Hei vaan kaikki IT gurut,
Nyt tulee vuodatusta. Mikä siinä on, että kehityskeskusteluja pidetään mutta esimiehet ei todellakaan tunnu olevan tehtäviensä tasalla vai eikö työskentelyn yleiset toimintavat kuulu heille?
Meidän "lafkassa", jossa sen satakunta IT hemmoa ellei jopa lähemmäs pariasataa tekijää pyörittelee aisioita uskomattoman lyhytnäköisesti. Kaikki ratkaisut tuntuu olevan sellaista purkkaa ja liimaa eikä mikään isompi hanke etene jouheesti sitä ns. "jatkuvan kehityksen" sykliä vaan enemmänkin "jatkuvan sähläämisen sykliä". Todella masentavaa koettaa tehdä asioita ammattimaisesti, kun heti pienimmänkin ongelman kohdalle tulessa olla valmiita taas pistään kaikki uusiksi sen sijaan, että ongelma ratkottais.
Kehityskeskusteluissa ottanut monasti esille tämän asian, että asioita pitää tehdä ryhmässä neuvotellen ja selkeitä päätöksiä paukuttaen pöytikseen mitä tulee isompiin teknisiin toteutuksiin. Myöskään sovitusta linjasta ei livetä heti, kun palaveri on ohi.
Asia menee täysin kuuroille korville, jaa,joo,jaa linjalle. Lopputulos on, että mitään asiaa ei kyetä viemään läpi hallistusti, kun jokainen ronkkii asioita oman mielensä mukaan. Sanomattakin on kai selvää, että itse olen alalla ollut jo pidempään ja ongelma yleensä koskee näitä 30v guru / esimiehiä, joitka tietää aika kaiken vaikka selkeesti homma karannut rukkasesta jo sen sata kertaa.
Kaikista pahimpia säätäjiä on juur nuo edellä mainitun ikäiset, jotka ei vittu kuuntele mitää, kuhan säätää. Nuoremmilla asiantuntijoilla on selkeesti parempi tuo kuuntelun taito.
Onko tuttua 40 gurut, vituuttako jo?
Paskanjauhantaa riittää, tekoja vähän!
perk-sentään-upj-äly
0
80
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614178Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643408Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541777Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251634Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961413Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132919Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115817Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17780