Anteeksi typerä kysymykseni, mutta minulle on tulossa viikonlopuksi vieraita ja tiedän yhden heistä olevan vegaani. Ajattelin leipoa kasvispiirakkaa, mutta rupesin tässä miettimään, voiko vegaani syödä piirakkaa, jonka taikinassa on hiivaa? Sehän on elävä organismi, jos tarkkoja ollaan, mutta miten on? Jos hiivan käyttö ei ole sallittua, niin olisiko jollakin antaa maukas piirakkapohjan ohje, josta riittää yhteen kokonaiseen pellilliseen. Täytteet löytyy jo.
Kasvissyöjän piirakkaan hiivaa?
11
2022
Vastaukset
- elävä vai eläin
Kasviksetkin ovat eläviä. Vegaani ei syö mitään ELÄINperäistä.
- valas-kala
joo, hiiva on tosissaan sieni ja vieläpä yksisoluinen, joten kasvikin on sitä kehittyneempi :)
- heihuihellurei
Itseasiassa sieni ei ole kasveja "yksinkertaisempi" vaan nykytutkimuksen mukaan hyvin monipuolinen niin "hermostomallisuudeltaan" kuin elämiseltään.
Itseasiassa sienet eivät ole niin kasvi- kuin eläinkuntaa vaan ovat oma ryhmänsä luokittelussa. Kun puhutaan kasvisruoasta ja usein liha on korvattu sienillä niin siloin ei oikeastaan puhuta kasvisruoasta vaan jostain muusta vartsinkin kun ruokaan on käytetty muita eläinperäisiä aineksia kuten voita, kermaa, juustoa jne...
- kananmuna
Kysy siltä kaverilta mit se yleensä syö. Vegaanit ku ei syö edes maitotuotteita.
- paprika-
Heivaa se vegaani kokkaamaan itse omat sapuskansa. Tai pyydä ottamaan eväät mukaan. Minä en tuommosten nirsujen takia näkis yhtään vaivaa kun kyse ei ole allergiasta tai sairaudesta.
- lunatus
Kuule ei siinä nirsouden kanssa mitään tekemistä ole...
- Vekejjj
Kuinka vieraanvaraista. No, se onkin varmaan muutenkin menneen maailman juttuja se semmoinen...
- sarkasminkukkanen
Niimpä! Eihän kyse ole allergaista tai sairaudesta vaan pelkästään siitä että joku kehtaa olla ottamatta osaa eläinten tappamiseen ja kidutukseen... vitsi mitä hulluja nirsoilijoita!
- lunatus
Hiiva sopii vegaaneillekin.
http://www.vegaaniliitto.fi/ukk.html#D3a- basilliumconcarne
Vegaanit syövät hiivatuotteita saadakseen B12-vitamiinia.
Hiiva on tosiaan sieni, joka taas ei sen paremmin eläin- kuin kasviskuntaa vaan ihan omaa ryhmäänsä.
Vegaanitkaan eivät tule toimeen ilman eliöperäistä ravintoa - jo pelkästään suolisto sisältää niitä paljon. basilliumconcarne kirjoitti:
Vegaanit syövät hiivatuotteita saadakseen B12-vitamiinia.
Hiiva on tosiaan sieni, joka taas ei sen paremmin eläin- kuin kasviskuntaa vaan ihan omaa ryhmäänsä.
Vegaanitkaan eivät tule toimeen ilman eliöperäistä ravintoa - jo pelkästään suolisto sisältää niitä paljon."Vegaanitkaan eivät tule toimeen ilman eliöperäistä ravintoa - jo pelkästään suolisto sisältää niitä paljon."
-Valtava yllätys ettei mekään eletä kivillä :D Kasvikin on eliö :P Useimmiten vegaanit kuitenkin käyttää B12 bakteeriperäisiä vitamiineja, mutta saa sitä ravintohiivastakin jos tahtoo.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864670Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1123870Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1903700Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.702113Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1541131- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924