
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      710
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      703
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      560
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      499
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      495
    Aihe