Tein mielenkiintoisen löydön tässä viime viikolla. Olen kauan etsinyt kasvis/tofumakkaroita, enkä ole juurikaan missään niitä nähnyt.
Nyt kuitenkin bongasin Turun Skanssin cittarista niitä. Hyllyssä oli tietty myös se perinteinen Poutun tofu hässäkkä, mutta nyt löytyi myös uusia tuttavuuksia. Kolmea eri sorttia kasvisnakkiloita ja makkaralaisii.
Nyt voin hyvillä mielin rillailla :))
Aijjoo, kuulin myös että Kasvisgalleria (joka teki Caroliinat ennen) ei tällä hetkellä valmista mitään kasvismakkaroita.
Nyt kuitenkin bongasin Turun Skanssin cittarista niitä. Hyllyssä oli tietty myös se perinteinen Poutun tofu hässäkkä, mutta nyt löytyi myös uusia tuttavuuksia. Kolmea eri sorttia kasvisnakkiloita ja makkaralaisii.
Nyt voin hyvillä mielin rillailla :))
Aijjoo, kuulin myös että Kasvisgalleria (joka teki Caroliinat ennen) ei tällä hetkellä valmista mitään kasvismakkaroita.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Usemmissa kaupoissa on pakastealtaissa soijanakkeja, ne on pirun hyviä ja täyttää kasvissyöjän proteiinitarpeen, niissä taitaa olla sitä 18%, eli enemmän kuin jauhelihassa.
En tajua vieläkään miksi kasvissyöjän pitää leikkiä makkaransyöntiä. Eikö riitä ne omat pöperöt.
>Kolmea eri sorttia kasvisnakkiloita ja makkaralaisii.
Vegeillä on kauhea hinku saada jotain edes lihaa muistuttavaa ruokaa:
- nakkoja
- vegelasagnea
- soijapihvejä ja pekonia
Jos se liha ei maistu, niin miksi haikailette tuollaisten perään?
Niillä on sen sortin identiteettikriisi että väittävät olevansa vegejä ja sitten pitää kuitenkiin saada pihviä tai makkaraa. Tuossa jossain oli ohje miten ruispuurosta tehään nugetteja. Kaupassa pyörittelin käsissä sitä niiden "makkaraa" josta on koitettu saada mahdollisimman paljon lihan näköinen. Hienoo ja trendikästä olla vege joka vetää silmät sikkuralla soijanakkoo... Naurettavvaa...
Ja se soijakuutioista tehty paisti maistuu lähinnä pahvilta. Kerran tein kun tuli vegevieras Australiasta asti joulun viettoon Suomeen. Eikä hänkään tykänny, mutta lanttu-porkkana ja perunalaatikot kelpasi, samoin rosolli.
Tai sitte ne ei osaa päättää ollako vegejä vai sekasyöjiä,jos ei se vegenä oleminen olekaan niin mieleistä,miks muuten niin tekis mieli lihaa muistuttavaa?
Monienkaan kohdalla kasvissyönnissä ei ole kyse siitä, etteikö liha makunsa puolesta kelpaisi. Kasvissyöntiin voivat olla syynä esimerkiksi lihan tuotantoon liittyvät ekologiset ja eettiset ongelmat (mm. eläinten huono kohtelu). Siksi jotkut kasvissyöjät haluavat liharuokien makuisia kasvisruokia, sillä niissä on se lihan maku, mutta niiden takia eläimet tai luonto eivät olisi joutuneet kärsimään.
Selvensikö tämä yhtään?
Ei selventänyt yhtään.Lihan perään ne kuitenkin on bimbo.
Kunkahan moni niistä nirpistelijäistä on edes käynyt navetassa ? Siellähän se eläinten "huonosti kohtelu" näkyy. Ihan vouhottamista.
Kyllä nykyajan karja elää niin hyvällä hoidolla ja tarkkailun alla että ei varmaan ole puutteita asiassa. Navettahan on tuotantolaitos. Ei kukaan paskaa oman firmaansa. Mistä ylipäätään tulee se mielikuva että eläimiä kohdellaan huonosti? Kertokaas te jotka tiedätte ! Jos otetaan vaikkapa sika tarkkailuun- ne haluaa elää ahtaasti: sika stessaantuu liiasta vapaudesta. Sama pätee kanaan ja lihakarjaan.