Ei löytynyt firisbee golffista palstaa, joten laitetaan tavallisen golffin palstalle.
Eli miten sais heitot eli avaukset meneen pitkälle ja suoraan. Kiertää aina vasemmalle ja jos heittää oikealle kiekko kartaa takaisin melkein samaan paikkaan ja ei lennä pitkälle.
Frisbee golf
5
376
Vastaukset
- Kokeneehko harrastaj
Yksinkertaisesti harjoittelemalla, siihen ei ole mitään vippaskonstia.
Pientä apua ongelmaasi voit saada käyttämällä alivakaita kiekkoja: Innovalta esim. Leopard, Beast, Valkyrie yms. taulukot löytyy kyllä netistä sieltä sun täältä.
Todellisena vastauksena kysymykseesi on, että tekniikkasi ei ole tarpeeksi kehittynyt, jotta saisit kiekkoon riittävän suuren lähtönopeuden, voiman ja kierteen jotta kiekko käyttäytyisi niin kuin sen kuuluu.
Apua saat varmasti paikalliselta frisbeegolfseuralta ja radoilla kierteleviltä kokeneemmilta pelaajilta.
Tsemppiä ;) - siitä se lähtee
Ei kannata liikaa repiä. Kokeile ottaa hieman vauhtia. Voima heiton loppuun.
- 5v pelannu
Pitkä heitto saadaan matalana. Ei siis liian korkealle. Eli ihan suoraan heitto eikä yhtään kulmaa ylöspäin. Kannattaa opetella myös vauhdinotto. Eli perus ristiaskel vauhdin otto.
- frisbeegolf
Voisko joku suositella hyvää rystykiekkoo ?
- lbs
Mimmosiin heittoihin? Hyviä kiekkoja aloittelijoille ovat ainakin innovan mako, leopard, mako3, aviar ja discmanian fd, fd2 ja md2.
Lueppa aloittelijan ohjeet
http://www.innovastore.fi/category/154/aloittelijoille
Ja kiekonvalintaohjeet
http://www.innovastore.fi/page/12/kiekon-valinta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,634888Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk293691Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223330- 782285
- 241889
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271561Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401512Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3201425Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141403Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331310