Termit

huoooh...a.s

Voisiko joku selittää mitä nämä termit oikein tarkoittavat? Oon yrittäny ettiä eri seurojen sivuilta ja wikipediasta, mutta seurojen sivuilla ei kerrota melkein mitään koko lajista, vaan kilpailusta yms.
Walley
lentävä vaakapiruetti
yhdistelmäpiruetti jalanvaihdolla

1

1065

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oon luistelija <3

      Olen taitoluistelija ja voin hyvinkin kertoa :D

      Walley on eräänlainen hyppy. Luistelija on taakse sisään kaarella ja hyppää kierroksen omaan suuntaansa taakse ulos kaarelle..

      Lentävä vaakapiruetti on ns. kameli, joka on vaakapiruetti "lentävällä lähdöllä" eli toisin sanoen hyppylähdöllä. huom ei mikään salchowi, tulppi tai ritti vaan hypähdys eteen ulos kaarelta vaaka-asentoon toiselle jalalle.

      Yhdistelmäpiruetti jalanvaihdolla.. No. Yhdistelmäpiruetti on piruetti missä on useita eri asentoja. Se voi olla jalanvaihdolla, jolloin luistelija yksinkertaisesti vaihtaa jalkaa kesken piruetin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1206
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      969
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      958
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      700
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      160
      675
    6. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      183
      662
    7. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      275
      657
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      616
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      615
    10. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      612
    Aihe