Havainnoin tällaisen oudon valoilmiön ti 24.5.2011 klo 23.20. Paikka: Turun Martin kaupunginosa. Katselin ikkunasta ulos kaakon suuntaan Luolavuoreen päin. Havaitsin erittäin kirkkaan valon, kirkkaamman kuin tähdet, puolipilvisellä taivaalla. Valo ei liikkunut, muutoin olisi voinut olla vaikka lentokone, ihan tähden tapainen, mutta erittäin kirkas. En osaa sanoa oliko pilvien tasalla vai loistiko se pilvien takaa. Tuohon aikaa ei ollut ihan mitään pimeääkään. Katselin tätä ehkä vajaan minuutin. Sitten äkkäsin mennä hakemaan kiikaria viereisestä vaatehuoneesta, siinä meni korkeintaan minuutti. Kun palasin takaisin ikkunaan, oli valo kadonnut. Erityisesti kiinnostaa havaitsiko joku muu jotain epätavallista Turussa tuona iltana.
Outo valoilmiö Turun taivaalla 24.5.2011
5
335
Vastaukset
- 6
Lentokoneen laskeutumisvalot. Kone tuli kohtisuoraan havainnoitsijaa kohti joten se ei näytänyt liikkuvan. Tai sitten heijastuma ikkunanlasissa. Tai sitten Venus. Onhan n oita vaihtoehtoja, mitä niitä ihmettelemään. Mitään ei meillä näkynyt koska ei ollut valoja sisällä jotka olisivat heijastelleet minnekään.
No heijastuma ei kyllä ollut, olisin sen huomannut eikä se olisi kadonnut sillä tavalla. Venus ei myöskään ole missään kaakossa tuohon aikaan illasta, sehän on enempi auringon suunnassa, mutta vähintään yhtä kirkas se oli. Sen verran erikoiselta se näytti, että ensimmäisenä ajatuksen oli, että kappas, onko jokin Betelgeuze räjähtänyt.
- Optica
>>Kansainvälinen avaruusasema eli ISS on taivaan kirkkaimpia satelliitteja. Monesti tämän satelliitin kirkkaus nousee niin suureksi, että sitä helposti luulee lähestyväksi lentokoneeksi kirkkaine valoineen. ISS näkyy meillä kuukauden välein vuoroin ilta- ja aamutaivaalla>>
http://fi.wikipedia.org/wiki/Satelliittien_havaitseminen - valkotakin varjossa
No oisko se ollut UFO? Sitähän sinä ihan selvästi yrität meille kertoa, vai kuinka? Et vain viitsi sanoa sitä suoraan, koska leikit siellä jotain salaperäistä.
No onhan se UFO edelleenkin, tunnistamaton lentävä esine. Itse mystifioit koko ufotutkimusta. On vikaa kyllä eräissä ufotutkijoissakin...
Tähän aikaan vuodesta Aurinko on vielä tuohon aikaan sen verran lähellä horisonttia, että näkemäsi valo on voinut olla hyvin korkealla lentäneen lentokoneen kiilto laskeutuvan auringon valossa tai sitten Iridium-satelliitti, joka tosin näkyy useimmiten vain semmoisena "pitkänä" välähdyksenä. Katso vaikka Youtubesta millaiselta Iridium näyttää livenä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Iridium_flares
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058