Integraali -> 0

Pitäisi arvioida erästä tieintegraalia, nimittäin funktion
f(z) = e^( itz ) / z
integraalia yli tien c_r(t) = re^(it), 0 0, kun r-> äärettömään.
188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Oho, mitenkäs tuosta viestistä jäi osa pois...
Siis tie on c_r, t välillä [0, pii] (puoliympyrä ylemmässä puolitasossa) ja funktio
f(z) = e^( itz ) / z , t>0. (Tai tuo t voidaan unohtaa, valitaan t=1)

Tuohon olin kirjoittanut miten olin arvioinut integraalia: Vienyt itseisarvon integraalin sisään ja kirjoittanut | f(z) | = e^( - t*Im(z)) / |z|.

Mutta pitäisi siis saada, että integraali -> 0, kun r menee äärettömään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kompleksianalyysiä.. kirjoitti:

Pitäisi arvioida erästä tieintegraalia, nimittäin funktion
f(z) = e^( itz ) / z
integraalia yli tien c_r(t) = re^(it), 0 0, kun r-> äärettömään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu