Kun Steven Goddard ja kumppanit eivät ole tänä vuonna jostain kumman syystä zoomanneet jääkäyriä, niin minä zoomaan.
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
ja sama zoomattuna:
http://i56.tinypic.com/zo9rfb.png
Kyseessä on siis DMI:n käyrä. Skeptikot pitivät sitä ainakin viime vuonna ainoana oikein näyttävänä käyränä.
Pohjoisen jääkäyrän zoomausta
20
125
Vastaukset
- Sähköteurastaja
Miksi valehtelet.
Alarmistitiedemiehet todistivat jo 1970 luvulla ettei pohjosnavalla enään voi olla jäätä.
Miten sitä olematonta jäätä voisi muka zoomata.
Eikö alarmistien ennustus enään olekkaan pätevä, onko pohjoisnavalla muka jäätä? - unohtuiko jotain
Steven Goddard näyttää olevan aikamoinen piikki ketjun aloittajan lihassa. Jostain syystä hän unohti laittaa linkin viittaamaansa sivustoon, joten tässä se on:
http://stevengoddard.wordpress.com/
Ja täällä on aika kattavasti merijään käppyröitä tarjolla:
http://wattsupwiththat.com/reference-pages/sea-ice-page/
Täällä myös:
http://www.climate4you.com/SeaIce.htm - ei uutta
Näkyypi seurailevan vankasti viimevuotista käppyrää.
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/AMSRE_Sea_Ice_Extent_L.png- Jäät sulaa
Ai nyt Jaxan käyrä kelpaakin. Viime vuonna se oli epäluotettava ja Dmi käyrä se ainoa oikea!
- amisfyysikko
May ja Nov kohdista löytyy se kohta jossa ilmenisi jos jotain mullistavaa olisi tekeillä . Eli tähän pohjois-navan sulamiseen voidaan todeta yksikantaan ei mitään merkittävää muutosta ajalla 2000-2010 tai sen jälkeen. Tälläisen napajäätikön hifistelyllä tunnin välein ei ole merkitystä laajemmassa kokonaisuudessa joka hyvin selviää näistä käyristä.
- 4+8
Jäät sulaa kirjoitti:
Ai nyt Jaxan käyrä kelpaakin. Viime vuonna se oli epäluotettava ja Dmi käyrä se ainoa oikea!
Myös tämän http://arctic-roos.org/observations/satellite-data/sea-ice/ice-area-and-extent-in-arctic mukaan seuraa viimevuotista.
- :-)
Hehheh. Joo, miksei Goddart kirjottele nyt ennätyksellisistä jäistä? :-)
- Sähköteurastaja
Ei noi jääalaarmit enää kiinnosta ketään.
Pohjoisnapa on alarmistien puolesta jo sulatettu niin monta kertaa, että
alaarmit menevät samaan piikkiin kuin äskeinen määilmanloppu jolle kukaan ei lotkauttanut korvaansa, vaikka mediaan aiheesta oli satsattu miljoonia.
Tämäkin maailmanloppu siirrettiin syssymmäksi, tuskin syssyn maailmanloppu herättää enään edes median mielenkiintoa, kun kaksi maailmanloppua samana vuonna alkaa kyllästyttämään kansalaisia.
Mun puolesta saavat ennustaa maailmanloppua vaikka kerran viikossa.
Enemmin kiinnostaa tuleeko WWF Hallintoneuvoston (ex) puheenjohtaja Salolaisesta uusi ympäristöministeri, ja miten se kasvattaa kansalaisten verokuormaa ympäristöverojen muodossa. - amisfyysikko
Näinhän se on " ei mitään uutta länsirintamalla" ja pohjoisen jääpeite pysyy ja paranoo.
- Vähäpaljo
Aivotonta denialismia taas amispelleltä.
http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_stddev_timeseries.png- taitaa olla
Ettei vaan olisi kyse TAASKIN satelliitin sekoilusta.
Korjaavat sitten käppyröitään vähin äänin häntä koipien nvälissä - Eelis Permanen
taitaa olla kirjoitti:
Ettei vaan olisi kyse TAASKIN satelliitin sekoilusta.
Korjaavat sitten käppyröitään vähin äänin häntä koipien nvälissäJaa kuinka ollakaan kun jäät vähissä, silloin epäillään satelliitin sekoilua. Voisiko syy jäiden vähyyteen olla jäiden vähyys ;)?
- Eelis Permanen
Ollaan siis 2007 alapuolella!!! Mikähän tuleekaan minimi olemaan. Taas hyvä osoitus trendistä, ilmasto lämpenee!
- unohtuiko jotain
Unohtuiko ilmastopeleltä samaaikaisesti tilanne eteläisellä pallonpuoiliskolla?
http://www.climate4you.com/SeaIce.htm
- Sähköteurastaja
Mutta ei olla 1959 alapuolella, jolloin pohjoisnapa oli todistettavasti sula.
Kuten US. navy valokuvat todistavat.
Kuka piittaa, yrittääkö alarmisti vain vahvistaa omaa uskoaan.
Pohjoisnavan piti olla sula vuodesta 1990 parin vuoden välein, ja historiassa
vieläkin useammin.
Ilmaston syklisyyttä voi seurata vanhosta lehti-uutisista.
Mediassa alarmistit ennustavat vuorotellen jääkautta ja merien kiehumista,
eikä kukaan ikinä opi mitään.
Vuoden parin kuluessa media alkaa kiljumaan tulevasta jääkaudesta, ja vaatii kansainvälisesti sitovaa sopimusta sen torjumiseksi, ja mikä tärkeintä, lisää rahaa limatolookeille.
Tällä kertaa on ilmastolehmä vähäksi aikaa herutettu kuiviin.
Unohda koko juttu, muutos aiheeseen tulee nyt US kogressin kautta ja tullevasta IPCC Durbanin kokouksen flopista.
Kukaan piittaa enään sadasosa-asteista, jotka yleisesti tiedetään väärennetyiksikin, maailmanjaajuisesti jopa.
Espoo 13C- Eelis Permanen
Näytä ennustus missä piti sulaa 1990? Se on 2030-luvulla sanonma.
Vai palasit jo kertaalleen häviämääsi aiheeseen 1959? Vai että reikä pohjoisnavalla. Ehkä, ehkä ei. Mutta Arktishan oli tukevasti jäässä ainakin 7 milj. neliökm tuolloin, jos olis ollut Arktis sula siitä olisi tullut varmasti tietoa yläilmoista! Sen verran iso jytky se olisi ollut. Pohjoisnavan yli kulki jo tuolloin säännölliset lentoreitit.
Päijänteen rantamilla sää nyt, valitettavan koleaa vain 10,5 astetta. Olikin jo pitkään ajankohtaan nähden käsittämättömän, aivan ennätyksellisen kuumaa! - käsitettävän kuumaa
Eelis Permanen kirjoitti:
Näytä ennustus missä piti sulaa 1990? Se on 2030-luvulla sanonma.
Vai palasit jo kertaalleen häviämääsi aiheeseen 1959? Vai että reikä pohjoisnavalla. Ehkä, ehkä ei. Mutta Arktishan oli tukevasti jäässä ainakin 7 milj. neliökm tuolloin, jos olis ollut Arktis sula siitä olisi tullut varmasti tietoa yläilmoista! Sen verran iso jytky se olisi ollut. Pohjoisnavan yli kulki jo tuolloin säännölliset lentoreitit.
Päijänteen rantamilla sää nyt, valitettavan koleaa vain 10,5 astetta. Olikin jo pitkään ajankohtaan nähden käsittämättömän, aivan ennätyksellisen kuumaa!"Olikin jo pitkään ajankohtaan nähden käsittämättömän, aivan ennätyksellisen kuumaa!"
Voi voi, Eelis! Harvinaista toki, mutta kun katsoo kesäkuun tilastoja niin sieltä löytyy 31-32 asteen lämpötiloja 12-16. kesäkuuta. Myös pohjoisessa on ollut aiemminkin hyvin lämminta, esimerkiksi Ylitorniolla:
http://ilmatieteenlaitos.fi/kesakuu
Ilmeisesti käsityskyvyssäsi on jotain vikaa jos tuo viikon hellejakso on mielestäsi "käsittämättömän kuumaa"
- Eelis Permanen
Yllättävän yleisiksi käyneet nämä huippuhelleputket. Monta päivää yli 30 astetta. Ja viime kesänähän oli, kuten hyvin muistamme, vielä kuumempaa. Miten se viileneminen nyt tällä lailla näkyy?
- Jäät sulaa
Tässä uusin zoomaus:
http://i51.tinypic.com/2rxfrf5.png
Lähde:
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
Jää näyttää olevan aika heikossa hapessa:
http://www.iup.uni-bremen.de:8084/amsr/arctic_AMSRE_nic.png
Eilisestäkin lähti 96 000 km2:
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/en/home/seaice_extent.htm - mikä unohtui
Aloituksessa puhutaan Steven Goddardin blogista mutta linkki on unohtunut jostain syystä pois. Tässä se on:
http://stevengoddard.wordpress.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770