Onko jollakulla tietoa siitä, mistä (netistä tai muualta) saisi karttakuvina esitettynä merenpinnan korkeuden Varsinais-Suomen eri kuntien alueella esihistoriallisena aikana, erityisesti aikaväliltä n. 4500 eaa – 800 jaa? Tämän ajanjakson alussa, eli joskus jääkauden jälkeen, merenpinta tai Suomen rantaviiva Varsinais-Suomen kohdalla oli jossain Auran tienoilla ja esim. Liedon linnavuori, Vanhalinna, oli vain kallioluoto; jakson lopulla rantaviiva oli jo siirtynyt lähes nykyiselle paikalleen maankohoamisen seurauksena, Vanhalinna ei enää ollut kallioluoto ja Aurajokikin oli syntynyt – Liedon Vanhalinnan osalta tästä kehityksestä on hyvä esitys Liedon Vanhalinnan kotisivuilla linkissä http://www.liedonvanhalinna.fi/arkeologia/flash.htm (jossa ko. havaintoesitystä varten on vielä klikattava kohtaa ”Maisema” kuvan alalaidassa).
Eli mistä netistä tai muualta löytyisi sen verran tarkkoja karttoja Varsinais-Suomesta, että niistä näkisi Turun tai jonkin muun alueen kunnan silloiset rantaviivat, sen mitä näistä kunnista merenpinnan yläpuolella kulloinkin oli, joskus vv. 4500 eaa – 800 jaa?
Varsinais-Suomen rantaviiva ja maankohoaminen
...
1
404
Vastaukset
- Palaeo
Lieneekö netissä ihan noin vaan katsottavissa. GTK:ssa on tehty moniakin karttasarjoja, joissa Itämeren vaiheet rannikolla on simuloitu vaiheittain (esim 500 vuoden välein). Kunnille niitä on tehty ja erilaisiin tutkimushankkeisiin.
Kysyppä GTK/Otaniemi kirjastosta tai karttapalvelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732825
- 642713
- 681802
- 241637
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä161590- 201570
- 151412
- 481277
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229