Leikin kerran laskimen satunnaislukugeneraattorilla ja tajusin, että lukua 0.707 seurasi 0.335. Painelin nappia niin kauan, että sain uudestaan luvun 0.707, ja sen jälkeen todella tuli 0.335, niin kuin pitikin. Seuraava oli taas 0.707, mutta sitten putkahti joku ihan muu lukema.
Siis, kun siinä kerran on joku kaava, jolla seuraava saadaan edellisestä, niin miten samasta luvusta voi sitten tulla useita erilaisia? Arpooko se ensin sen käytettävän kaavan jollain toisella kaavalla?
Satunnaisluku
3
159
Vastaukset
- 11+14
Veikkaan, että kannataa tutustua ihan satunnaisesti vaikkapa wikipediaan, noin arviolta satunnaisesti.
Laskimesta en tiedä, koska ihan satunnaisesti on laskimesi merkki ja malli teillä tietymättömillä. - Random@
Syynä saattaa olla se, että tulos on pyöristetty generaattorin sisäisistä muuttujista. Yleensä satunnaislukugeneraattorit muodostavat jonon suuria kokonaislukuja esimerkiksi väliltä [0, 2^31). Tämä muutetaan välillä [0,1) olevaksi liukuluvuksi jakamalla vuorossa oleva kokonaisluku x luvulla 2^31, eli tiekonenotaatiolla lasketaan
(double)x / (double)2^31. Jos tulos pyöristetään 3-desimaaliseksi, niin voi tapahtua, että saadaan toisinaan samoja lukupareja ja taas toisinaan ei.
Taskulaskinten satunnaislukugeneraattorit eivät ehkä aina ole tilastollisesti kovin luotettavia, koska niissä käytetyt algoritmit ovat alkeellisia muistitilan säästämiseksi. - Esimerkiksi näin
www.mathworks.com/moler/random.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14510820
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p414135Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981577Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?741435Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396