Shimano Nexus liian kevyet vaihteet

6+15

Satuin tuossa saamaan Shimano Nexus-vaihteistolla olevan polkupyörän... vaihteet toimivat, mutta ovat ihan helvetin kevyet! Eli seiskavaihdekin on melkein kuin ykkösellä polkisi normipyörällä. Onko mitään tehtävissä? Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.

8

1414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienempi takaratas. Tai suurempi eturatas.

    • Tai sitten

      roskalava.

    • alkup.tuna

      Missähän normipyörässä ykkönen vastaa Nexusen seiskaa, taas näitä...

    • 6+15

      ^ No en tiedä, mutta ihan liian kevyt normaaliajamiseen se seiskakin on. Ylämäissä voisi korkeintaan olla riittävä.

      • alkup.tuna

        Kannattaa harkita ammattilaisuraa, jos noin hyvin pyörä kulkee. Yleensähän nuo hammasrattaiden koot on aika "vakiot". Eli yksivaihteisessa ja napavaihteisissa on samat rattaat, tai seskassa ehkä takaratas piikkiä pienempi.

        Napavaihteisissa keskimmäinen vaihde on suora, eli välitys on se mikä tulee hammasluvuista. Kyllähän seiskanavassa raskain eli seiska antaa 100 poljinkierroksella jo sellaisen nopeuden että pitäisi riittää. Vaihteiden tarkoitus EI ole pienentää poljinkierrokset minimiin :-)


    • välitykset vaihtoon

      Itse vaihdehan hoitaa vain ketjun siirtelyn hammasrattaiden välillä. Etu- ja takahammasrattaiden suhde määrää välityksen eli sen, kuinka kevyeltä/raskaalta vaihteet tuntuvat. Mitä suurempi edessä oleva hammasratas tai mitä pienempi takana oleva, sitä raskaampi/nopeampi välitys on.

      Pienimmät taakse saatavat rattaat lienevät 11 -hampaisia.
      Muistan kun omaan 26" renkailla varustettuun fillariini vaihdoin kuluneen takahammasrataspakan tilalle uuden, jossa pienin ratas oli 13 hampainen vanhassa olleen 11 -hampaisen sijasta. Silloin tuntui kuin koko pyörän sielu olisi muuttunut. Niin paljon pyörän 'nopeus' putosi.

      Kysyjän tapauksessa tulisi siis hammasrattaiden suhdetta jollain tavalla muuttaa. Saada eteen suurempaa ratasta tai taakse pienempää tai sitten molempia. Jos hommaan aikoo ryhtyä, niin ehkä hyvä aloitus on kokeilla jotain samalla rengaskoolla (26" tai 28") varustettua fillaria ja jos sen välitykset miellyttävät, laskea mitkä hammastukset siinä on edessä ja takana.
      Ennen kuin sitten alkaa hankkimaan uusia rataspakkoja, on paikallaann vaihtajien spekseistä selvittää lupaako valmistaja vaihtajien toimivan kyseisillä hammastuksilla.

    • 6+15

      Kiitoksia asiallisista vastauksista! Mistäköhän noita hammasrattaita saisi hankittua ja paljonko ne mahtavat kustantaa? Onko vaikea vaihtaa? Yritin etsiä nettikaupoista niiden hintoja, mutta en oikein löytänyt.

      • ei vaikeaa mutta

        jos pyörien kanssa pelaamisesta ei ole aiempaa kokemusta, niin kyllä tuo työ sen verran tietoa ja osaamista vaativaa on, että ainakin kannattaa varata riittävästi aikaa ja edetä harkitusti.
        Tarvetta syntyisi yhdelle tai kahdelle erikoistyökalulle ja vaihteiden säätäminenkin saattaisi tulla eteen.
        Yksi hyvä neuvo voisi olla ehdotus marssia kirjakauppaan tai kirjastoon ja pyytää Polkupyöräkirjaa. Siitä löytyy hyvää asiaa polkupyörän rakenteesta ja neuvoja eri työvaiheiden tekemiseen.

        Jos on kiire saada pyörä käyttöön niin en usko, että olisi huono ajatus mennä pyörän kanssa huoltoliikkeeseen ja kysäistä kustannusarviota kyseiselle työlle. Näin etenkin jos epäilee, ettei pyörien laittaminen jatkossa enempiä kiinnosta. Sieltä huollosta niitä voi kysäistä tarvittavia varaosiakin sen varalle, että päättää itse ryhtyä hommaan.

        Alla pari linkkiä 7 -vaihteisen takarataspakoihin.

        http://www.bikeshop.fi/index.php/ekauppa/3/product_group/622010.html
        http://www.roseversand.com/products/tech/sprockets/7-speed/7-speed


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      199
      4346
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1647
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1343
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1327
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      879
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe