Löytyykö palstalta ketään, jolla tietoa Outokummun terästehtaan ja kemin kaivoksen/rikastamon palkkauksesta? Mitä ovat keskimääräiset prosessinhoitajien vuosiansiot ilman järjettömiä ylitöitä? Keskim. tuntiliksat? Mitähän mahtaa olla oppisopimusajan palkat ja vuositulot ja kauan kestää oppisopimuskoulutukset?
Itse olen kuullut niinkin hurjaa juttua, ettei palkka olisi oppisopimuslaisella kuin 9,80€/h ja kun vakinaistetaan niiin alle 12€/h? Mistähän saisi luotettavaa tietoa nuista ansiotasoista ja palkoista?
Outokumpu Tornio/Kemin Kaivos/Rikastamo, Palkkaus?
12
4704
Vastaukset
- fgghf
puhut ihan totta oppisopimuslaisella alle 10 euroa ja valmistuessa 11.6 että ei niillä kuuhun nousta.
- Kylykyllykä
12,30e/h on lähtö
- Paperboyy
Tehtaalla kävin prosessihommiin haastattelussa ja palkkaa tarjottiin n.11€/h ja itellä 6 vuoden työkokemus. Kuulemma vuoden jälkeen olisi noussut eurolla... Tuleehan tuohon tieten tuotantopalkkiota mikä olis ollut tuolloin n.1€/h lisää. Kaivoksella kuulemma enempi.
Mut palkat näkee metallin tessistä suoraan niin ei tarvi veikkailla.- Pampampam
Tänään kävin ja 12,30 oli lähtö
- Kylykyllykä
Mites on paper boy maksetaanko kemissä tuotanto ja turvallisuus palkkioita? Outokummulla ne on noin 200-500e/kk lisää ja matalin lähtö on nykyään 12,30e/h jossa 3% hekoa. Tuolla kahellatoista eurollaki keskimäärän kk/brutto pyörii 3ke molemmin puolin.
- Paperboyy
Maksetaan,mutta eipä tuo ole ollut kuin keskimäärin 2000€/vuosi. Viime vuoden puolella käyny tuolla haastattelussa ja silloin oli tosiaan tuo n.11€/h ja sanoivat että tuotantopalkkiota n.1€ tunnille lisää. Mut hyvähän tuo jos ovat nousseet. Aika naurettavalta tuo silloin kuulosti kun täällä porukalla 16-18€/h väliin liksa eikä tuostakaan nyt paljoa yli 2000€ jää kätöseen kuussa vuorossa.
- Kylykyllykä
1800-2300 ne netot pyörii, noin
- ettänäin
juu-u, tehtaalla tarjosivat 12,80€/h ja meinasivat että sitte kun on kaks vuotta ollu talossa niin ois palkka jottan 14-15€/h...
- dfhgjvc
Eikös nämä ole just niitä kouluja käymättömien elämämkoululaisten duuneja ja palkkakin on sen mukainen
- Anonyymi
Elämänkoululaisten. Oikeinkirjoitus on näköjään kouluttamattomalle vaikeaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elämänkoululaisten. Oikeinkirjoitus on näköjään kouluttamattomalle vaikeaa.
Sulla meni melkein 1,5 vuotta huomata tuo tarkoituksella tehty kirjoitusvirhe. :D
Tällä kaivoksella altistut joka päivä asbestille. Miettikää tarkkaan, onko terveys tärkeämpää, kuin raha.
Tietysti elämämkoululaisille ihan hyvää hommaa, kun ei muualle töihin pääse.
- Anonyymi
Metallialan hommissa maksetaan aina tasan tes mukaan, eikä penniäkään enempää. Palkat vaihtelee 10-13e/tunti. Hommat on yleensä raskaita, likaisia ja terveydelle haitallisia. Itse suosittelisin hakeutumaan ihan mihin tahansa muuhun työhön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2212927Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell81647Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51337- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231171- 751107
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531032Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717937- 135922