Frisbee golf

fg harrastaja

Ei löytynyt firisbee golffista palstaa, joten laitetaan tavallisen golffin palstalle.


Eli miten sais heitot eli avaukset meneen pitkälle ja suoraan. Kiertää aina vasemmalle ja jos heittää oikealle kiekko kartaa takaisin melkein samaan paikkaan ja ei lennä pitkälle.

5

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeneehko harrastaj

      Yksinkertaisesti harjoittelemalla, siihen ei ole mitään vippaskonstia.

      Pientä apua ongelmaasi voit saada käyttämällä alivakaita kiekkoja: Innovalta esim. Leopard, Beast, Valkyrie yms. taulukot löytyy kyllä netistä sieltä sun täältä.

      Todellisena vastauksena kysymykseesi on, että tekniikkasi ei ole tarpeeksi kehittynyt, jotta saisit kiekkoon riittävän suuren lähtönopeuden, voiman ja kierteen jotta kiekko käyttäytyisi niin kuin sen kuuluu.

      Apua saat varmasti paikalliselta frisbeegolfseuralta ja radoilla kierteleviltä kokeneemmilta pelaajilta.

      Tsemppiä ;)

    • siitä se lähtee

      Ei kannata liikaa repiä. Kokeile ottaa hieman vauhtia. Voima heiton loppuun.

    • 5v pelannu

      Pitkä heitto saadaan matalana. Ei siis liian korkealle. Eli ihan suoraan heitto eikä yhtään kulmaa ylöspäin. Kannattaa opetella myös vauhdinotto. Eli perus ristiaskel vauhdin otto.

    • frisbeegolf

      Voisko joku suositella hyvää rystykiekkoo ?

      • lbs

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4431
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      82
      1164
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      832
    Aihe