Termit

huoooh...a.s

Voisiko joku selittää mitä nämä termit oikein tarkoittavat? Oon yrittäny ettiä eri seurojen sivuilta ja wikipediasta, mutta seurojen sivuilla ei kerrota melkein mitään koko lajista, vaan kilpailusta yms.
Walley
lentävä vaakapiruetti
yhdistelmäpiruetti jalanvaihdolla

1

1064

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oon luistelija <3

      Olen taitoluistelija ja voin hyvinkin kertoa :D

      Walley on eräänlainen hyppy. Luistelija on taakse sisään kaarella ja hyppää kierroksen omaan suuntaansa taakse ulos kaarelle..

      Lentävä vaakapiruetti on ns. kameli, joka on vaakapiruetti "lentävällä lähdöllä" eli toisin sanoen hyppylähdöllä. huom ei mikään salchowi, tulppi tai ritti vaan hypähdys eteen ulos kaarelta vaaka-asentoon toiselle jalalle.

      Yhdistelmäpiruetti jalanvaihdolla.. No. Yhdistelmäpiruetti on piruetti missä on useita eri asentoja. Se voi olla jalanvaihdolla, jolloin luistelija yksinkertaisesti vaihtaa jalkaa kesken piruetin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      138
      1176
    2. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      97
      889
    3. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      844
    4. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      113
      795
    5. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      31
      568
    6. On ikävä sinua ihana

      En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.
      Ikävä
      28
      513
    7. Mä olin ihan peloissani sun lähellä

      Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel
      Ikävä
      20
      509
    8. Mitä jos näkisimme

      Vyöryisikö samat tunteet uudelleen?
      Ikävä
      45
      494
    9. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      96
      491
    10. Kaipaamalleni naiselle

      Hyvää iltaa! Täytyy vain toivoa että törmäämme toisiimme pian Toivoo. mies
      Ikävä
      29
      437
    Aihe