Mailmankaikkeus on pannukakku

Kirkko oli siis kuitenkin oikeassa!
lätty missä on kuhmuja.
492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä kirkko on koko olemassaolonsa ajan tiennyt Maan olevan pallon muotoinen.

"Maailmankaikkeuden" kirkko muotoili sisäkkäisiksi pallopinnoiksi, sfääreiksi, ei tasoiksi joten käsityksesi siitä, mitä kirkko aikoinaan opetti on todellakin kaikin tavoin harhainen.

Äänestä
  • ""Maailmankaikkeuden" kirkko muotoili sisäkkäisiksi pallopinnoiksi, sfääreiksi, ei tasoiksi joten käsityksesi siitä, mitä kirkko aikoinaan opetti on todellakin kaikin tavoin harhainen."

    Usko päällekkäisiin taivaan kehiin oli peräisin antiikin kreikkalaisilta, jotka pitivät palloa ja ympyrää kaikkein täydellisimpinä muotoina, ja jäi kummittelemaan aina modernin luonnontieteen syntyaikaan saakka 1500-luvulle. Tästä syystä vielä Kopernikus, joka jo tiesi väittää, että Maapallo kierää Aurinkoa eikä päinvastoin, kuvitteli planeettojen radat ympyröiksi - eikä ellipseiksi niin kuin Kepler oivalsi 1600-luvun vaihteessa tehdä.

    Äänestä

  • Jumalan tähtitiede kirjoitti:

    ""Maailmankaikkeuden" kirkko muotoili sisäkkäisiksi pallopinnoiksi, sfääreiksi, ei tasoiksi joten käsityksesi siitä, mitä kirkko aikoinaan opetti on todellakin kaikin tavoin harhainen."

    Usko päällekkäisiin taivaan kehiin oli peräisin antiikin kreikkalaisilta, jotka pitivät palloa ja ympyrää kaikkein täydellisimpinä muotoina, ja jäi kummittelemaan aina modernin luonnontieteen syntyaikaan saakka 1500-luvulle. Tästä syystä vielä Kopernikus, joka jo tiesi väittää, että Maapallo kierää Aurinkoa eikä päinvastoin, kuvitteli planeettojen radat ympyröiksi - eikä ellipseiksi niin kuin Kepler oivalsi 1600-luvun vaihteessa tehdä.

    Niin. Aristoteles muun muassa oli kirkollisen aikakauden suuri auktoriteetti, joka auktoriteettiusko yhdessä kirkon luutuneiden käsitysten kanssa johti länsimaisen tieteen ja taiteen kehityksen rappiotilaan. Kirkon mielestä kaikki oli kuten Raamatussa sanottiin, ehkä Aristoteleen lisäyksillä, kansan kurjuus ja kärsimys hirvittävissä oloissa oli Jumalan tahto ja kulkutaudit oma vika, josta ansaitusti rangaistiin.

    "Tieteellinen metodi" sai jalansijaa vasta kirkon vaikutuksen asteittain vähetessä, mutta kuten huomataan, vanha ajattelu elää todella sitkeässä juuri kouluttamattomien keskuudessa.

    Äänestä

niin tunnettu, mikä lie todellinen muoto kokohoidos

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viva Paavi kirjoitti:

Kirkko oli siis kuitenkin oikeassa!
lätty missä on kuhmuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu