"Ihmiset suviyössä" 1934

Eelis Permanen

Kaikkihan muistavat vanhan Suomi-Filmin "Ihmiset suviyössä" Se perustuu F.E. Sillanpään vuonna 1934 kirjoittamaan kirjaan. Kaikkihan tietävät, että 1930-luvun ilmasto oli lämpimämpi, kuin nykyinen kolea ja kylmä ilmasto.

"Ihmiset suviyössä" kertoo menneestä maailmasta: ajasta, jolloin ihmiset Suomessakin saattoivat ihanan lämpimänä kesäyönä tehdä lemmenleikkejään luonnossa vähissä vaatteissa.

Se oli silloin lämpimänä aikana se. Nykyään on toisin. Ei paljon huvita mennä illalla kesälläkään ulos t-paidassa, kun ei halua kylmettyä kauttaaltaan.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ihmiset_suviyössä

7

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amisfyysikko

      Keskiajan lämpimällä kaudella oli vielä lämpimänpää kuten puiden rungot pohjoissa järvissä kiistatta osoittaa. Jo tämä yksittäinen seikka riittää romuuttamaan koko AGW teorian complitly.

    • Jöns.

      Juhannuksenakin Stadissa on jopa 9 astetta jos hyvin käy. Kyllä siinä voi keskikesän juhlissa heittää palsan jo naulaan.

    • Sähköteurastaja

      FMI antaa vain tarkkaan harkittuja herkkupaloja.
      Tseh tseh, ota moppe luu.
      Ketään enää huijaa, moisilla tilastokikkailuilla.
      Kevään ennätyksetkin kelikameroista, joita kukaan ei pysty tarkistamaan.
      Joko on Ylitornion Meltosjärven valaisinpylvään tiedot tarkistettu, ennenkuin pylväs julistetaan ilmastopylväspyhimykseksi.
      Siis tänä keväänä on otettu 500 uutta havaintopaikkaa ympäri suomen, mitä ihmeellisimmistä paikoista, ja media kailottaa, FMI on mitannut taas lämpöennätyksen.
      Eikö tämä jo saisi loppua, kun ilmastolitaniat eivät tehoa enään, ja nurkkaan ajettuina limatolookit tekevät karkeita virheitä, mihin tähtäsinkin.

    • Torakan pieru

      Aloittaja tuskin oli oikea Eelis Permanen vaan palstan lapsellinen nikkivaras-ilmastonviilenemishäirikkö.

      • Torakan pieru

        Hohheli hihhuloi taas.

        Helsingissä piti yhden hihhulin mielestä olla 37 astetta näihin aikoihin.

        Erehtyikö taas hohheli?
        Tämä erehtymisprosentti on kuin macin hamburilaispihvi. Ihan tasan.


    • Sähköteurastaja

      Ihmisiä Suviyössä kirjoitetaantapahtumista yhdessä yössä.
      Ei siintä saa trendiä tekemälläkään.
      Ei eelis ole lukenut sellaisia kirjoja.
      Enemmin mustanaamioporukkaa.
      Jönssi se keskusteli viime yönä itsensä kanssa meidän kaikkien nimimerkkien nikeillä.
      Ehkä joku otti saman vapauden, ja eelis ihmettelee, kuka kirjoitti ja mitä.
      Se voisi olla sille opettavaista, että lukisi teoksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe